Rejestracja samochodu bezpośrednio w salonie - w końcu możliwa!

15 października 2021 | Aktualizacja: 20 października 2021

Od 4 czerwca, kupując samochód z salonu nie musisz samodzielnie rejestrować go w urzędzie. Zrobi to za Ciebie salon. To skutek nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Czekaliśmy na nią 10 lat!

Rejestracja samochodu bezpośrednio w salonie - w końcu możliwa!
Rejestracja samochodu bezpośrednio w salonie - w końcu możliwa!

Rejestracja nowego auta w salonie

Już od 10 lat Związek Dealerów Samochodów starał się o aktualizację w polskim prawie drogowym. Chodzi o zmianę, aby nowe pojazdy, zakupione w polskich salonach, nie wymagały wcześniejszej rejestracji w wydziale komunikacji osobiście przez klienta. W końcu się udało. 

- Biurokracja niepotrzebnie wydłużała proces zakupu. Nie ukrywamy, że to pandemia popchnęła pewne zmiany w prawie do przodu. Nie tylko usprawnienie rejestracji pojazdu online, ale również upoważnienie nas - salonów - do rejestracji i odebrania dokumentów w imieniu klienta. Teraz sam proces zarejestrowania auta trwa kilka chwil i wykonuje go pracownik salonu. Wniosek wysyła się zdalnie, poświadczając zgodność skanami dokumentów, bez zbędnych wizyt w urzędzie - mówi pracownik jednego z wiodących salonów samochodowych na śląskim rynku.

Rejestracja samochodów firmowych

W nowych przepisach nabywcami są nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy leasingowe i branża wynajmu samochodów (Rent-a-car).

- Jeśli posiadamy odpowiednie upoważnienie do rejestracji pojazdu, możemy go zarejestrować również w imieniu firmy: dla floty, leasingu, wynajmu. Nie ma w tym względzie ograniczeń. Dzięki temu nasza współpraca z klientem instytucjonalnym również wchodzi na zupełnie inny poziom. A to bardzo ważne, bo średnio 70% nabywców nowych aut to właśnie klienci firmowi - dodaje Pan Jarosław Pączyński, właściciel salonu samochodowego marki Fiat w Katowicach i Bytomiu.

Upoważnienie do rejestracji pojazdu i... do odbioru tablic

Jak wspomnieliśmy, aby cały proces rejestracji przez dealera mógł dojść do skutku, od strony klienta wymagane jest odpowiednie upoważnienie przedstawiciela salonu sprzedaży. W dokumencie powinny się znaleźć:

  • upoważnienie do złożenia wniosku o rejestrację,
  • upoważnienie do odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu/pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych,
  • upoważnienie do odbioru nalepki kontrolnej.

-To ważne, aby poza samym upoważnieniem do złożenia wniosku, zawrzeć na piśmie również upoważnienie do odbioru dokumentów. Dzięki temu tablice, nalepki i miękki dowód przychodzą bezpośrednio do nas, na adres salonu, a przy odbiorze samochodu klient wyjeżdża własnym autem, z własną rejestracją. Twardy dowód rejestracyjny urząd dosyła już bezpośrednio do klienta i sprawa załatwiona. - informuje Pani Wiktoria Badura z salonu Opla w Rudzie Śląskiej.

Kierowcy, którzy przymierzają się do zakupu nowego auta, mogą odetchnąć z ulgą. Przynajmniej jeden urząd mniej do odwiedzenia!


Powiązane sprawy