Indywidualne tablice rejestracyjne Andrespol - koszt, przykłady i wniosek 2024

Autor: Judyta Cyganek Weryfikacja: 24 stycznia 2024 5 min. czytania

Niekiedy kierowca potrzebuje wyróżnić się z tłumu – zamiast zwykłej rejestracji składającej się w losowych cyfr i liter, chce posiadać rejestrację z konkretnym przekazem. Jaki jest koszt indywidualnej tablicy rejestracyjnej? Gdzie złożyć wniosek o jej wydanie? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.

Indywidualne tablice rejestracyjne

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne? 

To specjalne tablice, które pozwalają kierowcy wyróżnić się i jednocześnie nadać unikalny wygląd swojemu pojazdowi. Wnioskujący musi jednak pamiętać o wymogu rejonizacji tablic. Indywidualna tablica rejestracyjna składa się z:

 • wyróżnika województwa (pierwszy znak to litera oznaczająca województwo, w którym auto zostało zarejestrowane, drugi znak to liczba kontrolna, którą jest cyfra od 0 do 9),

 • wyróżnika indywidualnego (od 3 do 5 znaków, może zawierać litery: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, przy czym nie więcej niż dwa ostatnie znaki mogą być cyframi).
Wzory indywidualnych tablic rejestracyjnychWzory indywidualnych tablic rejestracyjnychWzory indywidualnych tablic rejestracyjnych

Należy pamiętać, że na tablicach indywidualnych nie mogą się pojawić słowa obraźliwe, mogące kogoś urazić zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych.

Tablice indywidualne są przypisane do danego pojazdu, ale nie do właściciela pojazdu. Dotychczasowy właściciel samochodu, na którego wniosek były wydane tablice indywidualne, w przypadku sprzedaży pojazdu nie może zachować, ani też zamówić tych samych tablic dla innego auta! Za to kolejny nabywca pojazdu z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi może je zachować, o ile jest zameldowany na terenie tego samego województwa co sprzedawca. Urzędnik z wydziału komunikacji może nakazać wyrobić nabywcy pojazdu nowe tablice indywidualne o tym samym wzorze, jeżeli uzna obecne za zbyt zniszczone lub nieczytelne.

Przykładowe indywidualne tablice

Przykłady indywidualnych tablic rejestracyjnych

Poniżej kilka przykładów indywidualnych tablic rejestracyjnych:

 • CO ZJESZ,

 • WO OOHAA,

 • NO NAME,

 • CO VETTE,

 • WO ODOO,

 • GO ODBYE.

Jak sprawdzić dostępność tablic indywidualnych?

Podczas starania się o indywidualne tablice rejestracyjne należy pamiętać, że urzędnik ma prawo odrzucić wybrany przez wnioskującego wzór. Tablice indywidualne zostaną wydane, o ile z informacji uzyskanej z ewidencji tablic rejestracyjnych indywidualnych wydanych na terenie województwa wynika, że identyczne tablice rejestracyjne nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa.

Aby uniknąć ponownej wizyty w wydziale komunikacji, warto wcześniej skorzystać z dostępnych w Internecie wyszukiwarek, które pozwalają sprawdzić, czy wybrany przez wnioskującego wzór może zostać wykorzystany. Są to zarówno spisy urzędowe, jak i te stworzone przez niezależne podmioty. 

Wyszukiwarka dostępności tablic indywidualnych dla konkretnych województw:

Wyszukanie konkretnych wzorów tablic we wszystkich województwach umożliwia wyszukiwarka Wortalu Polskich Tablic Rejestracyjnych.

Kiedy można ubiegać się o indywidualne tablice?

Kiedy można ubiegać się o własne tablice rejestracyjne?

Kierowca może wnioskować o indywidualne tablice rejestracyjne w czterech sytuacjach:

 1. w przypadku rejestracji pojazdu np. samochodu, motocykla, quada,

 2. w przypadku wymiany tablic podczas rejestracji,

 3. w przypadku zgubienia, kradzieży lub zniszczenia w stopniu powodującym nieczytelność dotychczasowych tablic,

 4. w przypadku posiadania czarnych tablic rejestracyjnych.

Jeżeli kierowcy skradziono lub zgubił on posiadane już tablice indywidualne, może skorzystać z usługi dorabiania tablic rejestracyjnych w miejscowości Andrespol

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wniosek o wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych

Wzór wniosku o indywidualne tablice rejestracyjne

W przypadku wnioskowania o indywidualne tablice rejestracyjne, należy złożyć ten sam wniosek, co w przypadku rejestracji pojazdu w miejscowości Andrespol.

 Ile czeka się indywidualne tablice rejestracyjne?

Ile kosztuje wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Oto koszty, które musi ponieść kierowca chcący wyrobić tablice indywidualne.

Indywidualne tablice rejestracyjne dla motocykla 500 zł
Indywidualne tablice rejestracyjne dla samochodu 1000 zł
Tablice tymczasowe dla motocykla 37,75 zł
Tablice tymczasowe dla samochodu 62 zł
Pełnomocnictwo 17 zł
Całkowity koszt rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy + tablice  1176 zł
Całkowity koszt rejestracji auta kupionego w salonie lub używanego kupionego w kraju + tablice 1100,50 zł

Gdzie dokonać opłat za indywidualne tablice rejestracyjne?

Opłat można dokonać:

 • w kasie urzędu,

 • przelewem na konto bankowe urzędu,

 • przekazem pocztowym.

Opłatę należy wnieść najpóźniej w dniu składania dokumentów

Ile czeka się na wydanie decyzji o pozwoleniu na tablice indywidualne? 

Urzędnicy mają 10 dni na zaakceptowanie bądź odrzucenie zaproponowanego przez wnioskującego indywidualnego numeru rejestracyjnego.

Ile czeka się na wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Średni czas oczekiwania na indywidualne tablice rejestracyjne wynosi 3 tygodnie. Aby w tym czasie móc poruszać się pojazdem, dla którego wyrabiane są indywidualne tablice, kierowca otrzyma tymczasowe tablice rejestracyjne w miejscowości Andrespol.

Czy można się odwołać od decyzji wydziału komunikacji? 

Jeżeli decyzja wydziału komunikacji będzie negatywna, wnioskujący nie może się od niej odwołać.

Podstawa prawna 


Gdzie załatwić sprawę indywidualne tablice rejestracyjne w miejscowości Andrespol?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w miejscowości Andrespol. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Informacje dot. dokumentów do pobrania

W ciągu 7 dni pobrano już 17,7 tys. dokumentów!
Wniosek o indywidualne tablice rejestracyjne

Wniosek o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych pokrywa się z tym o rejestrację pojazdu. Zajrzyj na stronę opisującą proces rejestracji pojazdu, aby pobrać aktualny formularz wniosku!

Judyta Cyganek-Greń to z wykształcenia redaktorka i edytorka tekstów z kilkuletnim doświadczeniem. Wnikliwe sprawdza opisy wniosków i dba o to, aby były możliwie jak najbardziej zrozumiałe dla czytelników. Jej lekkie pióro pozwala jej tworzyć przystępne treści, nawet jeżeli nie sprzyja temu ich tematyka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji


Powiązane tagi