Rejestracja przyczepki samochodowej oraz przyczepki SAM Głogów Małopolski - wniosek [PDF, DOC] 2024

Autor: Wiola Uljanowicz 10 min. czytania

rejestracja przyczepki

Przyczepa samochodowa traktowana jest jako odrębny pojazd, dlatego po jej zakupie lub otrzymaniu w darowiźnie należy ją niezwłocznie zarejestrować w odpowiednim wydziale komunikacji. Jak zarejestrować przyczepkę samochodową, aby można było z niej korzystać? Jak wygląda procedura rejestracji przyczepki SAM? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.

Chcesz zarejestrować inny pojazd? Poniżej dedykowane instrukcje wypełnienia wniosków krok po kroku:

Oprócz tego możesz zarejestrować również inne rodzaje przyczep, np.:

Jakie są rodzaje przyczep samochodowych?

Najprostsza klasyfikacja wyróżnia przyczepy lekkie o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 750 kg i ciężkie o DMC powyżej 750 kg

Każda osoba posiadająca prawo jazdy kat. B może ciągnąć przyczepkę lekką. Przyczepa lekka to taka, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kilogramów. W praktyce oznacza to, że dopuszcza się, ciągniecie przyczepy lekkiej, bez względu na masę pojazdu ciągnącego pamiętając, że pojazd nie może przekroczyć 3500 kg. Łączna DMC takiego zespołu pojazdów z przyczepą lekką może wynosić maksymalnie 4250 kg.

Przykład: Auto dostawcze i przyczepa lekka. Samochód dostawczy – 3500 kg. Przyczepa lekka – 750 kg. Masa zestawu przekracza 3500 kg, ale przy przyczepie lekkiej Konwencja Wiedeńska dopuszcza jazdę, zespołem pojazdów do 4250 kg z kategorią prawa jazdy B.

Kierowca posiadający kat. B może ciągnąc również przyczepkę inną niż lekka, o ile masa całego zestawu, nie przekroczy 3500 kg. W takim przypadku należy pamiętać, że jeżeli kierowca porusza się małym samochodem, a ciągnięta przyczepa będzie o wiele cięższa, jazda w takich warunkach może być mało bezpieczna i niekomfortowa

Jeżeli kierowca chce poruszać się autem z przyczepą inną niż lekka (DMC > 750 kg), których łączna dopuszczalna masa całkowita przekracza 3500 kg, musi mieć prawo jazdy kat. B z kodem ograniczenia 96. Wtedy kierowca może poruszać się zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 4250 kg.

Przykład: Przyczepa inna niż lekka (DMC powyżej 750 kg), auto 2500 kg i przyczepa 1200 kg. DMC zespołu pojazdów wynosi w tym przypadku 3700 kg, ale nie przekracza 4250 kg. Prawo jazdy kat. B z kodem ograniczenia 96 zwiększa uprawnienia, jeżeli kierowca chce holować autem większe przyczepy. Aby zwiększyć swoje uprawnienia, należy zdać praktyczny egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, taki sam jak na kategorię B+E. Nie jest wymagany żaden kurs ani egzamin teoretyczny. 

Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii B z kodem ograniczenia 96 jest:

 • osiągnięcie odpowiedniego wieku - 18 lat,
 • posiadanie prawa jazdy kat. B,
 • zdanie egzaminu państwowego.

Właściciele niektórych rodzajów przyczep są zobowiązani do opłacania podatku od środków transportu.

Czy przyczepa samochodowa musi przechodzić obowiązkowy przegląd techniczny?

Tak, w Polsce wszystkie przyczepy o masie powyżej 750 kg muszą przechodzić przegląd techniczny.

Kto może zarejestrować przyczepkę samochodową?

Przyczepkę samochodową może zarejestrować jej właściciel. W przypadku kiedy pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, każdy z nich powinien być obecny podczas rejestracji. W razie kiedy właściciel pojazdu nie może się pojawić, powinien wystawić stosowne upoważnienie do rejestracji pojazdu.

Ile jest czasu na przerejestrowanie przyczepki samochodowej?

Na przerejestrowanie przyczepki właściciel ma 30 dni od dnia jej zakupu lub podpisania umowy darowizny.

