Powstał rządowy portal cieplo.gov.pl. Za brak rejestracji firmy wysoka kara

27 października 2022

Powstała nowa rządowa strona internetowa — ciepło.gov.pl. Przedsiębiorcom, którzy sprzedają węgiel i nie zarejestrują się na portalu, może grozić kara w wysokości 15 tys. zł. Na portalu zarejestrowało się już ponad 1,2 tys. firm.

Powstał rządowy portal cieplo.gov.pl. Za brak rejestracji firmy wysoka kara
Powstał rządowy portal cieplo.gov.pl. Za brak rejestracji firmy wysoka kara

W jakim celu powstała rządowa porównywarka cen węgla?

Strona internetowa nie służy do zakupu oraz rezerwacji węgla. Powstała ona, aby klienci indywidualni mogli szybko i w łatwy sposób porównać ceny węgla i uzyskać od sprzedawców numery kontaktowe. Przedsiębiorcy wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych wstawiają swoje oferty, a ich tożsamość jest potwierdzona przez serwisy państwowe.

Celem jest zapewnienie jednego miejsca, gdzie każdy będzie mógł sprawdzić, gdzie najkorzystniej kupić opał na zimę. Liczymy na to, że będzie to instrument, który pomoże dotrzeć skutecznie z informacją do obywateli – mówił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Korzystanie z porównywarki jest darmowe zarówno dla przedsiębiorców jak i kupujących.

Co znajduje się na portalu?

Portal zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, sortymencie, cenie oraz pochodzeniu. Treści są wystandaryzowane, aby ułatwić korzystanie i odnajdywanie potrzebnych informacji bez względu na to kto je udostępnia. Dzięki takiemu działaniu przedsiębiorcy mają możliwość dotarcia do dużej liczby klientów oraz zbudowania zaufania na poziomie klient-sprzedawca, ponieważ portal weryfikuje prawdziwość ofert. 

Obowiązek rejestracji w portalu cieplo.gov.pl

Przedsiębiorcy, którzy są wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych oraz sprzedają węgiel klientom indywidualnym (prowadzą na terenie Polski działalność gospodarczą w tym zakresie) mają obowiązek rejestracji w rządowej porównywarce cen. Obowiązek wynika z art. 55 ustawy z dnia 15 września 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku przedsiębiorca może liczyć się z karą w wysokości 15 tys. zł

Mają tam obowiązek rejestrować się wszystkie składy węgla, wszystkie podmioty, które prowadzą obrót takimi towarami i na tym portalu mają obowiązek podawania aktualnych cen dostępnych w danym punkcie – dodał Janusz Cieszyński.

Wniosek o rejestrację w porównywarce

Przedsiębiorca musi złożyć wniosek o rejestrację przez formularz elektroniczny. Aby się zarejestrować, należy na cieplo.gov.pl kliknąć link „Dołącz jako dostawca”. Przeniesie on do systemu login.gov.pl, w którym potwierdza się swoją tożsamość. Tam należy wybrać sposób logowania: profil zaufany, e-dowód lub mojeID. Może to także zrobić osoba, która reprezentuje danego przedsiębiorcę. 

Jakie dane potrzebne są do rejestracji na cieplo.gov.pl?

Dane osoby reprezentującej przedsiębiorcę (wnioskodawcy):

  • imię, nazwisko, numer PESEL – te dane zaciągną się automatycznie po zalogowaniu;
  • numer ID SISC osoby reprezentującej – jest to identyfikator nadawany osobie fizycznej po zarejestrowaniu się na puesc.gov.pl;
  • adres e-mail;
  • numer telefonu komórkowego – opcjonalnie.

Dane osoby reprezentującej przedsiębiorcę, w którego imieniu składany jest wniosek, powinny być powiązane z tym przedsiębiorcą w systemie puesc.gov.pl.

Dane przedsiębiorcy:

  • numer NIP;
  • numer ID SISC podmiotu – jest to identyfikator nadawany przedsiębiorcy po zarejestrowaniu się na puesc.gov.pl;
  • nazwa podmiotu – te dane zaciągną się automatycznie z listy pośredniczących podmiotów węglowych po wpisaniu numeru NIP.