Rejestracja samochodu z Niemiec

14 czerwca 2021 | Aktualizacja: 9 maja 2022 | 6 min. czytania

Zastanawiasz się nad sprowadzeniem samochodu zza naszej zachodniej granicy? Pamiętaj o dodatkowych formalnościach i opłatach, jakich należy dokonać, aby bez przeszkód zarejestrować auto z Niemiec w polskim wydziale komunikacji. W poniższym artykule przeczytasz, jak krok po kroku wyglądają procedury rejestracji samochodu sprowadzonego z Niemiec.

Rejestracja samochodu z Niemiec
Rejestracja samochodu z Niemiec

Dokumenty niezbędne przy zakupie

Podczas zakupu samochodu bezpośrednio z Niemiec pamiętaj, abyś otrzymał:

 • umowę kupna-sprzedaży z podpisami obu stron (zwróc uwagę na ewentualnych współwłaścicieli pojazdu oraz na to, czy osoba podpisująca jest faktycznie właścicielem samochodu lub ma do tego odpowiednie pełnomocnictwo),
 • kartę pojazdu (Fahrzeugbrief),
 • dowód rejestracyjny (Fahrzeugschein) lub zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu.

Do rejestracji w polskim wydziale komunikacji niezbędne będą tłumaczenia przysięgłe powyższych dokumentów.

Jakie auta najczęściej Polacy sprowadzają z Niemiec?

Polacy sprowadzają zza zachodniej granicy samochody znane na całym świecie ze swojej niezawodności. Mowa tutaj o takich markach jak Audi, Opel, Volkswagen oraz BMW. Nadal popularne są Golfy oraz Astry coraz to nowszych generacji. Jeżeli chodzi o stan techniczny sprowadzanych pojazdów, Polacy mają słabość do samochodów benzynowych, nie starszych niż 13 lat. Eksperci obserwują natomiast spadek zainteresowania dieslem - z roku na rok liczba sprowadzanych pojazdów z tym silnikiem spada.

Auto sprowadzone z Niemiec - co trzeba załatwić?

Dla samochodów sprowadzonych z kraju UE, proces przygotowania i rejestracji będzie odbywał się w następujących krokach:

 1. Zapłata akcyzy.
 2. Przegląd techniczny pojazdu.
 3. Opłaty rejestracyjne.
 4. Przygotowanie dokumentów i właściwa rejestracja pojazdu.
 5. Ubezpieczenie OC.

Krok 1: Zapłata akcyzy za auto z zagranicy

Zapłata akcyzy za auto z Niemiec

Za sprowadzone z zagranicy auto należy uiścić podatek akcyzowy (samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy) poprzez dostarczenie do Urzędu Skarbowego deklaracji AKC-U/S.

Na tę czynność masz 14 dni i możesz zrobić to na dwa sposoby:

 • wypełniając druk dokumentu i dostarczając go osobiście lub listownie do urzędu,
 • elektronicznie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (https://www.puesc.gov.pl/).

To, jaką wysokość będzie miała opłacona przez Ciebie akcyza, zależy od rodzaju pojazdu oraz pojemności silnika. W {{year}} roku stawki podatku akcyzowego to:

 • 18,6% podstawy opodatkowania (ceny samochodu) dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3;
 • 3,1% podstawy opodatkowania (ceny samochodu) dla pozostałych samochodów osobowych;
 • 9,3% podstawy opodatkowania (ceny samochodu) dla pojazdów hybrydowych z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm³;
 • 1,55% podstawy opodatkowania (ceny samochodu) dla pozostałych pojazdów hybrydowych.

Dobrze jest obliczyć wysokość akcyzy jeszcze przed zakupem, by później nie być taką kwotą zaskoczonym. Co ważne, wysokość podatku powinna zostać przeliczona na złotówki na podstawie kursu NBP z dnia, w którym sprowadzone auto przekroczyło granicę Polski, a nie zostało sprzedane/kupione (jeżeli daty te nie są tożsame).

Uwaga! Na zapłatę akcyzy masz 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Krok 2: Sprowadzanie samochodu z Niemiec a przegląd techniczny

Samochód z Niemiec a przegląd techniczny

Pamiętaj, że bez ważnego przeglądu technicznego, nie będziesz mógł zarejestrować swojego samochodu w wydziale komunikacji. Jeżeli badanie techniczne wykonane za granicą straciło ważność lub nie jest honorowane w Polsce, konieczne będzie przeprowadzenie tzw. przeglądu zerowego. W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy wykonują je uprawnione do tego Stacje Kontroli Pojazdów. Badanie samochodu sprowadzonego z Niemiec trwa około 30 minut. Obejmuje:

 • kontrolę stanu technicznego podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania samochodu, 
 • identyfikację samochodu, podczas której potwierdza się zgodność numeru VIN z dokumentami samochodu oraz jego czytelność, 
 • kontrolę dodatkowego wyposażenia. 

Cena takiego przeglądu dla samochodu osobowego wynosi 99 zł (dla samochodów z LPG przegląd kosztuje 162 zł).

Krok 3: Opłaty za rejestrację auta z Niemiec

Opłaty za rejestrację auta z Niemiec

Zanim udasz się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania auta, musisz najpierw uiścić opłatę, a następnie potwierdzenie dołączyć do wymaganych dokumentów. Opłaty prezentują się następująco:

 • 13,50 zł pozwolenie czasowe;
 • 2,50 zł opłata ewidencyjna;
 • 54 zł dowód rejestracyjny;
 • 18,50 zł nalepka kontrolna;
 • 12,50 zł nalepka legalizacyjna;
 • 75 zł karta pojazdu;
 • 80 zł tablice rejestracyjne.

Co łącznie daje sumę 256 zł, która powinna być przelana na rachunek bankowy wydziału komunikacji. Jeżeli chciałbyś posiadać indywidualne tablice rejestracyjne, ich koszt wyniesie 1000 zł.

Krok 4: Rejestracja samochodu z zagranicy – wymagane dokumenty

Dokumenty potrzebne do zarejestrowania auto z niemiec

Ostatnim krokiem jest wizyta w wydziale komunikacji wraz z kompletem dokumentów w celu zarejestrowania samochodu. Wśród druków, które powinny być dostarczone, należy posiadać:

 • dowód osobisty;
 • wniosek o rejestrację;
 • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura);
 • dowód rejestracyjny;
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju, ew. dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy;
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym (jeżeli jest konieczne);
 • tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego;
 • stare tablice rejestracyjne.

Na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego urząd ma 30 dni, jednak już przy pierwszej wizycie otrzymasz dowód tymczasowy, nalepkę oraz tymczasowe tablice rejestracyjne. Gotowe! Twoje auto jest już zarejestrowane w Polsce.

Czy trzeba tłumaczyć dokumenty?

Tak, przed rejestracją samochodu konieczne jest przetłumaczenie wszystkich dokumentów. Przede wszystkim mowa tutaj o dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu, jeżeli została wydana. To samo tyczy się dowodu własności pojazdu - jeżeli umowa była zawarta w języku niemieckim, nie obejdzie się bez wizyty u tłumacza przysięgłego.

Ile czasu trwa rejestracja auta z Niemiec?

Rejestracja samochodu sprowadzanego z Niemiec trwa około miesiąca – w tym czasie urzędnicy wydziału komunikacji sprawdzają przeszłość samochodu, m.in. upewniają się, że auto nie figuruje w bazie pojazdów kradzionych oraz czy wszystkie opłaty związane ze sprowadzeniem i rejestracją samochodu zostały uiszczone. Na ten okres otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, nalepkę oraz tymczasowe tablice rejestracyjne.

Krok 5: Ubezpieczenie OC. Kiedy ubezpieczyć sprowadzone auto?

Pamiętaj, że jeżeli chcesz poruszać się samochodem po polskich drogach, musisz posiadać ubezpieczenie OC. Dlatego, aby wjechać autem sprowadzonym z Niemiec do Polski, należy wykupić krótkoterminową polisę – zrobisz to przy okazji nabywania tablic wywozowych, w niemieckim wydziale komunikacji. Krótkoterminowe OC będzie obowiązywało do czasu wygaśnięcia ważności tablic - będzie to zatem 5 dni lub 6 miesięcy (w zależności od wybranych tablic). 

Jednak jeżeli samochód, który sprowadzasz, ma ważne ubezpieczenie, które jest honorowane w Polsce, bez obaw możesz podróżować nim po kraju do czasu przerejestrowania. Zwykłą polisę OC musisz wykupić zatem dopiero po zarejestrowaniu samochodu w wydziale komunikacji.


Powiązane sprawy