Zamrożenie cen energii. Limit zużycia prądu
26 września 2022 | Aktualizacja: 29 września 2022
Polski rząd planuje wprowadzić na 2023 rok gwarantowaną cenę energii na poziomie z 2022 roku dla gospodarstw domowych. Ceny zostaną zamrożone, jeżeli nie zostanie przekroczony limit 2000 kWh, 2600 kWh lub 3000 kWh zużycia. Według GUS średnie zużycie prądu przypadające na gospodarstwo domowe w 2021 roku wyniosło 1980 kWh.

Nowa Tarcza Solidarnościowa
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 września 2022 roku, zostały przedstawione pewne propozycje odnoszące się do Tarczy Solidarnościowej. Według Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy nowe rozwiązanie ma chronić przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. Zamrożenie cen prądu ma oznaczać w Polsce wprowadzenie limitu 2000 kWh rocznie — do tego poziomu zużycia, prąd ma być po stałej cenie.
Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty – nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie — poinformowała minister Anna Moskwa.
Większy limit dla niektórych gospodarstw domowych
Limit zużycia energii elektrycznej został zwiększony dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi, które potrzebują więcej energii, dlatego pułap wynosi 2600 kWh. Co więcej, taką możliwość otrzymają również osoby z Kartą Dużej Rodziny, gdzie znajduje się trójka dzieci lub więcej oraz osoby prowadzące działalność rolniczą. Dla nich limit wyniesie 3000 kWh.
Dokumenty do uzyskania wyższego progu cen prądu 2023
W celu skorzystania z zamrożenia cen prądu do odpowiednich limitów rocznych niezbędne będzie złożenie oświadczeń spółce energetycznej, w której wnioskodawca się rozlicza. Oświadczenie może zostać złożone w postaci papierowej lub elektronicznej. Forma papierowa ma zostać opatrzona własnoręcznym podpisem i złożona osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego lub nadana w formie przesyłki w polskiej placówce pocztowej. Oświadczenie elektroniczne wymaga założenia profilu zaufanego.
Wnioskodawcy powinni złożyć następujące dokumenty:
Rolnik (limit 3000 kWh/rok):
- oświadczenie papierowe lub elektroniczne wraz z numerem decyzji o wymierzeniu za 2022 rok podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są — budynek mieszkalny, inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczenia zużytej energii;
- nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję;
- kopię decyzji.
Osoby z Kartą Dużej Rodziny (limit 3000 kWh/rok):
- oświadczenie papierowe lub elektroniczne wraz z numerem Karty Dużej Rodziny;
- kopia Karty Dużej Rodziny.
Osoby z niepełnosprawnością (limit 2600 kWh/rok):
- oświadczenie papierowe lub elektroniczne wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub o niepełnosprawności umiarkowanej;
- kopia orzeczenia dołączona do wniosku.
Oświadczenia będzie można składać najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku. Jeżeli wniosek nie zostanie złożony w terminie wraz z ważnymi kopiami dokumentów zainteresowany, nie uzyska wyższego limitu zamrażającego próg cenowy prądu, a limit wyniesie wtedy 2000 kWh/rok.
Co z cenami prądu po przekroczeniu limitu?
Gospodarstwa, które przekroczą limity 2000 kWh/rok, 2600 kWh/rok oraz 3000 kWh/rok za zużycie każdej kolejnej kWh będą rozliczane za pomocą cennika, który będzie obowiązywać w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku lub w przypadku ofert wolnorynkowych — według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. Oznacza to, że jedynie nadwyżka ponad wskazany limit będzie rozliczana według taryf z 2023 roku. Zużycie do określonego limitu zostanie „zamrożone” zgodnie z cennikiem, który obowiązywał w 2022 roku.
Wyższa cena za energię elektryczną w 2023 roku
Według Głównego Urzędu Statystycznego średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 roku wyniosło 1980 kWh. Jest to jednak wynik uśredniony i niczym nie odzwierciedla faktycznego stanu zużycia energii u polskich rodzin. Po przekroczeniu limitu pojawią się wyższe rachunki, ponieważ w 2023 roku polskie społeczeństwo czeka kolejny wzrost cen prądu.