Ile trwa rejestracja przyczepy?

Rejestracja powinna trwać nie dłużej niż 30 dni kalendarzowych - dokładnie jak w przypadku samochodów osobowych. Na ten czas zostanie wydany tzw. miękki dowód rejestracyjny. Do 30 dni nastąpi właściwa rejestracja pojazdu, a kierowca będzie mógł odebrać tzw. twardy dowód rejestracyjny.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Aby zarejestrować przyczepkę samochodową, należy złożyć wniosek i komplet dokumentów w Wydziale Komunikacji, odpowiednim dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu → wyszukiwarka.

ile kosztuje rejestracja przyczepki?

Ile kosztuje rejestracja przyczepki samochodowej?

Rejestracja przyczepki samochodowej kosztuje 120,00 zł. Jeśli przyczepka była wcześniej zarejestrowana w Polsce, a jej tablica jest w dobrym stanie — nie trzeba jej wymieniać. Wystarczy złożyć wtedy odpowiednie oświadczenie w tej sprawie. Koszt rejestracji zmniejszy się do kwoty 80,00 zł.

Na taką kwotę składa się opłata za:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • tablice rejestracyjne – 40 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.

Po zakupie krajowej przyczepki na umowę kupna-sprzedaży należy pamiętać o opłaceniu podatku PCC-3. W przypadku przyczep sprowadzonych nie płaci się PCC ani akcyzy.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację przyczepy i gdzie go złożyć w miejscowości Głogów Małopolski? Pobierz aktualny wzór

Wniosek o rejestrację przyczepy wzór wypełniony

Poniżej znajduje się wypełniony wzór wniosku o rejestrację przyczepki samochodowej, w dwóch formatach: PDF lub DOC.

Wniosek o rejestrację przyczepki samochodowej - wzór PDFWzór jak wypełnić wniosek o rejestrację przyczepki

dokumenty potrzebne do rejestracji przyczepki

Dokumenty potrzebne do rejestracji przyczepki samochodowej (Głogów Małopolski)

Do rejestracji przyczepy w Wydziale Komunikacji w miejscowości Głogów Małopolski będą potrzebne:

Niezależnie od tego, czy została zakupiona nowa, czy używana przyczepa, należy wykupić jej ubezpieczenie. Przyczepę samochodową należy ubezpieczyć w tym samym dniu, w którym została zarejestrowana. 

rejestracja przyczepki z zagranicy

Rejestracja przyczepki z zagranicy. Co jest potrzebne?

Podczas rejestracji przyczepki z zagranicy, oprócz wcześniej wspomnianych dokumentów należy również posiadać:

 • badanie techniczne przyczepki samochodowej — można je wykonać w dowolnej uprawnionej do tego Stacji Kontroli Pojazdów w miejscowości Głogów Małopolski → koszt uzależniony jest od rodzaju przyczepy; w przypadku przyczepy (naczepy) ciężarowej i specjalnej do 3,5 ton koszt wynosi 78 zł
 • tłumaczenie dokumentów — należy go dokonać u tłumacza przysięgłego. Cena takiej usługi jest ustalana indywidualnie. 

Rejestracja przyczepy osobiście w Wydziale Komunikacji w miejscowości Głogów Małopolski

Należy wypełnić wniosek o rejestrację przyczepy drukowanymi literami i złożyć go w Wydziale Komunikacji w miejscowości Głogów Małopolski. Druki do wypełnienia umieszczono w sekcji Pobierz dokumenty.

Przed udaniem się do urzędu, warto zarezerwować wizytę w wydziale komunikacji przez Internet lub telefonicznie.

Rejestracja przyczepki przez Internet

Jak zarejestrować przyczepę przez Internet? Poprzez wejście na stronę Rejestracja pojazdów i Wydawanie Praw Jazdy przez Internet i wypełnienie wniosku online. Wymagane będą skany wszystkich wskazanych wyżej dokumentów oraz dane przyczepki. Należy postępować zgodnie z instrukcją w wyświetlanym oknie.

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy?

Jeśli kierowca nie otrzyma informacji bezpośrednio z urzędu (e-mail lub SMS), może sprawdzić status dokumentu przez Internet → sprawdź status dowodu rejestracyjnego

rejestracja przyczepki SAM

Rejestracja przyczepki SAM w miejscowości Głogów Małopolski

Przyczepka marki SAM to własnoręcznie skonstruowana przyczepa, która nie posiada oficjalnej homologacji producenta. Po zmianie przepisów z 2013 roku, rejestracja przyczepki SAM stała się skomplikowana i droga. Każdy konstruktor, który chce swoim pojazdem poruszać się po drogach publicznych, musi uzyskać świadectwo homologacji. Jak tego dokonać w przypadku przyczepki SAM? 

Jak zarejestrować przyczepkę SAM w miejscowości Głogów Małopolski?

 • należy udać się do wskazanej w ustawie przez Ministra Transportu jednostki diagnostycznej, która bardzo dokładnie sprawdzi stan techniczny przyczepki — koszty badań są ustalone indywidualnie, jednak źródła internetowe informują, że koszt takiego badania to nawet 3000 zł → sprawdź, jakie jednostki są uprawnione do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz badań potwierdzających spełnianie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych danego pojazdu,
 • jeśli wynik przeglądu będzie pozytywny, jednostka diagnostyczna wyda odpowiednie sprawozdanie,
 • sprawozdanie po wykonaniu badań jednostka wyda w trzech egzemplarzach, właściciel przyczepki otrzyma dwa z nich,
 • następnie należy udać się do Transportowego Dozoru Technicznego i złożyć wniosek, aby uzyskać decyzję o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu,
 • jeżeli urząd dopatrzy się braków formalnych w składanym wniosku, wezwie osobę zainteresowaną do poprawienia błędów - na ewentualne poprawki właściciel przyczepki ma 7 dni,
 • zgoda zostanie przyznana po miesiącu - jeżeli procedura miałaby się przedłużyć, urząd poda taką informację,
 • po uzyskaniu zgody Dyrektora TDT można stawić się w Wydziale Komunikacji w miejscowości Głogów Małopolski, aby zarejestrować przyczepkę SAM.

Jeśli pojazd otrzymał już dopuszczenie jednostkowe w innym kraju UE, należy złożyć wniosek do Dyrektora TDT o uznanie tego dopuszczenia. Koszt uznania wynosi 800 zł. 

koszt rejestracji przyczepki SAM

Szacunkowy koszt rejestracji przyczepki SAM w miejscowości Głogów Małopolski

Minimalna szacunkowa cena za rejestrację własnoręcznie skonstruowanej przyczepy SAM to przynajmniej 4000 zł. Często jest to koszt przewyższający cenę samej konstrukcji.

Rodzaj opłaty Szacunkowa wysokość opłaty
Pełne badanie techniczne pojazdu typu SAM przez uprawnione do tego jednostki kontroli pojazdów ok. 3000 zł

Decyzja o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego w drodze decyzji administracyjnej

ok. 800 zł

Rejestracja w Wydziale Komunikacji ​​​​​w miejscowości Głogów Małopolski

od 120,00 zł

Należy również pamiętać o ubezpieczeniu przyczepki SAM. 

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę rejestracja przyczepy samochodowej w miejscowości Głogów Małopolski?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w miejscowości Głogów Małopolski. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Jak załatwić sprawę rejestracja przyczepy samochodowej online?

Serwis Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Portal internetowy PWPW

Jej doświadczenie jest nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne, zdobyte w trakcie wielu własnych załatwianych spraw. To właśnie dzięki tym doświadczeniom z pierwszej ręki zyskała wiedzę na temat wszelkich pułapek, procedur, i nieoczywistych kroków, które trzeba podjąć w trakcie takich procesów.

W swoich tekstach jest nie tylko rzetelna i precyzyjna, ale także empatyczna. Rozumie frustrację i niepewność, jakie mogą towarzyszyć ludziom w trakcie załatwiania takich spraw, dlatego stara się przekazywać informacje w sposób prosty i zrozumiały dla każdego. Jej artykuły są nie tylko instrukcjami krok po kroku, ale również pełne praktycznych porad, jak unikać potencjalnych problemów oraz jak osiągnąć najlepsze rezultaty.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji


Powiązane tagi