Bez dowodu osobistego obywatel nie jest w stanie załatwić wielu spraw urzędowych i finansowych zarówno w miejscowości Pobiedziska, jak i w całej Polsce. W przypadku zgubienia lub zniszczenia tego dokumentu konieczne jest unieważnienie jego dotychczasowej wersji i wyrobienie wtórnika. Jak postępować w przypadku zgubienia dowodu osobistego? Gdzie zgłosić kradzież dokumentu w miejscowości Pobiedziska? Czy można sprawdzić, czy dokument został zastrzeżony? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.
Jak zastrzec dowód osobisty?
Postępowanie po utracie dowodu osobistego zależy od okoliczności utraty dokumentu. Oto najczęściej spotykane scenariusze:
- zapodzianie dowodu osobistego (np. jego zawieruszenie w domu) → należy zastrzec dokument w banku i czasowo zawiesić dowód, do momentu jego odnalezienia,
- zgubienie dowodu osobistego (np. zgubienie portfela na zakupach) → należy zastrzec dokument w banku i czasowo zawiesić dowód lub zastrzec go w urzędzie w miejscowości Pobiedziska lub online,
- kradzież dowodu osobistego (np. kradzież torebki z portfelem i wszystkimi dokumentami) → należy zastrzec dokument w banku i zgłosić kradzież na policji, dokument zostanie automatycznie unieważniony.
Bez względu na to, która wersja zdarzeń miała miejsce, dowód osobisty należy natychmiast zgłosić do zastrzeżenia.
Zastrzeżenie dowodu a numer PESEL
Jeśli osoba zgłaszająca ma ukończone 18 lat i poinformuje o utracie dowodu osobistego odpowiednie instytucje, numer PESEL zostanie zastrzeżony z urzędu.
Zawieszając ważność dowodu osobistego, można również zastrzec swój numer PESEL.
Zastrzeżenie dowodu w banku przez telefon, internet lub osobiście
Polskie banki, a także szereg instytucji i podmiotów gospodarczych wykorzystują bazę dokumentów zastrzeżonych do weryfikacji swoich potencjalnych klientów. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego w jednej placówce wystarczy, aby dane automatycznie trafiły do Centralnej Bazy Danych. Informacja od razu przekazywana jest do wszystkich banków, Poczty, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Dlatego tak istotne jest, aby od razu po dostrzeżeniu braku dowodu osobistego, zgłosić ten fakt do swojego banku. Szybka reakcja pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli dowód się odnajdzie, zastrzeżenie w banku można odwołać.
Zastrzec utracone dokumenty tożsamości powinny również osoby, które nie korzystają z usług banku → lista banków dla wszystkich osób. W banku również można zastrzec utracone prawo jazdy.
Zastrzeżenie dokumentu w banku nie jest jednoznaczne z unieważnieniem dowodu w urzędzie. Aby unieważnić dowód, należy złożyć dodatkowy wniosek.
Jak zastrzec dowód osobisty przez telefon?
Jednym z najłatwiejszych sposobów zastrzeżenia dowodu osobistego w banku, którego jest się klientem, jest wykonanie telefonu na infolinię. Pracownik banku niezwłocznie umieści informację o zastrzeżeniu dowodu w systemie, aby nie mógł on zostać użyty w żadnej innej placówce bankowej. Ze względów bezpieczeństwa, zastrzeżenie dokumentu nastąpi po zdalnej weryfikacji tożsamości przez pracownika banku.
Można unieważnić zarówno e-dowód, jak i dowód wydany przed 4 marca 2019 roku.
Jak zastrzec dowód osobisty w banku przez Internet?
Zgubienie lub kradzież dowodu osobistego można także zgłosić w banku przez Internet, po zalogowaniu się na swoje konto klienta. Większość banków w Polsce udostępnia także możliwość zastrzeżenia dokumentu za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne (telefon, tablet itp.). To rozwiązanie umożliwia szybkie zastrzeżenie dowodu bez konieczności wychodzenia z domu.
Jak zastrzec dowód osobisty w placówce?
Aby mieć pewność, że zgubiony lub skradziony dokument został zastrzeżony, warto udać się do banku osobiście. Nie musi to być koniecznie oddział banku, którego jest się klientem — można udać się do któregokolwiek z nich, gdyż wszystkie banki działające w Polsce mają dostęp do systemu „Dokumenty Zastrzeżone”.
Czasowe zawieszenie dowodu osobistego
Jeżeli e-dowód (dowód z warstwą elektroniczną) zgubił się w domu i istnieje jeszcze szansa na to, że się odnajdzie, wówczas można tylko czasowo zawiesić dokument (na maksymalny okres 14 dni) i w dowolnym momencie wycofać jego zawieszenie. Jeżeli w tym okresie zawieszenie nie zostanie wycofane, dojdzie do automatycznego zastrzeżenia dowodu.
Usługa zawieszenia dotyczy tylko dowodów z warstwą elektroniczną wydanych po 4 marca 2019 roku.
Zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego na policji
Jeżeli do utraty dowodu osobistego doszło w wyniku przestępstwa np. kradzieży czy włamania, fakt ten należy jak najszybciej zgłosić na policję. Wówczas nie trzeba już zgłaszać utraty dokumentu do urzędu w miejscowości Pobiedziska - zostanie on automatycznie unieważniony z chwilą przyjęcia policyjnego zgłoszenia.
Zastrzeżenie dowodu osobistego w urzędzie w miejscowości Pobiedziska
Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku to jedno, ale należy także pamiętać o konieczności zastrzeżenia go w urzędzie. W tym okresie nie będzie możliwe wykorzystanie dowodu do załatwienia spraw urzędowych, dopóki nie zostanie anulowane zastrzeżenie.
Zastrzeżenia można dokonać:
- w urzędzie w miejscowości Pobiedziska – wypełniając formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego, na miejscu urzędnik zastrzeże zgubiony dokument,
- przez Internet, wypełniając odpowiedni wniosek za pomocą Profilu Zaufanego,
- w polskim konsulacie, jeśli sytuacja ma miejsce poza granicami kraju.
Zgłaszający otrzyma zaświadczenie o zgubieniu dowodu, które jest niezbędne w trakcie oczekiwania na wyrobienie nowego dokumentu.
Zastrzeganie dokumentu w BIK (Biuro Informacji Kredytowej)
Zastrzec dowód osobisty można również za pośrednictwem konta na stronie bik.pl. Korzystając z tej usługi, można również zastrzec inne dokumenty, takie jak polski paszport czy kartę stałego pobytu – w zależności od tego, który z nich został wykorzystany do potwierdzenia tożsamości w portalu BIK.
Zastrzeżenie dowodu a podpis kwalifikowany
Jeśli osoba zainteresowana ma w swoim dowodzie wgrany dodatkowo kwalifikowany podpis elektroniczny od prywatnego dostawcy, musi skontaktować się z tym dostawcą. Usługa zastrzeżenia nie unieważni tego podpisu.
Jak odwołać zastrzeżenie dowodu osobistego?
Anulowania zastrzeżenia dowodu osobistego można dokonać w terminie 14 dni od dokonania zastrzeżenia. W tym celu wystarczy udać się do miejsca, gdzie zawieszono dokument i zgłosić odzyskanie dowodu osobistego. Zastrzeżenie odwołać można również telefonicznie lub przez Internet, za pośrednictwem strony gov.pl (dotyczy dowodów osobistych z warstwą elektroniczną) bądź po zalogowaniu się do BIK, wysyłając zgłoszenie za pomocą formularza kontaktu w panelu użytkownika.
Najczęściej zadawane pytania
Czy zgubienie dowodu osobistego trzeba zgłosić na policję?
Nie. Utratę dokumentu zgłasza się na policję w momencie, gdy doszło do niej w wyniku przestępstwa – kradzieży, włamania itp.
Jak zastrzec dowód osobisty przez telefon?
Dowód osobisty można zastrzec przez telefon wyłącznie w banku – nie ma możliwości zastrzeżenia w ten sposób dokumentu w urzędzie w miejscowości Pobiedziska. Aby zablokować dowód w banku, wystarczy zadzwonić na jego infolinię.
Zgubienie dowodu osobistego za granicą – co zrobić?
Jeżeli dokument został zgubiony poza granicami Polski, należy to zgłosić do polskiego konsulatu w kraju przebywania. Można tego dokonać osobiście, pocztą lub faksem.
Ile czeka się na zastrzeżenie dowodu?
Urzędnik unieważni lub czasowo zastrzeże dowód tuż po przyjęciu zgłoszenia.
Ile ważne jest zaświadczenie o zgubieniu dowodu?
Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, jednak nie dłużej niż przez 2 miesiące.
Czy za zgłoszenie utraty dowodu się płaci?
Zgłoszenie utraty/uszkodzenia dowodu osobistego oraz jego ponowne wydanie jest bezpłatne.
Jak sprawdzić, czy dowód został unieważniony?
Aby sprawdzić, czy dowód osobisty znajduje się w wykazie zawieszonych i unieważnionych, wystarczy wejść na stronę gov.pl i postępować zgodnie z instrukcją:
- Należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.
- Następnie zgłaszający zostanie przeniesiony na stronę obywatel.gov.pl, gdzie będzie musiał wpisać serię i numer dowodu osobistego, który chce sprawdzić.
- Na ekranie powinna się pojawić odpowiedź, czy dokument znajduje się w wykazie zawieszonych i unieważnionych dowodów osobistych.
Jeżeli odpowiedź nie wyświetli się na ekranie, oznacza to, że sprawdzany dowód jest ważny lub nie został wydany przez polskiego urzędnika, dlatego nie widnieje w wykazie.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t.j. Dz.U. 2022 poz. 671),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1865).