Wbicie haka, gazu (LPG), VAT 1, VAT 2, L i TAXI do dowodu rejestracyjnego - wniosek [DOC, PDF] 2024 Tarnowo Podgórne

Autor: Patrycja Podsiedlik Weryfikacja: 7 kwietnia 2024 7 min. czytania

Wpis w dowodzie rejestracyjnym 

Jeśli konstrukcja pojazdu została zmieniona lub zmienia się jego przeznaczenie, takie zmiany muszą mieć odzwierciedlenie w dowodzie rejestracyjnym. W wielu przypadkach nie będzie konieczna ani nowa rejestracja w miejscowości Tarnowo Podgórne, ani wymiana całego dokumentu, a jedynie wpisanie adnotacji przez urzędnika. Jakie elementy wymagają takiego wpisu? Odpowiedź znajduje się w poniższym poradniku.

Kiedy wystarczy adnotacja w dowodzie zamiast jego wymiany? 

Nie trzeba wymieniać dokumentu, jeżeli dokonuje się wpisu o:

 • założeniu instalacji gazowej,

 • instalacji haka,

 • zakwalifikowaniu pojazdu:

  • jako TAXI,

  • do nauki jazdy „L”,

  • jako samochodu ciężarowego „VAT-1", „VAT-2”.

Urzędnik dokona wpisu w dokumencie od ręki, bez konieczności jego wymiany.

Oprócz adnotacji TAXI w dowodzie rejestracyjnym, aby zostać taksówkarzem, należy zdobyć licencję TAXI w miejscowości Tarnowo Podgórne

Ile kosztuje wpis do dowodu rejestracyjnego?

Procedura jest bezpłatna. Ewentualne koszty mogą się pojawić, jeżeli wnioskujący chce załatwić sprawę przez pełnomocnika – wówczas musi uregulować opłatę urzędową w wysokości 17 złotych. Z opłaty zwolnione są pełnomocnictwa udzielane: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej.

Wbicie gazu w dowód rejestracyjny

Wbicie gazu w dowód w miejscowości Tarnowo Podgórne

Po montażu instalacji gazowej w samochodzie jego właściciel ma 30 dni na dokonanie odpowiedniego zgłoszenia. Samochód, przed złożeniem wniosku o wpis w dowodzie, musi przejść badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów w miejscowości Tarnowo Podgórne lub innym, dowolnym mieście w Polsce z wynikiem pozytywnym → sprawdź dokumenty niezbędne do adnotacji o instalacji gazowej LPG w dowodzie.

W przypadku demontażu instalacji LPG z samochodu w miejscowości Tarnowo Podgórne konieczne jest wykreślenie adnotacji na jej temat z dowodu rejestracyjnego.

Wbicie haka do dowodu rejestracyjnego 

Wpisanie haka holowniczego do dowodu w miejscowości Tarnowo Podgórne

Po montażu haka holowniczego właściciel samochodu musi w ciągu 30 dni udać się do wydziału komunikacji w celu odpowiedniego wpisu do dowodu. 

Czym grozi brak wpisu o montażu haka w dowodzie rejestracyjnym? 

W przypadku kontroli policja może zablokować dowód rejestracyjny, aby wymusić na właścicielu pojazdu dopełnienie odpowiednich formalności związanych z wpisaniem haka do dowodu. Funkcjonariusze mogą także nałożyć na kierowcę mandat w wysokości do 500 złotych → zobacz, jakie dokumenty będą potrzebne, aby wpisać hak w dowód.

 VAT-1 i VAT- 2 w dowodzie rejestracyjnym

VAT-1 i VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym

Wpis VAT-1 i VAT-2 do dowodu rejestracyjnego mogą otrzymać samochody, które będą używane w celach służbowych – do przewozu towarów. Wyróżnia się dwie adnotacje:

 1. VAT-1 – dla pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub 
  • z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków.
 2. VAT-2 – dla pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe posiadających kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Co daje wpisanie VAT-1 i VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym? 

