Badania lekarskie kierowców na prawo jazdy Dukla 2024

Autor: Sara Synowiec 5 min. czytania

Badania lekarskie na prawo jazdy Dukla

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy w Dukli, każdy przyszły kierowca musi wykonać badanie lekarskie. Bez ważnych badań nie ma możliwości przystąpienia do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Jakie badania musi przejść każdy przyszły kierowca i jakie wiążą się z tym koszty? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Czym są badania kierowców na prawo jazdy?

Badania przyszłych kierowców mają na celu sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia badanego. Lekarz dokonuje m.in. oceny ostrości widzenia, zdolność rozpoznawania barw i sprawdza brak przeciwwskazań neurologicznych (np. występujące w przeciągu ostatnich dwóch lat ataki padaczki, prawidłowe utrzymanie równowagi, prawidłowe odruchy). 

Jak wyglądają badania kierowców na prawo jazdy w Dukli?

Kierowca amator

Kierowca zawodowy

 • badanie poziomu glukozy we krwi na czczo

 • badanie lekarza orzecznika

 • ocena okulistyczna

 • ocena neurologiczna

 • badanie poziomu glukozy we krwi na czczo

 • badanie lekarza orzecznika

 • konsultacja okulistyczna

 • konsultacja neurologiczna

 • badanie psychologiczne kierowcy

 • ocena wrażliwości na olśnienie i widzenia zmierzchowego

Badanie kierowcy kategorii A lub B

Badanie lekarskie kierowcy amatora (kat. A,B)

W ramach badania kierowcy amatora lekarz orzecznik sprawdza badanemu wzrok, zmysł równowagi oraz układ ruchu. Bada również pracę serca, a także układ oddechowy i nerwowy. Ponadto badanemu zostaje pobrana krew w celu sprawdzenia poziomu glukozy na czczo. Lekarz przeprowadza również ogólną ankietę na temat stanu zdrowia, pytając o przyjmowane leki i choroby, z którymi na co dzień zmaga się pacjent. Ustala także tendencję do uzależnień. Jeżeli badany leczy się u lekarza specjalisty, powinien dostarczyć od niego zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

Jeżeli badany posiada okulary korekcyjne lub aparat słuchowy, powinien zabrać je ze sobą i powiadomić o tym lekarza orzecznika. Fakt posiadania wady wzroku lub słuchu zostanie odnotowany na zaświadczeniu za pomocą odpowiedniego kodu. Ważne jest również dostarczenie orzeczenia o niepełnosprawności, jeżeli zostało wydane. 

Po zakończonym badaniu lekarz wydaje orzeczenie, które należy dostarczyć do wydziału komunikacji w Dukli, celem utworzenia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) w Dukli.

Badania lekarskie kierowcy zawodowego (kat. C,D,E)

Badania kierowców zawodowych w swoim przebiegu są podobne do badań kierowców amatorów, ale kryteria zdrowotne wobec nich są wyższe. Ponadto kierowcy zawodowi są zobligowani do wykonania badań psychologicznych sprawdzających m.in. ich koncentrację, umiejętności psychomotoryczne oraz osobowość. Kierowcom zawodowym wykonuje się też również badanie widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie, zwane potocznie badaniem w ciemni.

Kandydat na kierowcę zawodowego, oprócz zrobienia badań, musi wyrobić także Profil Kierowcy Zawodowego w Dukli.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Ile ważne jest badanie lekarskie kierowcy?

Ile ważne są badania lekarskie na prawo jazdy w Dukli i czy trzeba je powtarzać?

Kierowcy amatorzy są zobowiązani do wymiany dokumentu prawa jazdy co 15 lat. Jest to obecnie najdłuższy czas, na jaki można uzyskać dokument. Po upływie tego okresu należy ponownie wykonać badania lekarskie. Jeśli prawo jazdy zostanie wydane na krótszy okres (np. z powodu problemów zdrowotnych), to również po jego upływie należy ponownie poddać się badaniom.

Kierowcy posiadający zawodowe prawo jazdy, nawet jeśli nie pracują jako zawodowi kierowcy, co 5 lat muszą przejść badania lekarskie i psychologiczne, a następnie wymienić dokument prawa jazdy. To, jak długo będzie ważne badanie lekarskie na prawo jazdy kierowcy zawodowego, zależy od kilku czynników, m.in. od:

 • wieku kierowcy

 • kategorii prawa jazdy

 • wyników poprzedniego badania

 • ogólnego stanu zdrowia, m.in. chorób przewlekłych lub wady wzroku

Badania lekarskie na prawo jazdy po alkoholu

Istnieje również inna sytuacja, w której powtórzenie badań lekarskich na prawo jazdy w Dukli jest konieczne. Dzieje się tak, gdy funkcjonariusz policji zabierze kierowcy prawo jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Wtedy badania lekarskie wykonuje się we właściwym dla miejsca zamieszkania Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy w miejscowości Dukla?

Ile kosztują badania lekarskie na prawo jazdy w Dukli?

Badania lekarskie na prawo jazdy mają ustawową cenę, która wynosi 200 złotych. Do niej należy doliczyć koszt konsultacji specjalistycznych (okulistycznej i neurologicznej) oraz badania psychologicznego, które kosztuje 150 zł.

Czy na badania lekarskie na prawo jazdy jest potrzebne skierowanie?

Skierowanie na badanie lekarskie kierowców nie jest wymagane, aby zostać przebadanym.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę badania lekarskie na prawo jazdy w Dukli?

Badania lekarskie można wykonać u lekarza medycyny pracy w Dukli.

Lubi wciąż być na bieżąco, a jej obecna praca wymaga pozostawania w stałym kontakcie z pracownikami wielu instytucji, przez co nie przeoczy żadnej zmiany ani nowości w przepisach. Stara się wyjaśniać, jak człowiek człowiekowi, w jaki sposób najłatwiej załatwić daną sprawę urzędową. Jej misją jest udzielanie prostych wskazówek - zdaje sobie sprawę, że treści przepisane wprost z Dziennika Ustaw zazwyczaj nie są zrozumiałe dla zwykłego, szarego człowieka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji