Wywóz gruzu Sosnowiec - kontener na gruz lub worek big bag

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 30 grudnia 2023

Wywóz gruzu Sosnowiec

Podczas remontu, często powstaje dużo gruzu. Jakie odpady można zaliczyć do gruzu? Jakie są jego rodzaje? Jak się go pozbyć w Sosnowcu i ile to kosztuje? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.

Czym jest gruz?

Gruzem nazywamy wszelkie odpady powstałe po budowie, remoncie, rozbiórce i innych pracach budowlanych. Prawo budowlane klasyfikuje gruz poremontowy ze względu na zawarte w nim materiały na trzy grupy:

  • grupa pierwsza – fragmenty betonu, cegieł,
  • grupa druga – zmieszane odpady z grupy pierwszej + folia, plastikowe opakowania, butelki PET, drewno, złom i szkło,
  • grupa trzecia – odpady z grupy drugiej + worki, wiadra po malowaniu, styropian i inne poboczne odpady poremontowe.

Podział gruzu na grupy jest niezwykle istotny, ponieważ od tego, do jakiej grupy należą odpady, będzie zależał rozmiar kontenera na śmieci, a finalnie jego cena.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Sposoby na wywóz gruzu Sosnowiec

Jak pozbyć się gruzu w Sosnowcu?

Gruz jest jednym z najbardziej uciążliwych rodzajów odpadów. Można pozbyć się go na kilka sposobów: 

  • korzystając z przywilejów dla mieszkańców miejscowości Sosnowiec na darmowy odbiór gruzu (jeżeli gmina Sosnowiec takowy oferuje) lub wywożąc go samodzielnie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (bezpłatnie do wysokości ustalonego rocznego limitu odpadów w kg na lokal lub posesję),
  • wypożyczając kontener na odpady budowlane od firmy zajmującej się wywozem odpadów,
  • oddając gruz np. na potrzeby utwardzenia drogi dojazdowej.

Worek big bag na gruz Sosnowiec

Worek big bag na gruz

Jeśli gruzu nie jest zbyt wiele, najprostszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z miejscowym przedsiębiorstwem usług komunalnych odpowiednim dla miejscowości Sosnowiec w celu pobrania worka big-bag na gruz. Najczęściej w gminach, być może również w Sosnowcu przysługuje jeden lub 2 darmowe worki rocznie - za każdy kolejny trzeba będzie zapłacić. Cena za worek będzie zależała od jego zawartości oraz rozmiaru, gdyż na rynku dostępne są big-bagi o różnych wielkościach. Wywóz worka big bag z gruzem następuje w terminie ustalonym podczas odbierania worka. 

Kontener na gruz

Kontener na gruz Sosnowiec

W przypadku większej ilości materiału do wywiezienia nie obejdzie się bez wynajmu kontenera na gruz od firmy oferującej taką usługę w Sosnowcu. Przed wypożyczeniem kontenera warto oszacować ilość odpadów i określić ich charakter, posiłkując się klasyfikacją gruzu. Wpłynie to na jego finalną wielkość i cenę. Nie trzeba martwić się o wywiezienie odpadów - firma, która wypożyczyła kontener, w umówionym terminie zabierze go z posesji - miejscowość Sosnowiec nie tworzy odgórnego harmonogramu jak w przypadku wywozu śmieci w Sosnowcu.

Gdzie wywieźć gruz w Sosnowcu?

Jeżeli podczas remontu nie powstało zbyt wiele odpadów poremontowych, można podjąć się samodzielnej utylizacji gruzu. Zebrany gruz należy dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podobnie jak odpady wielkogabarytowe w Sosnowcu.

Cennik wywozu gruzu w Sosnowcu

Wywóz gruzu cennik Sosnowiec

W większości gmin na gospodarstwo domowe przysługują 1 lub 2 darmowe worki big-bag rocznie. Za każdy kolejny worek bądź kontener na gruz trzeba będzie zapłacić, a ceny ustalane są przez firmę zajmującą się wywozem gruzu na terenie gminy Sosnowiec. Cena zależy przede wszystkim od pojemności kontenera lub worka oraz rodzaju gruzu.

Podstawa prawna  


Gdzie załatwić sprawę wywóz gruzu w Sosnowcu?

Aby załatwić sprawę wywóz gruzu w Sosnowcu, należy skontaktować się z instytucją Urząd Miasta pod adresem al. Zwycięstwa 20 w Sosnowcu.

Urząd Miasta w Sosnowcu

adres: al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec

tel. +48322960600 

strona www e-mail

Otwarte w poniedziałek od 07:30 godziny otwarcia

pon: 07:30-18:00
wt-czw: 07:30-15:30
pt: 07:30-13:00
sob-niedz: nieczynne

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu