Czym jest upoważnienie (pełnomocnictwo) do rejestracji pojazdu?
Pojazdy mogą być rejestrowane nie tylko przez właścicieli, ale i współwłaścicieli. Podczas rejestracji pojazdu krajowego w Brzegu lub rejestracji pojazdu z zagranicy w Brzegu, jego wyrejestrowywania lub przerejestrowywania, powinni być obecni wszyscy współwłaściciele. Jeśli jedna z osób nie może osobiście stawić się w wydziale komunikacji właściwym dla miasta Brzeg, konieczne jest wypełnienie upoważnienia do rejestracji lub wyrejestrowania pojazdu.
Prócz pełnomocnictwa do rejestracji pojazdu, możliwe jest również upoważnienie do zakupu pojazdu czy upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego.
Kto może zostać pełnomocnikiem upoważnionym do rejestracji pojazdu?
Formalności w urzędzie w Brzegu może dopełnić jeden ze współwłaścicieli lub inna osoba, która otrzyma pełnomocnictwo.
Ile wynosi opłata za upoważnienie do rejestracji lub wyrejestrowania samochodu i innego pojazdu w Brzegu?
Upoważnienie do zarejestrowania lub wyrejestrowania pojazdu w Brzegu (np. samochodu, motocykla, czy motoroweru) nie wiąże się z opłatą, jeżeli pełnomocnictwa udziela się najbliższym członkom rodziny (np. mąż, żona, ojciec, matka, syn, córka, brat, siostra). Jeżeli pełnomocnictwo dotyczy osoby spoza rodziny, opłata za upoważnienie wynosi 17 zł. Koszt opłaty za pełnomocnictwo w formie kopii poświadczone za zgodność z oryginałem to 22 zł.
Akt poświadczony notarialnie jest traktowany na równi z oryginalnym dokumentem i może przydać się w przypadku, gdy nie ma możliwości dostarczenia oryginału, niezbędnego do załatwienia danej sprawy. Opłatę można uregulować przelewem na rachunek urzędu lub w kasie wydziału komunikacji odpowiedniego dla miejscowości Brzeg. W przypadku zapłaty przelewem należy wydrukować potwierdzenie i dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu.
Właściciel pojazdu może w każdym momencie zrezygnować z usług pełnomocnika - wystarczy, że złoży wypowiedzenie pełnomocnictwa.
Jak napisać upoważnienie do wydziału komunikacji?
W przypadku upoważnienia nie jest konieczne wypełnianie gotowego wzoru formularza. Wydział komunikacji przyjmuje od petentów mieszkających w Brzegu także upoważnienia napisane samodzielnie. Należy jednak pamiętać, aby w jego treści znalazły się poniższe informacje:
- miejscowość i data,
- tytuł pełnomocnictwa,
- dane udzielającego pełnomocnictwa i osoby upoważnionej (imię i nazwisko, adres, numer PESEL, ewentualny stopień pokrewieństwa),
- informacja, do jakich czynności związanych z pojazdem upoważnia się wskazaną osobę, tj. upoważnienie do rejestracji lub wyrejestrowania pojazdu,
- wskazanie pojazdu, którego dotyczą czynności i podanie informacji takich jak: marka, model, numer rejestracyjny, numer nadwozia VIN,
- podpis właściciela oraz osoby upoważnionej.
Najwygodniej jednak pobrać gotowy wzór pełnomocnictwa do rejestracji lub wyrejestrowania pojazdu.
Wzór upoważnienia (pełnomocnictwa) do rejestracji lub wyrejestrowania pojazdu w Brzegu
Poniżej znajduje się wzór upoważnienia do rejestracji samochodu lub innego pojazdu. Formularz został przygotowany do wydruku w formacie PDF i do edycji w formacie DOC.
Dokumenty, jakie trzeba przekazać osobie rejestrującej samochód lub inny pojazd
Aby rejestracja pojazdu mogła dojść do skutku, trzeba przekazać osobie do tego upoważnionej komplet dokumentów:
- wniosek o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu,
- upoważnienie do rejestracji pojazdu → poprawnie wypisane, z zaznaczoną czynnością, której chce się dokonać,
- dowód zakupu pojazdu np. umowa kupna sprzedaży samochodu, faktura VAT,
- tablice rejestracyjne,
- dowód osobisty → zobacz, jak wyrobić dowód osobisty w Brzegu,
- dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym lub potwierdzeniem jego pozytywnego wyniku,
- dowód posiadania polisy OC,
- dowód uiszczenia opłat rejestracyjnych i opłaty skarbowej za pełnomocnictwo – dowiedz się więcej o opłatach skarbowych w Brzegu.