Nie chcesz płacić dużych rachunków za prąd? Złóż wniosek do 30 czerwca

19 czerwca 2023

Ostateczny termin złożenia wniosku o zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych mija 30 czerwca 2023 roku. Jakie są limity zużycia energii elektrycznej? Dla kogo ustalony limit jest wyższy? Jakie dokumenty są wymagane?

Nie chcesz płacić dużych rachunków za prąd? Złóż wniosek do 30 czerwca
Nie chcesz płacić dużych rachunków za prąd? Złóż wniosek do 30 czerwca

Czym jest zamrożenie cen prądu?

7 października 2022 roku Sejm przyjął ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Zamrożenie cen prądu ma chronić Polaków przed rosnącymi cenami prądu. Inicjatywa ma polegać na tym, że w 2023 roku zostaną zamrożone stawki dla gospodarstw domowych oraz grup taryfowych G na poziomie z 2022 roku, ale tylko do pewnego limitu zużycia.

Następujące limity wynoszą: 

  • 2000 kWh – dla każdego gospodarstwa domowego,
  • 2600 kWh  – dla osób niepełnosprawnych oraz mieszkających z osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności,
  • 3000 kWh – dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny i rolników,
  • 250 kWh – dla działek usytuowanych na rodzinnych ogrodach działkowych.

Kto musi złożyć wniosek?

Gospodarstwa, których zużycie mieści się w limicie 2000 kWh, nie są zobowiązane do składania wniosku. Konieczność złożenia wniosku pojawia się w przypadku, gdy istnieje możliwość zwiększenia limitu zużycia. W związku z tym wniosek powinni złożyć rolnicy oraz rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny lub opiekujące się osobą niepełnosprawną.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek? 

Gospodarstwa domowe muszą złożyć wniosek do 30 czerwca 2023 roku. 

Osoby, które nie złożą wymaganych dokumentów we wskazanym terminie, nie będą uprawnione do otrzymania wyższego limitu zamrażającego ceny prądu. W takim przypadku ich limit zużycia energii wyniesie 2000 kWh na rok.

Jak złożyć wniosek? 

Wniosek można złożyć osobiście w dowolnym punkcie obsługi klienta dostawcy prądu, listownie lub przez Internet za pomocą podpisu zaufanego, lub podpisu kwalifikowanego

Zamrożenie cen prądu w liczbach

Według przewidywań rządowych z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych, a na nowe rozwiązanie rząd wyda ok. 23 mld zł.


Powiązane sprawy