Zasiłek dla samotnej matki z OPS Zabrze - wniosek o dodatek PDF wzór 2024

Autor: Sara Synowiec Weryfikacja: 31 marca 2024 4 min. czytania

Zasiłek (dodatek) dla samotnej matki

Zasiłek dla samotnej matki to dodatek mający na celu wsparcie finansowe osób samodzielnie wychowujących dzieci oraz osoby uczące się, których oboje rodzice nie żyją. Jak się o niego starać? Odpowiedź znajduje się w poniższym poradniku

Komu przysługuje zasiłek?

W praktyce o zasiłek może starać się matka lub ojciec, samotnie wychowujący dziecko, a nawet opiekun prawny lub faktyczny. Zasiłek dla samotnej matki przysługuje również osobom uczącym się, do ukończenia 24. roku życia, których oboje rodzice nie żyją.

Dodatek dla samotnej matki nie jest samodzielnym świadczeniem, przysługuje on osobom, którym został przyznany zasiłek rodzinny w Zabrzu

Kiedy zasiłek nie przysługuje?

Zasiłek nie przysługuje osobom, które nie są uznane za osobę samotnie wychowującą dziecko w myśl ustawy o świadczeniach rodzinnych. Za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się: pannę, kawalera, wdowę lub wdowca, a także osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu i osobę rozwiedzioną, która żadnego dziecka nie wychowuje z jego rodzicem.

Ile wynosi zasiłek (dodatek) dla samotnej matki?

Wysokość dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

W ramach zasiłku można otrzymać 193 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386 zł na wszystkie dzieci.

W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym w Zabrzu bądź z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł na dziecko, nie więcej jednak niż o 160 zł na wszystkie dzieci.

Dodatek dla osoby samotnie wychowującej dziecko może być przyznany maksymalnie na 2 dzieci. Jeśli w rodzinie znajduje się więcej dzieci, warto skorzystać z dodatku przyznawanego z tytułu wychowywania dzieci w rodzinie wielodzietnej, który jest odrębnym dodatkiem. Sprawdź: Dodatki do zasiłku rodzinnego

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wniosek o zasiłek dla samotnej matki

Wniosek o zasiłek (dodatek) dla samotnej matki - wzór PDF

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

W przypadku starania się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samodzielnego wychowywania dziecka wniosek należy uzupełnić o:

  • kopię odpisu wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację (oryginał do wglądu - jeżeli rodzice dziecka są po rozwodzie lub w separacji;
  • kopię skróconego aktu zgonu drugiego z rodziców dziecka – w przypadku gdy drugi z rodziców dziecka nie żyje → jak zdobyć odpis aktu zgonu w Zabrzu?,
  • kopię odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka - w przypadku gdy ojciec dziecka jest nieznany → jak otrzymać odpis aktu urodzenia w Zabrzu?
  • odpis wyroku oddalającego powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców –  w przypadku gdy taki wyrok został wydany. 

W szczególnych przypadkach organ realizujący świadczenia w Zabrzu może wymagać innych dokumentów niż wymienione. Szczegóły odnośnie do wymaganych dokumentów można uzyskać w jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych w Zabrzu.

Gdzie można złożyć wniosek o dodatek (zasiłek) dla samotnej matki w Zabrzu?

Gdzie można złożyć wniosek w Zabrzu?

Wnioski należy składać w organach zajmujących się wypłatą świadczeń rodzinnych, na przykład w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zabrzu.

Ile kosztuje złożenie wniosku o dodatek dla samotnej matki?

Złożenie wniosku o dodatek dla samotnej matki, podobnie jak złożenie wniosku o sam zasiłek rodzinny jest bezpłatne.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę dodatek dla samotnej matki w Zabrzu?

Aby załatwić sprawę dodatek dla samotnej matki w Zabrzu, należy skontaktować się z instytucją Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pod adresem 3 Maja 16 w Zabrzu, lub z 1 inną instytucją.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu

adres: 3 Maja 16, 41-800 Zabrze

tel. +48322777800 

strona www e-mail

Otwarte w poniedziałek od 07:30 godziny otwarcia

pon: 07:30-17:00
wt-czw: 07:30-15:30
pt: 07:00-15:00
sob-niedz: nieczynne

Zabrzańskie Centrum Świadczeń Rodzinnych w Zabrzu

adres: ul. 3 Maja 16, 41-800 Zabrze

tel. 323706867 

strona www e-mail

Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia

pon: 08:00-17:00
wt-pt: 08:00-14:00
sob-niedz: nieczynne

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 17,6 tys. dokumentów!

Lubi wciąż być na bieżąco, a jej obecna praca wymaga pozostawania w stałym kontakcie z pracownikami wielu instytucji, przez co nie przeoczy żadnej zmiany ani nowości w przepisach. Stara się wyjaśniać, jak człowiek człowiekowi, w jaki sposób najłatwiej załatwić daną sprawę urzędową. Jej misją jest udzielanie prostych wskazówek - zdaje sobie sprawę, że treści przepisane wprost z Dziennika Ustaw zazwyczaj nie są zrozumiałe dla zwykłego, szarego człowieka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji