Czym są indywidualne tablice rejestracyjne i jak je zdobyć?

30 grudnia 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Czasem kierowca chce wyróżnić z tłumu swój pojazd – może to zrobić poprzez zamontowanie indywidualnych tablic rejestracyjnych! Możesz wymyślić swój własny, niepowtarzalny numer rejestracyjny, który sprawi, że twój samochód będzie wyjątkowy na tle innych!

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne i jak je zdobyć?
Czym są indywidualne tablice rejestracyjne i jak je zdobyć?

Indywidualne tablice – co to takiego?

To specjalne tablice, którym numer rejestracyjny nadaje kierowca. Może się składać z liter i cyfr, jednak nadal należy pamiętać o wymogu rejonizacji – na początku numeru rejestracyjnego znajduje się litera będąca wyróżnikiem województwa. W sprawie kolejnych wolnych miejsc na tablicy rejestracyjnej (od 3 do 5 znaków), kierowca sam może podjąć decyzję. Musi jednak pamiętać o tym, aby utworzony napis nie był obraźliwy ani w języku polskim, ani w żadnym innym. Ma do dyspozycji wszystkie litery alfabetu, z których może ułożyć fantazyjny napis.

Gdzie załatwić? 

O pozwolenie na wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych należy się starać w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Po złożeniu odpowiednich dokumentów, urzędnik ma 10 dni na wydanie pozytywnej lub negatywnej decyzji w sprawie zaproponowanego przez kierowcę indywidualnego numeru rejestracyjnego. Po uzyskaniu pozwolenia, na wyrobienie tablic czeka się około 3 tygodni. 

Nie taka tania sprawa!

Każdy kierowca, chcący wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne, musi się liczyć z wysokimi kosztami. Opłata za samo wyrobienie takich tablic wynosi 500 złotych w przypadku motocykla, zaś dla samochodu – aż 2 razy tyle! Dodatkowym wydatkiem jest opłacenie tymczasowych tablic rejestracyjnych, z których należy korzystać podczas oczekiwania na właściwe tablice. Opłat można dokonać w kasie urzędu, przelewem bankowym lub za pośrednictwem przekazu pocztowego.

Co przygotować?

Do wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych obowiązkowe jest przygotowanie dwóch dokumentów – poprawnie wypisanego wniosku oraz dowodu uiszczenia wszystkich opłat. Reszta dokumentów, które należy dostarczyć zależy od okoliczności, w których wyrabiamy indywidualne tablice rejestracyjne.  

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne? O potrzebnych dokumentach i właściwej procedurze? Przygotowaliśmy dokładną instrukcję, w której krok po kroku opisujemy, jak wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne. Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa