Paszport dla psa, kota i innych zwierząt domowych Poznań 2024 - ile kosztuje, jak i gdzie wyrobić?

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 28 lutego 2024 5 min. czytania

Paszport dla psa, kota i innych zwierząt domowych

Często ludzie wyjeżdzający na wakacje, zabierają ze sobą swojego pupila. Pies, kot czy inne zwierze domowe, podobnie jak jego właściciel, musi posiadać paszport. Jak go zdobyć? Gdzie można wyrobić paszport dla zwierząt w Poznaniu? Jakim procedurom należy poddać zwierzaka, aby otrzymać dokument? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Kiedy paszport dla psa, kota i innego zwierzęcia jest potrzebny?

Dokument jest niezbędny, gdy właściciel czworonoga chce z nim przekroczyć granicę. Wydany w Polsce paszport obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Andorze, Monako, Watykanie, Liechtensteinie i San Marino. 

W niektórych krajach sam paszport nie wystarczy, aby bez problemów przekroczyć granicę. Czasem wymaga się także kwarantanny czy dodatkowego odrobaczania.

Jak wygląda paszport dla psa, kota?

Wzór paszportu dla psa, kota

Wzór paszportu dla psa, kota - opis zwierzęcia

fot. Rozporządzenie nr 998/200 UE

Jakie informacje zawiera paszport dla psa lub innego zwierzęcia domowego?

W paszporcie dla psa, kota lub innego zwierzęcia domowego znajdują się następujące informacje:

  • umiejscowienie mikrochipa lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia, lub naniesienia albo datę odczytu mikrochipa, lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder lub widniejący na tatuażu,
  • imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego,
  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela,
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny,
  • podpis właściciela,
  • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie,
  • data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
  • informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna,
  • inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak wyrobić paszport dla zwierząt w Poznaniu?

Jak wyrobić paszport dla psa, kota lub innego zwierzęcia domowego w Poznaniu?

Aby zdobyć paszport dla zwierzaka w Poznaniu, należy udać się do weterynarza, wykonać wszystkie niezbędne badania, a także uiścić opłatę

1. Znalezienie odpowiedniej kliniki w Poznaniu

Procedurę wyrabiania dokumentu podróży dla zwierzaka powinno się rozpocząć od znalezienia kliniki weterynaryjnej w Poznaniu mającej uprawnienia do wydawania paszportów dla zwierząt. Jeżeli lekarz nie będzie posiadał odpowiednich kwalifikacji, nie będzie mógł wydać dokumentu  jedynie może wykonać badania, które są do niego wymagane. Dlatego, aby uniknąć konieczności wizyty w dwóch klinikach weterynarii, najlepiej cały proces rozpocząć od poszukiwań.

Pełną listę uprawnionych lekarzy umieszczono na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

2. Wizyta u weterynarza

Następnie należy zabrać czworonoga na wcześniej umówioną wizytę. Podstawową procedurą przed wyrobieniem dokumentu jest wszczepienie mikrochipu. Jeżeli pies już wcześniej miał wykonywany czytelny tatuaż, może go używać do identyfikacji, jednak nie jest on uznawany we wszystkich krajach UE. Dlatego bezpieczniejszą opcją jest założenie mikrochipa akceptowanego we wszystkich krajach Unii.

Dodatkowo zwierzak musi zostać zaszczepiony na wściekliznę. W zależności od kraju, do którego właściciel będzie podróżował ze swoim czworonogiem, konieczne może również być zrobienie badań na obecność przeciwciał przeciwko wściekliźnie lub profilaktyka przeciwpasożytnicza.

Badanie przeciwciał Profilaktyka przeciwpasożytnicza
Andora Malta
Szwajcaria Finlandia
Wyspy Owcze Zjednoczone Królestwo
Gibraltar Irlandia
Grenlandia Norwegia
Chorwacja
Islandia
Liechtenstein
Monako
Norwegia
San Marino
Państwo Watykańskie

Pełna lista państw, w których obowiązują dodatkowe procedury, znajduje się w rozporządzeniu wykonawczym komisji UE nr 577/2013 z dnia 28 czerwca 2013 r.

3. Gdzie wyrobić paszport dla psa lub kota?

O wydanie paszportu dla czworonoga wnioskuje się w klinice weterynarii, która ma uprawnienia do wydawania tego dokumentu. Należy uiścić odpowiednią opłatę oraz czekać na gotowy dokument.

Ile kosztuje paszport dla psa lub kota w Poznaniu?

Ile kosztuje paszport dla psa lub kota?

Cena paszportu dla zwierzaka wynosi 100 złotych. Dodatkowo do kosztów należy doliczyć cenę za założenie mikrochipa (do 100 złotych) oraz legalizację otrzymanego paszportu (26 złotych).

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa lub kota?

Wszystko zależy od tego, czy zwierzę miało już wcześniej mikrochip oraz, czy szczepionka działa już od 1 dnia jej podania. Wszystkie formalności można załatwić podczas jednej wizyty.

4. Legalizacja paszportu psa, kota lub innego zwierzęcia domowego  w Poznaniu

Otrzymanie dokumentu to nie koniec procedury. Aby móc używać paszportu, należy go najpierw zalegalizować. Może to zrobić wyłącznie powiatowy lekarz weterynarii.

Legalizacja paszportu wiąże się z opłatą w wysokości 26 złotych. Dopiero po legalizacji dokumentu, właściciel może bezpiecznie podróżować ze swoim czworonogiem.

Podstawa prawna


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu