Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy na rehabilitację

9 marca 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Już od 15 marca wznowione zostaną wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Aby jednak z nich skorzystać, konieczne jest spełnienie kilku dodatkowych warunków związanych z utrzymującą się pandemią koronawirusa. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy na rehabilitację
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy na rehabilitację

Powrót stacjonarnej rehabilitacji

15 marca, po długiej przerwie, powróci możliwość odbycia rehabilitacji stacjonarnie, w jednej z placówek wyznaczonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że osoby skierowane na rehabilitację stacjonarną otrzymają specjalne zawiadomienie wraz z ulotką informacyjną traktującą o zasadach bezpieczeństwa w trakcie pandemii. Osoby, które wcześniej otrzymały skierowanie i wówczas nie mogły z niego skorzystać przez zamknięcie ośrodków, nie muszą się martwić – otrzymają nowe skierowanie z wszystkimi aktualnymi wytycznymi. 

Jakie warunki należy spełnić?

Głównym warunkiem, który należy spełnić, aby udać się na rehabilitację w systemie stacjonarnym jest wykonanie testu na COVID-19 i uzyskanie negatywnego wyniku. Test należy wykonać przed wyjazdem do ośrodka. Wykonanie go jest całkowicie bezpłatne – należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Aby przystąpić do badania, należy okazać dowód tożsamości oraz skierowanie na rehabilitację. O tym, jaki jest wynik testu, pacjent zostanie poinformowany telefonicznie.

Ponadto, tuż po otrzymaniu zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację, konieczne jest przekazanie do placówki ZUS, która skierowała pacjenta na rehabilitację, swojego numeru telefonu.

Kto nie będzie mógł skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacji stacjonarnej zdecydowanie nie powinny planować osoby objęte kwarantanną lub pozostające w izolacji. Rzecz jasna zakaz wyjazdów otrzymają pacjenci z pozytywnym testem na koronawirusa. Co zrobić w sytuacji, gdy nie można skorzystać ze skierowania na rehabilitację? Przede wszystkim poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ośrodek rehabilitacyjny, do którego pacjent został skierowany. 


Powiązane sprawy