Łagodzenie kar dla piratów drogowych. Sejm przyjął nowelizację ustawy

27 kwietnia 2023 | 4 min. czytania

Sejm 14 kwietnia 2023 roku przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy zakładają, że punkty karne będą usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Co więcej, kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych. Ostateczna treść ustawy nie jest jeszcze znana.

Łagodzenie kar dla piratów drogowych. Sejm przyjął nowelizację ustawy
Łagodzenie kar dla piratów drogowych. Sejm przyjął nowelizację ustawy

Złagodzenie przepisów dotyczących ostrego karania piratów drogowych odbyło się na prośbę branży transportowej. (...) Spędzając tyle godzin za kółkiem, są bardziej narażeni na drobne wykroczenia, które w konsekwencji mogą doprowadzić do zatrzymania prawa jazdy. Ryzyko popełnienia drobnego błędu, nieważącego na bezpieczeństwie jazdy, jest tu dużo wyższe niż w przypadku osoby dojeżdżającej do pracy – powiedział RMF FM wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

We wrześniu 2022 roku wprowadzono przepisy, które miały zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Kary dla kierowców od tego czasu są bardzo srogie – podwyższono mandaty za przekroczenie prędkości, zmieniono taryfikator punktów karnych, zlikwidowano szkolenia redukcyjne oraz wydłużono czas kasowania punktów z roku na dwa lata. Wprowadzono również zasadę recydywy, która polega na tym, że kierowca, który w ciągu dwóch lat ponownie popełni to samo wykroczenie, zapłaci podwójny mandat. Teraz nowe przepisy w pewnym wymiarze mają przywrócić sytuację prawną sprzed 2022 roku.

Planowane zmiany 

Za przyjęciem zmiany ustawy głosowało 427 posłów, 18 wstrzymało się od głosu, a 3 było przeciw.

Zmiany dotyczą przede wszystkim usuwania punktów karnych zgromadzonych w centralnej ewidencji. Mają być one usuwane po roku, a nie jak wcześniej ustalono, po dwóch latach

Co więcej, kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu doszkalającym organizowanym przez dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, aby zredukować 6 punktów karnych. Tylko nowi kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, nie będą mogli skorzystać z tej opcji.

Oprócz tego nie będzie trzeba składać wniosku, aby odzyskać swoje prawo jazdy po jego zatrzymaniu. Jeżeli minie okres, na który dokument został zatrzymany – prawo jazdy będzie zwracane automatycznie.

Co jeszcze może wejść w życie? 

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, zniesiona zostanie opłata ewidencyjna w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przez stacje kontroli pojazdów podczas badań technicznych

Głównym celem ustawy uchwalonej przez Sejm jest przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa pasażerów korzystających z przewozów zamawianych przez aplikację. Z tej przyczyny ma zostać zapewniona dokładna i rzetelna weryfikacja osób kierujących takimi pojazdami. Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach będą musieli: 

  • weryfikować tożsamość kierowców przed rozpoczęciem współpracy,
  • weryfikować uprawnienia takich osób oraz dokumentów (prawa jazdy), którymi się posługują,
  • uzyskać od takich osób zaświadczenie o niekaralności,
  • weryfikować czy przewozu dokonała osoba, której przewóz zlecono.

Nowe przepisy zaostrzą również kary dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach oraz dla osób go wykonujących, za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie.

Skąd propozycja zmian?

Według Wirtualnej Polski przy propozycji tych zmian Prawo i Sprawiedliwość wzięło pod uwagę wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS), z których wynika, że ponad połowa kierowców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że wydłużenie do dwóch lat obowiązywania punktów karnych wpływa na bezpieczeństwo na drogach.


Powiązane sprawy