Numer rejestracyjny na stałe? Nowe przepisy od stycznia

30 sierpnia 2021 | 3 min. czytania

Dobra wiadomość dla kierowców! Od 31 stycznia 2022 roku będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy.

Numer rejestracyjny na stałe? Nowe przepisy od stycznia
Numer rejestracyjny na stałe? Nowe przepisy od stycznia

Koniec dodatkowych opłat

Wielu kierowców z pewnością ucieszy ta wiadomość – już od końca stycznia 2022 roku będzie możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego, a co za tym idzie – unikniemy opłaty za wydanie nowej tablicy rejestracyjnej. Ich koszt wynosił 80 złotych! Dodatkowo przy okazji rejestracji pojazdu trzeba było także zapłacić za nalepkę kontrolną i uiścić opłatę ewidencyjną. Przez zmianę kierowcy zaoszczędzą około 100 złotych.

– Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Co jeszcze się zmieni?

Również od stycznia 2022 roku do katalogu pojazdów możliwych do wycofania czasowo z ruchu zostaną dodane samochody osobowe. Wycofanie będzie dotyczyło wyłącznie uszkodzonych samochodów, nie zaś tych nieużywanych. Jeżeli zajdzie konieczność naprawy zasadniczych elementów nośnych konstrukcji samochodu, po zmianie przepisów będzie możliwość wycofania pojazdu z ruchu na czas od 3 do 12 miesięcy. Musi jednak minąć co najmniej 3 lata od ostatniego wycofania pojazdu z ruchu. Dzięki zmianie kierowca ponownie zaoszczędzi, tym razem na ubezpieczeniu pojazdu. Z chęcią przywrócenia samochodu osobowego do ruchu będzie wiązało się przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego w celu sprawdzenia, czy pojazd jest już sprawny.

Dotychczas  z ruchu mogły zostać wycofane wyłącznie samochody ciężarowe i przyczepy o masie od 3,5 t, pojazdy, specjalne, autobusy oraz ciągniki samochodowe.

Coraz więcej zmian dla kierowców

Już od grudnia 2020 roku Ministerstwo Infrastruktury zaczęło stopniowo wprowadzać zmiany, które mają na celu ułatwić życie kierowcom. Pierwszą z nich była rezygnacja z papierowych dowodów rejestracyjnych. Jeżeli w dokumencie skończą się miejsca przeznaczone do wpisania terminu badania technicznego, kierowca nie musi go wymieniać. Od 5 grudnia 2020 roku nie ma także obowiązku noszenia przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC. Funkcjonariusze mogą sprawdzić wszystkie dane kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców. Ponadto prawo jazdy pojawiło się także w aplikacji mObywatel, a wraz z nim wszystkie dane na temat posiadanego pojazdu. Nowelizacja ustawy wprowadziła także możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Ministerstwo zapowiada, że zmian będzie coraz więcej.

-Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz robimy kolejny krok. Od jutra nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców – mówi sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Zagórski.


Powiązane sprawy