Pozwala właścicielowi na odliczenie 100% VAT i 100% podatku dochodowego bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu  zobacz, jakie dokumenty potrzebne do wpisu VAT-1, VAT-2, TAXI, „L” w dowód rejestracyjny.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wniosek o wpis do dowodu rejestracyjnego - wzór 2023

Wzór wniosku o wpis w dowodzie rejestracyjnym

W sekcji Dokumenty znajduje się wniosek, który należy wypełnić i złożyć w odpowiednim wydziale, aby starać się o wpis do dowodu rejestracyjnego. 

Jak otrzymać wpis w dowodzie rejestracyjnym?

Procedura krok po kroku

Poniżej opisano każdy z etapów, jaki należy przejść, aby uzyskać wpis w dowodzie.

1. Badanie techniczne w SKP

W pierwszej kolejności należy udać się do najbliższej stacji kontroli pojazdów (SKP), gdzie samochód zostanie poddany dokładnemu badaniu. Podczas oceny zostanie sprawdzone także świadectwo homologacji sposobu zamontowania instalacji (w przypadku zamontowania LPG). Dokumentacja wydana przez diagnostę jest niezwykle istotna. Bez niej nie ma możliwości dokonania żadnego wpisu do dowodu rejestracyjnego.

2. Kompletowanie dokumentów

To, jakie dodatkowe dokumenty będzie trzeba dostarczyć, zależy od rodzaju wpisu, który chce się uzyskać.

Dokumenty potrzebne do wpisu haka w dowód:

 Dokumenty potrzebne do wpisu VAT-1,VAT-2, TAXI, „L” w dowód rejestracyjny:

 • wypełniony wniosek,

 • dowód rejestracyjny samochodu,

 • potwierdzenie ze stacji kontroli pojazdów, że samochód spełnia wszystkie warunki,

 • umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC (do wglądu),

 • dowód osobisty lub paszport – do wglądu,

 • wydruk KRS – w przypadku, kiedy osoba zainteresowana reprezentuje firmę,

 • pełnomocnictwo – jeżeli z niego skorzystano (i dokument tożsamości upoważnionej osoby).

Dokumenty niezbędne do adnotacji o instalacji gazowej LPG w dowodzie:

 • wypełniony wniosek,

 • wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem,

 • faktura lub rachunek na montaż instalacji gazowej,

 • certyfikat zbiornika, 

 • karta pojazdu – jeśli była wydana,

 • dowód osobisty lub paszport – do wglądu,

 • wydruk KRS – w przypadku, kiedy osoba zainteresowana reprezentuje firmę,

 • pełnomocnictwo – jeżeli z niego skorzystano (i dokument tożsamości upoważnionej osoby).

Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności, wniosek może złożyć każdy ze współwłaścicieli, przedkładając pełnomocnictwo albo oświadczenie, że działa za zgodą większości współwłaścicieli.

3. Wizyta w wydziale komunikacji w miejscowości Tarnowo Podgórne

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów należy udać się do , gdzie wcześniej rejestrowano dany pojazd. Urzędnik od ręki umieści odpowiednią informację w dowodzie rejestracyjnym, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek opłat.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę adnotacje w dowodzie rejestracyjnym: wbicie haka, gazu, VAT 1, VAT 2 "L" i TAXI w miejscowości Tarnowo Podgórne?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w miejscowości Tarnowo Podgórne. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Dokumenty do pobrania - wzory [DOC, PDF] 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 16,1 tys. dokumentów!

Doskonale rozumie, jak wyglądają obie strony medalu w załatwianiu spraw urzędowych. Codziennie stawia czoła skomplikowanym wyzwaniom administracyjnym, opierając swoją wiedzę na doświadczeniu zdobytym w urzędzie specjalizującym się w funduszach unijnych. Z własnego doświadczenia wie również, jak trudne i czasochłonne potrafią być przyziemne sprawy urzędowe, takie jak uzyskanie dowodu osobistego, paszportu czy karty EKUZ, gdyż sama wielokrotnie spędzała godziny w kolejkach. Dzięki temu, w procesach komunikacyjnych, doskonale rozumie potrzeby i problemy obu stron – zarówno petentów, jak i urzędników.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji