Zastrzeżenie dowodu osobistego przez telefon, internet i osobiście Kwidzyn - informacje 2024

Autor: Patrycja Podsiedlik Weryfikacja: 6 stycznia 2024 8 min. czytania

Zastrzeżenie dowodu osobistego

Bez dowodu osobistego obywatel nie jest w stanie załatwić wielu spraw urzędowych i finansowych zarówno w Kwidzynie, jak i w całej Polsce. W przypadku zgubienia lub zniszczenia tego dokumentu konieczne jest unieważnienie jego dotychczasowej wersji i wyrobienie wtórnika. Jak postępować w przypadku zgubienia dowodu osobistego? Gdzie zgłosić kradzież dokumentu w Kwidzynie? Czy można sprawdzić, czy dokument został zastrzeżony? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.

Jak zastrzec dowód osobisty?

Postępowanie po utracie dowodu osobistego zależy od okoliczności utraty dokumentu. Oto najczęściej spotykane scenariusze:

  • zapodzianie dowodu osobistego (np. jego zawieruszenie w domu) → należy zastrzec dokument w banku i czasowo zawiesić dowód, do momentu jego odnalezienia,
  • zgubienie dowodu osobistego (np. zgubienie portfela na zakupach) → należy zastrzec dokument w banku i czasowo zawiesić dowód lub zastrzec go w urzędzie w Kwidzynie lub online,
  • kradzież dowodu osobistego (np. kradzież torebki z portfelem i wszystkimi dokumentami) → należy zastrzec dokument w banku i zgłosić kradzież na policji, dokument zostanie automatycznie unieważniony.

Bez względu na to, która wersja zdarzeń miała miejsce, dowód osobisty należy natychmiast zgłosić do zastrzeżenia. 

Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku

Zastrzeżenie dowodu w banku przez telefon, internet lub osobiście

Polskie banki, a także szereg instytucji i podmiotów gospodarczych wykorzystują bazę dokumentów zastrzeżonych do weryfikacji swoich potencjalnych klientów. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego w jednej placówce wystarczy, aby dane automatycznie trafiły do Centralnej Bazy Danych. Informacja od razu przekazywana jest do wszystkich banków, Poczty, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Dlatego tak istotne jest, aby od razu po dostrzeżeniu braku dowodu osobistego, zgłosić ten fakt do swojego banku. Szybka reakcja pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli dowód się odnajdzie, zastrzeżenie w banku można odwołać.

Zastrzegać utracone dokumenty tożsamości powinny również osoby, które nie korzystają z usług banku → lista banków dla wszystkich osób. W banku również można zastrzec utracone prawo jazdy.

Zastrzeżenie dokumentu w banku nie jest jednoznaczne z unieważnieniem dowodu w urzędzie. Aby unieważnić dowód, należy złożyć dodatkowy wniosek.​​​​

Jak zastrzec dowód osobisty przez telefon?

Jednym z najłatwiejszych sposobów zastrzeżenia dowodu osobistego w banku, którego jest się klientem, jest wykonanie telefonu na infolinię. Pracownik banku niezwłocznie umieści informację o zastrzeżeniu dowodu w systemie, aby nie mógł on zostać użyty w żadnej innej placówce bankowej. Ze względów bezpieczeństwa, zastrzeżenie dokumentu nastąpi po zdalnej weryfikacji tożsamości przez pracownika banku.

Można unieważnić zarówno e-dowód, jak i dowód wydany przed 4 marca 2019 roku.

Jak zastrzec dowód osobisty w banku przez Internet?

Zgubienie lub kradzież dowodu osobistego można także zgłosić w banku przez Internet, po zalogowaniu się na swoje konto klienta. Większość banków w Polsce udostępnia także możliwość zastrzeżenia dokumentu za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne (telefon, tablet itp.). To rozwiązanie umożliwia szybkie zastrzeżenie dowodu bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak zastrzec dowód osobisty w placówce?

Aby mieć pewność, że zgubiony lub skradziony dokument został zastrzeżony, warto udać się do banku osobiście. Nie musi to być koniecznie oddział banku, którego jest się klientem — można udać się do któregokolwiek z nich, gdyż wszystkie banki działające w Polsce mają dostęp do systemu Dokumenty Zastrzeżone

Czasowe zawieszenie dowodu osobistego

Jeżeli e-dowód (dowód z warstwą elektroniczną) zgubił się w domu i istnieje jeszcze szansa na to, że się odnajdzie, wówczas można tylko czasowo zawiesić dokument (na maksymalny okres 14 dni) i w dowolnym momencie wycofać jego zawieszenie. Jeżeli w tym okresie zawieszenie nie zostanie wycofane, dojdzie do automatycznego zastrzeżenia dowodu.

Usługa zawieszenia dotyczy tylko dowodów z warstwą elektroniczną wydanych po 4 marca 2019 roku.

 Zgłoszenie utraty dowodu osobistego

Zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego na policji

Jeżeli do utraty dowodu osobistego doszło w wyniku przestępstwa np. kradzieży czy włamania, fakt ten należy jak najszybciej zgłosić na policję. Wówczas nie trzeba już zgłaszać utraty dokumentu do urzędu w Kwidzynie - zostanie on automatycznie unieważniony z chwilą przyjęcia policyjnego zgłoszenia.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w urzędzie w Kwidzynie

Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku to jedno, ale należy także pamiętać o konieczności zastrzeżenia go w urzędzie. W tym okresie nie będzie możliwe wykorzystanie dowodu do załatwienia spraw urzędowych, dopóki nie zostanie anulowane zastrzeżenie.

Zastrzeżenia można dokonać:

Zgłaszający otrzyma zaświadczenie o zgubieniu dowodu, które jest niezbędne w trakcie oczekiwania na wyrobienie nowego dokumentu.

Zastrzeganie dokumentu w BIK (Biuro Informacji Kredytowej)

Zastrzec dowód osobisty można również za pośrednictwem konta na stronie bik.pl. Korzystając z tej usługi, można również zastrzegać inne dokumenty takie jak polski paszport czy kartę stałego pobytu – w zależności od tego, który z nich został wykorzystany do potwierdzenia tożsamości w portalu BIK.

Jak odwołać zastrzeżenie dowodu osobistego?

Anulowania zastrzeżenia dowodu osobistego można dokonać w terminie 14 dni od dokonania zastrzeżenia. W tym celu wystarczy udać się do miejsca, gdzie zawieszono dokument i zgłosić odzyskanie dowodu osobistego. Zastrzeżenie odwołać można również telefonicznie lub przez Internet, za pośrednictwem strony gov.pl (dotyczy dowodów osobistych z warstwą elektroniczną) bądź po zalogowaniu się do BIK, wysyłając zgłoszenie za pomocą formularza kontaktu w panelu użytkownika.

Najczęściej zadawane pytania

Czy zgubienie dowodu osobistego trzeba zgłosić na policję?

Nie. Utratę dokumentu zgłasza się na policję w momencie, gdy doszło do niej w wyniku przestępstwa kradzieży, włamania itp.

Jak zastrzec dowód osobisty przez telefon?

Dowód osobisty można zastrzec przez telefon wyłącznie w banku  nie ma możliwości zastrzeżenia w ten sposób dokumentu w urzędzie w Kwidzynie. Aby zablokować dowód w banku, wystarczy zadzwonić na jego infolinię.

Zgubienie dowodu osobistego za granicą

Zgubienie dowodu osobistego za granicą  co zrobić?

Jeżeli dokument został zgubiony poza granicami Polski, należy to zgłosić do polskiego konsulatu w kraju przebywania. Można tego dokonać osobiście, pocztą lub faksem.

Ile czeka się na zastrzeżenie dowodu?

Urzędnik unieważni lub czasowo zastrzeże dowód tuż po przyjęciu zgłoszenia.

Ile ważne jest zaświadczenie o zgubieniu dowodu?

Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, jednak nie dłużej niż przez 2 miesiące.

Czy za zgłoszenie utraty dowodu się płaci?

Zgłoszenie utraty/uszkodzenia dowodu osobistego oraz jego ponowne wydanie jest bezpłatne.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak sprawdzić, czy dowód został unieważniony?

Aby sprawdzić, czy dowód osobisty znajduje się w wykazie zawieszonych i unieważnionych, wystarczy wejść na stronę gov.pl i postępować zgodnie z instrukcją:

  1. Należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.
  2. Następnie zgłaszający zostanie przeniesiony na stronę obywatel.gov.pl, gdzie będzie musiał wpisać serię i numer dowodu osobistego, który chce sprawdzić.
  3. Na ekranie powinna się pojawić odpowiedź, czy dokument znajduje się w wykazie zawieszonych i unieważnionych dowodów osobistych.

Jeżeli odpowiedź nie wyświetli się na ekranie, oznacza to, że sprawdzany dowód jest ważny lub nie został wydany przez polskiego urzędnika, dlatego nie widnieje w wykazie.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę zastrzeżenie dowodu osobistego w Kwidzynie?

Aby załatwić sprawę zastrzeżenie dowodu osobistego w Kwidzynie, należy skontaktować się z instytucją Urząd Gminy pod adresem ul. Grudziądzka 30 w Kwidzynie, lub z 1 inną instytucją.

Urząd Gminy w Kwidzynie

adres: ul. Grudziądzka 30, 82-500 Kwidzyn

tel. +48552614151 

strona www e-mail

Otwarte w poniedziałek od 07:00 godziny otwarcia

pon-wt: 07:00-15:00
śr: 07:00-16:00
czw: 07:00-15:00
pt: 07:00-14:00
sob-niedz: nieczynne

Urząd Miasta w Kwidzynie

adres: ul. Warszawska 19, 82-500 Kwidzyn

tel. +48556464700 

strona www e-mail

Otwarte w poniedziałek od 07:00 godziny otwarcia

pon-pt: 07:00-16:00
sob-niedz: nieczynne

Jak załatwić sprawę zastrzeżenie dowodu osobistego online?

gov.pl
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 14,6 tys. dokumentów!

Doskonale rozumie, jak wyglądają obie strony medalu w załatwianiu spraw urzędowych. Codziennie stawia czoła skomplikowanym wyzwaniom administracyjnym, opierając swoją wiedzę na doświadczeniu zdobytym w urzędzie specjalizującym się w funduszach unijnych. Z własnego doświadczenia wie również, jak trudne i czasochłonne potrafią być przyziemne sprawy urzędowe, takie jak uzyskanie dowodu osobistego, paszportu czy karty EKUZ, gdyż sama wielokrotnie spędzała godziny w kolejkach. Dzięki temu, w procesach komunikacyjnych, doskonale rozumie potrzeby i problemy obu stron – zarówno petentów, jak i urzędników.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji