Rejestracja quada Tarnowo Podgórne - wniosek [PDF, DOC] 2024

Autor: Wiola Uljanowicz Weryfikacja: 7 kwietnia 2024 10 min. czytania

Rejestracja quada

Aby legalnie poruszać się quadem po dopuszczonych drogach, należy go zarejestrować w Wydziale Komunikacji odpowiednim dla miejscowości Tarnowo Podgórne i wykupić ubezpieczenie pojazdu w miejscowości Tarnowo Podgórne (polisę OC). Kierowca ma na to ustawowe 30 dni od zakupu lub darowizny, a jeśli kupuje nowy pojazd, może zarejestrować go bezpośrednio w salonie.

Kupiłeś inny pojazd niż quad? Wypełnij odpowiednie wnioski:

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak zarejestrować quada w miejscowości Tarnowo Podgórne?

Jak zarejestrować quada krok po kroku w miejscowości Tarnowo Podgórne?

Wnioskujący musi:

 1. Wykupić polisę OC dla quada i zachować potwierdzenie zawarcia umowy z ubezpieczalnią.
 2. Dokonać opłat rejestracyjnych, zgodnie z tabelą.

 3. Zgłosić się do Urzędu Komunikacji odpowiedniego dla miejscowości Tarnowo Podgórne z kompletem niezbędnych dokumentów.

  Quad zostanie zarejestrowany czasowo na okres 30 dni, a wnioskujący otrzyma miękki dowód rejestracyjny i tablice. Po otrzymaniu dowodu i tablic kierowca może poruszać się swoim czterokołowcem po drogach publicznych.

Do 30 dni kalendarzowych wnioskujący otrzyma twardy dowód rejestracyjny. Zobacz, jak sprawdzić, czy dokument jest już gotowy.

Dokumenty potrzebne do rejestracji quada

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji quada?

Aby zarejestrować quada, w Wydziale Komunikacji odpowiednim dla mieszkańców miejscowości Tarnowo Podgórne należy złożyć poniższe dokumenty:

 • dowód ubezpieczenia quada  polisa OC,
 • potwierdzenie homologacji: świadectwo zgodności WE/świadectwo zgodności (dla homologacji krajowej) wraz z oświadczeniem zawierającym dane pojazdu niezbędne do jego rejestracji,
 • dla quadów używanych dodatkowo:
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny z aktualnym wpisem o badaniu technicznym,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • dla quadów nowych dodatkowo:
  • recykling: oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów albo faktura z takim oświadczeniem (otrzymana od sprzedającego).

Rejestracja quada sprowadzonego z zagranicy

Aby zarejestrować quada z zagranicy, należy przedstawić w urzędzie poniższe zaświadczenia. Wszystkie dokumenty, które zostały sporządzone w języku obcym, muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub konsula.

 • dla quadów sprowadzonych z kraju członkowskiego UE: 
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, uzyskane z uprawnionej stacji kontroli pojazdów w miejscowości Tarnowo Podgórne bądź każdym innym mieście w Polsce lub z jej odpowiednika w kraju, z którego pojazd jest sprowadzony (może to być wpis w dowodzie rejestracyjnym lub inny dokument potwierdzający badanie techniczne i jego termin ważności),
  • dokument potwierdzający:
   • opłacenie akcyzy lub
   • brak konieczności opłacenia akcyzy/zwolnienie z niej,
   • oświadczenie salonu sprzedaży, że posiada dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy w Polsce,
 • dla quadów sprowadzonych spoza Unii: 

Ile kosztuje rejestracja quada? 

Koszt rejestracji nowego quada wyniesie 120 zł. Jeśli jednak poprzedni właściciel już rejestrował tego czterokołowca np.w miejscowości Tarnowo Podgórne lub każdym innym mieście w Polsce, opłata zmniejszy się do kwoty 80 zł (nie zostanie wydana nowa tablica rejestracyjna). 

