Czternasta emerytura na stałe. ZUS wypłaci świadczenie z urzędu

31 lipca 2023

Czternasta emerytura została wprowadzona na stałe. Będzie wypłacana co roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), bez konieczności składania przez uprawnione osoby dodatkowego wniosku.

Czternasta emerytura na stałe. ZUS wypłaci świadczenie z urzędu
Czternasta emerytura na stałe. ZUS wypłaci świadczenie z urzędu

Ustawa podpisana – „czternastka” wchodzi na stałe

Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 lipca ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Pięć dni później, ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, określając warunki nabycia prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego. Zgodnie z przepisami, to wsparcie będzie wypłacane każdego roku, w wysokości co najmniej na poziomie minimalnej emerytury.

„Czternastka” bez dodatkowych wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać czternastą emeryturę  z urzędu. Oznacza to, że osoby uprawnione do korzystania z tego świadczenia nie będą musiały składać żadnych wniosków lub deklaracji. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej ZUS-u:

Czternastka zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym).

Minimalna wysokość „czternastki” będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało.

Ile wyniesie czternasta emerytura w 2023 roku? 

Czternasta emerytura w pełnej wysokości wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto, co odpowiada obecnej minimalnej emeryturze.

W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty w wysokości 3200 zł będzie przysługiwać czternastka wynosząca 1288,44 zł – wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Kiedy wypłaty czternastej emerytury? 

Zgodnie z informacją przekazaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, pierwsze świadczenia z czternastej emerytury zostaną wypłacone na przełomie sierpnia i września 2023 roku. Istnieje możliwość, że „czternastki” dotrą do uprawnionych osób już 25 sierpnia.

Czternasta emerytura wolna od potrąceń i zajęć

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czternasta emerytura będzie wolna od potrąceń, takich jak egzekucje komornicze. Nie będzie również wliczana do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych. Jedynie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy będą pobierane od tego świadczenia.


Powiązane sprawy