Czasami odbiór osobisty dowodu rejestracyjnego z wydziału komunikacji jest niemożliwy. W takich sytuacjach warto upoważnić do tej czynności inną osobę. W poniższym poradniku znajdują się odpowiedzi na pytania o to, kogo można upoważnić i jakie koszty się z tym wiążą.
Kto może zostać upoważniony do odbioru dowodu rejestracyjnego?
Do odbioru dowodu rejestracyjnego w Mławie można upoważnić każdą osobę fizyczną, mającą przynajmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnik musi mieć zatem co najmniej 13 lat. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba spokrewniona, czy ktoś obcy. Osoba upoważniająca ma w tej kwestii pełną dowolność. Warto jednak powołać na pełnomocnika członka rodziny, ponieważ pozwala to na uniknięcie kosztów związanych z upoważnieniem do odbioru dowodu rejestracyjnego.
Właściciel pojazdu może w każdym momencie zrezygnować z usług pełnomocnika — wystarczy, że złoży wypowiedzenie pełnomocnictwa.
Ile kosztuje pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego (Mława)?
Udzielenie pełnomocnictwa jest bezpłatne, jeżeli upoważniony zostanie członek najbliższej rodziny, na przykład matka, ojciec, rodzeństwo, dzieci lub małżonek.
Opłatę za upoważnienie należy uiścić w sytuacji, gdy pełnomocnikiem zostaje osoba obca lub członek dalszej rodziny, np. wujek, kuzyn, partner niebędący małżonkiem, kolega lub dziadek. Wówczas należy zapłacić:
- 17 zł – w przypadku zwykłego pełnomocnictwa,
- 22 zł – w przypadku pełnomocnictwa poświadczonego za zgodność z oryginałem, które jest traktowane na równi z oryginalnym dokumentem i pozwala załatwić sprawę, w momencie, gdy z jakiegoś powodu wnioskujący nie może dostarczyć do urzędu jego oryginalnej wersji.
Jakie dokumenty są potrzebne do odebrania dowodu rejestracyjnego w Mławie?
Upoważnienie nie jest jedynym dokumentem, który musi posiadać osoba upoważniona do odebrania dowodu rejestracyjnego. Aby urzędnik mógł wydać dokument, pełnomocnik musi przedłożyć:
- dokument tożsamości → sprawdź, jak wyrobić dowód osobisty w Mławie lub paszport w Mławie,
- pozwolenie czasowe,
- dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu, do którego dowód rejestracyjny jest wydawany lub dowód opłacenia bieżącej składki
- potwierdzenie opłaty skarbowej za pełnomocnictwo → dowiedz się więcej o opłatach skarbowych w Mławie.
Przed udaniem się do wydziału komunikacji po odbiór, warto najpierw sprawdzić status dowodu rejestracyjnego.
Jak napisać pełnomocnictwo – upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?
Pełnomocnictwo, czyliupoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego może zostać napisane odręcznie lub na komputerze. W drugim przypadku na dokumencie musi pojawić się podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa.
Aby upoważnienie było respektowane przez urzędnika wydziału komunikacji, musi posiadać następujące dane:
- miejscowość i data,
- tytułu pełnomocnictwa,
- dane upoważniającego, współwłaściciela pojazdu oraz osoby upoważnionej:
- imiona i nazwiska,
- nr PESEL,
- adres zamieszkania,
- stopień pokrewieństwa — przy osobie upoważnionej,
- określenie czynności, do której upoważnia się osobę → w tym przypadku do odbioru dowodu rejestracyjnego,
- dane pojazdu, którego dotyczy wyżej wymieniona czynność:
- marka,
- model,
- numer rejestracyjny,
- nr VIN,
- podpisy wszystkich właścicieli pojazdu.