Stan quada Pochodzenie Rodzaj tablicy rejestracyjnej Koszt rejestracji
quad nowy lub używany krajowy bez zmiany tablicy 80,00 zł
z tablicą standardową 120,00 zł
z tablicą indywidualną 580,00 zł
sprowadzony z tablicą standardową

197,00 zł + podatki*

z tablicą indywidualną 657,00 zł + podatki*

* Całkowity koszt sprowadzenia quada z zagranicy (na przykład z Niemiec, Francji, Holandii, Belgii czy Wielkiej Brytanii), zależny jest od jego ceny na tej podstawie wyliczane są podatki: akcyza (pojazdy kupione w UE) oraz cło i podatek VAT (dla czterokołowców sprowadzonych spoza Unii).

Szczegóły opłat za rejestrację quada kupionego w Polsce:

Opłata za rejestrację quada krajowego w miejscowości Tarnowo Podgórne

Wysokość opłaty

Stały dowód rejestracyjny

54,00 zł
Nalepka legalizacyjna 12,50 zł
Pozwolenie czasowe 13,50 zł

Tablica rejestracyjna do quada (jedna z poniższych):

0,00 zł
 • standardowa dwurzędowa
40,00 zł
500,00 zł

Po zakupie czterokołowca na umowę kupna-sprzedaży należy pamiętać o opłaceniu podatku PCC-3.

Przerejestrowanie quada bez zmiany tablicy rejestracyjnej

Od 31 stycznia 2022 roku można zachować aktualne tablice rejestracyjne quada bez względu na miejsce poprzedniej rejestracji, jeśli tylko są czytelne i w dobrym stanie oraz odpowiadają aktualnemu wzorcowi. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie przy rejestracji pojazdu.

Szczegóły opłat za rejestrację quada z zagranicy:

Opłata za rejestrację sprowadzonego quada w miejscowości Tarnowo Podgórne

Wysokość opłaty

Stały dowód rejestracyjny

54,00 zł
Nalepka legalizacyjna 12,50 zł
Pozwolenie czasowe 13,50 zł

Tablica rejestracyjna (jedna z poniższych):

 • standardowa
40,00 zł
 • indywidualna
500,00 zł
Akcyza 3,1% wartości quada dla pojemności silnika do 2000 cm3
Cło
(dla quadów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej)
10% wartości quada

Gdzie w miejscowości Tarnowo Podgórne można zapłacić akcyzę za sprowadzonego quada?

Opłatę za akcyzę należy uregulować w Urzędzie Skarbowym odpowiednim dla mieszkańców miejscowości Tarnowo Podgórne​​​​​ lub online na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Należy pobrać zaświadczenie o jej opłaceniu, gdyż będzie ono potrzebne przy rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji.

Rejestracja quada bez homologacji

Czy możliwe jest zarejestrowanie quada bez homologacji w miejscowości Tarnowo Podgórne? Owszem, jednak jest to dużo bardziej skomplikowany proces. Kierowca, który chce zarejestrować taki pojazd, musi posiadać zaświadczenie o dopuszczeniu jednostkowym. Aby otrzymać dokument, należy najpierw poddać quad badaniu, a następnie zwrócić się do Transportowego Dozoru Technicznego o wydanie decyzji. Wniosek o przeprowadzenie badania należy złożyć do wybranej jednostki służby technicznej.

Procedura wygląda następująco:

 1. Na początku należy uzyskać zgodę na wydanie decyzji o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu.

 2. Następnie wnioskujący musi udać się do wskazanej w ustawie przez Ministra Transportu jednostki diagnostycznej, która bardzo dokładnie sprawdzi stan techniczny quada.

 3. Jeżeli wynik badania będzie pozytywny, stacja diagnostyczna wyda odpowiednie sprawozdanie, z którym należy udać się Transportowego Dozoru Technicznego, aby uzyskać decyzję o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu.

