Zrób to sam – napisz pismo ogólne do urzędu!

23 czerwca 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 4 min. czytania

Chcesz złożyć zażalenie, żądanie, podanie lub wniosek do urzędu, lecz nie możesz znaleźć gotowego formularza dotyczącego Twojej sprawy? W takiej sytuacji konieczne będzie złożenie pisma ogólnego – wyjaśnimy, jak je sporządzić, do jakich instytucji można je składać oraz wskażemy sposoby na złożenie pisma do wybranego przez siebie urzędu. 

Zrób to sam – napisz pismo ogólne do urzędu!
Zrób to sam – napisz pismo ogólne do urzędu!

Czym jest pismo ogólne?

Na początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest pismo ogólne. To wyjątkowy rodzaj dokumentu, który służy przede wszystkim do komunikacji z urzędami oraz innymi instytucjami w sprawach, dla których organ nie stworzył osobnych formularzy. Zatem jeżeli po przeszukaniu Internetu i upewnieniu się w urzędzie, nie odnajdziemy gotowego wzoru danego wniosku, możemy podjąć próbę sporządzenia pisma ogólnego. Pismo ogólne może służyć jako zażalenie, podanie, żądanie, a nawet wniosek. Pamiętaj jednak, aby przed wysłaniem pisma kilkukrotnie upewnić się, że dla danej sprawy nie stworzono już formularza. Takich informacji najlepiej poszukiwać na stronie instytucji, do której kierujemy pismo.

Kto może złożyć pismo ogólne? Każdy, kto ma do załatwienia sprawę w urzędzie. 

Pisma ogólne – gdzie je przyjmują?

Pismo ogólne możemy złożyć praktycznie do każdej instytucji. Przyjmują je urzędy miasta, urzędy skarbowe, urzędy pracy, urzędy wojewódzkie, szkoły publiczne, ministerstwa, straż pożarna, komendy policji, straż miejska, ośrodki pomocy społecznej, a nawet parki narodowe! Lista podmiotów respektujących pisma ogólne jest długa – wyszukiwarki instytucji znajdziesz na platformach ePUAP, biznes.gov.pl oraz obywatel.gov.pl. Spośród wielu instytucji możesz wyszukać tą, znajdującą się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania!

Sposoby składania pisma ogólnego

Pismo ogólne, podobnie jak wiele innych dokumentów, można składać aż na 3 sposoby – osobiście, dostarczając papierową wersję pisma wraz z potrzebnymi dokumentami do siedziby instytucji, listownie, wysyłając dokumenty na dany adres oraz przez Internet. W przypadku wysyłania pisma online, możemy skorzystać z platform: ePUAP, biznes.gov.pl oraz obywatel.gov.pl. Warto pamiętać, że opcja wysłania dokumentów przez Internet nie jest dostępna, jeśli instytucja, do której kierujemy pismo, nie posiada elektronicznej skrzynki podawczej. Dodatkowo, przy składaniu dokumentów online konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego w celu potwierdzenia tożsamości. 

Obecnie, ze względu na pandemię koronawirusa, rekomenduje się składanie pisma ogólnego przez Internet, jeżeli jest to możliwe. W sytuacji, gdy dana instytucja nie posiada elektronicznej skrzynki podawczej, w swoich siedzibach wystawia fizyczne skrzynki – to do nich należy wrzucać wszystkie dokumenty. Pandemia zmusiła organy państwowe do ograniczenia kontaktu z petentami do minimum.

Wymagane dokumenty, czas rozpatrzenia

Czy do pisma ogólnego należy dołączać jakieś dokumenty? Oczywiście! Nie ma jednak uniwersalnego zestawu, który należy dostarczyć. Wszystko zależy od sprawy, którą chcemy załatwić z pomocą pisma ogólnego. Czasem konieczne będzie skompletowanie wielu dokumentów, zaś w przypadku innych spraw wcale nie będą one wymagane. To samo tyczy się czasu rozpatrywania pisma – wiele zależy od specyfiki i skomplikowania sprawy, jak i od sprawności działania instytucji, do której złożyliśmy pismo. Wyznaczenie orientacyjnego czasu rozpatrywania wniosku nie jest zatem możliwe. Niektóre instytucje zajmą się pismem niezwłocznie, inne będą potrzebowały na to nieco więcej czasu. O orientacyjną datę decyzji w naszej sprawie warto zapytać urzędnika. 

Nie potrafisz znaleźć gotowego formularza dotyczącego twojej sprawy? Sporządź pismo ogólne razem z nami! Przygotowaliśmy instrukcję, w której wymieniamy instytucje, do których możesz złożyć pismo ogólne oraz krok po kroku tłumaczymy, jak złożyć pismo za pośrednictwem poszczególnych platform internetowych! Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej! 


Powiązane sprawy