Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC

11 września 2023

Nowelizacja przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) weszła w życie 31 sierpnia 2023 roku. Nowe przepisy skutkują zniesieniem opodatkowania w przypadku kupowania pierwszego lokalu mieszkalnego. Ta istotna zmiana przyniesie korzyści przyszłym nabywcom nieruchomości i pozwoli im zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC
Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC

Przy starcie programu Pierwsze Mieszkanie wspominałem, by osoby zainteresowane kupnem nieruchomości z rynku wtórnego wstrzymały się kilka tygodni ze względu na zniesienie PCC. Od dziś przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, która z pewnością przyda się np. przy remoncie. Maksymalnie obniżamy koszty operacyjne i formalne – komentuje Minister Rozwoju i Technologii  Waldemar Buda.

Czym jest podatek PCC?

PCC jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych, najczęściej uiszcza się go podczas zawierania wszelkich umów – od sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, aż po ustanowienie hipoteki. W przypadku zakupu domu lub mieszkania taki podatek wynosi najczęściej 2% wartości nieruchomości i należy go odprowadzić, gdy transakcja zawierana jest na rynku wtórnym. 

W czwartek 31 sierpnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych. Dzięki temu sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego będzie zwolniona z podatku PCC

Dla kogo ulga przy zakupie pierwszego mieszkania? 

Ulga będzie dotyczyć osób fizycznych, które nigdy nie były w posiadaniu własnego domu lub mieszkania, ani nie mały udziału w takich nieruchomościach (chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia). Co ważne, zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych ma dotyczyć wszystkich podatników, a nie tylko osób zaciągających bezpieczny kredyt 2%. 

Ile można zaoszczędzić?

Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii podano przykład, który opisuje, na czym ma polegać zniesienie podatku PCC na pierwsze mieszkanie: 

Przy kupnie lokalu o wartości 500 tys. zł, kupujący swoje pierwsze mieszkanie zaoszczędzą 10 tys. zł, a przy mieszkaniu za 700 tys. zł, 14 tys. zł – tyle wynosiły dotychczas kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych, które należało opłacić przy podpisywaniu aktu notarialnego.

6. mieszkanie drożej 

W ramach ustawy rząd zdecydował, że jeżeli ktoś dokonuje hurtowego zakupu mieszkań (szóstego i kolejnego lokum), zapłaci wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych, który wyniesie 6 proc

Postanowienie ma obowiązywać od stycznia 2024 roku, a jego głównym celem jest przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym.


Powiązana sprawa


Powiązane tagi