 4. Po uzyskaniu tej zgody można stawić się w wydziale komunikacji, aby zarejestrować quad.

Zgoda na wydanie decyzji o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu

ok. 800 zł

Decyzja o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu

800 zł

Rejestracja quada

od 120,00 zł

Quad zarejestrowany jako ciągnik rolniczy

Quada o homologacji T3B można zarejestrować również jako ciągnik rolniczy. Aby było to możliwe, musi być on wyposażony w hak holowniczy, który umożliwia montaż przyczepki (sprawdź, jak zdobyć adnotację w dowodzie rejestracyjnym w miejscowości Tarnowo Podgórne). Z opcji rejestracji quada jako ciągnik często korzystają przedsiębiorcy. Dlaczego? Głównym powodem jest możliwość odliczenia pełnego VAT-u od kosztów utrzymania oraz pełnego podatku dochodowego. To rozwiązanie ma również wady. Takim pojazdem nie można się poruszać na autostradach oraz drogach ekspresowych. Kolejnym dotkliwym ograniczeniem jest maksymalna prędkość quada zarejestrowanego jako ciągnik, która nie może przekraczać 30 km/h.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację quada i gdzie go złożyć w miejscowości Tarnowo Podgórne? 

Poniżej przedstawiono wypełniony wzór wniosku o rejestrację czterokołowca w miejscowości Tarnowo Podgórne w dwóch formatach: PDF lub DOC.

 

Wniosek o rejestrację quadaWzór jak wypełnić wniosek o rejestrację quada

Rejestracja quada osobiście w Wydziale Komunikacji 

Kierowca musi wypełnić wniosek o rejestrację quada drukowanymi literami i złożyć go w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejscowości Tarnowo Podgórne. Druki do wypełnienia umieszczono w sekcji Pobierz dokumenty

Przed udaniem się do urzędu, warto zarezerwować wizytę w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejscowości Tarnowo Podgórne przez Internet. 

Rejestracja quada przez Internet

Rejestracja quada online / przez Internet

Jak zarejestrować quad przez Internet? Należy wejść na stronę Rejestracja pojazdów i Wydawanie Praw Jazdy przez Internet i wypełnić wniosek online. Wymagane będą skany wszystkich wskazanych wyżej dokumentów oraz dane quada. Należy postępować zgodnie z instrukcją w wyświetlanym oknie.

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy?

Wnioskujący otrzyma SMS lub e-mail z wydziału komunikacji z informacją, że dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru. Może również sprawdzić status dokumentu na stronie Info Car, wpisując numer rejestracyjny pojazdu lub 5 ostatnich znaków numeru nadwozia (VIN).

Cały proces opisano w poradniku: Status dowodu rejestracyjnego.

Czy na quada trzeba mieć prawo jazdy?

Tak. Aktualna ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi jasno, że do prowadzenia czterokołowców po drogach publicznych należy posiadać prawo jazdy w kategoriach AM lub B1/B — dowiedz się, jak wyrobić prawo jazdy kat. AM w miejscowości Tarnowo Podgórne lub B, B1, B+E w miejscowości Tarnowo Podgórne.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę rejestracja quada w miejscowości Tarnowo Podgórne?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w miejscowości Tarnowo Podgórne. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Jej doświadczenie jest nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne, zdobyte w trakcie wielu własnych załatwianych spraw. To właśnie dzięki tym doświadczeniom z pierwszej ręki zyskała wiedzę na temat wszelkich pułapek, procedur, i nieoczywistych kroków, które trzeba podjąć w trakcie takich procesów.

W swoich tekstach jest nie tylko rzetelna i precyzyjna, ale także empatyczna. Rozumie frustrację i niepewność, jakie mogą towarzyszyć ludziom w trakcie załatwiania takich spraw, dlatego stara się przekazywać informacje w sposób prosty i zrozumiały dla każdego. Jej artykuły są nie tylko instrukcjami krok po kroku, ale również pełne praktycznych porad, jak unikać potencjalnych problemów oraz jak osiągnąć najlepsze rezultaty.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji