Klimatyzacja za rządowe pieniądze

26 czerwca 2023

Nastał czas upałów w Polsce, z tej przyczyny wiele osób zastanawia się nad zakupem klimatyzacji. Dofinansowanie tej inwestycji jest możliwe nawet z kilku programów dopłat. Najpopularniejszym z nich jest Program Czyste Powietrze.

Klimatyzacja za rządowe pieniądze
Klimatyzacja za rządowe pieniądze

Dofinansowania klimatyzacji 

Przez zbliżający się czas upałów wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji w gospodarstwie domowym. Instalacja klimatyzacji może nieść ze sobą wiele zalet:

  • komfort termiczny,
  • poprawa jakości powietrza, 
  • oszczędność energii. 

Część kosztów związanych z taką inwestycją mogą pokryć różne programy rządowe, jednakże nie każdy model klimatyzatora kwalifikuje się do dofinansowań

Na jakich zasadach można otrzymać dofinansowanie? 

Aby zakupiony klimatyzator kwalifikował się do wsparcia finansowego, istotne jest, aby nie posiadał jedynie funkcji chłodzenia. Wymagane jest, aby klimatyzator posiadał również funkcję grzania. W przypadku dofinansowania takie urządzenia są najczęściej rewersyjnymi pompami ciepła typu powietrze-powietrze. Przed zakupem warto upewnić się, czy sprzęt spełnia wymogi programów dofinansowujących.

Programy dofinansowujące klimatyzację 

Programami, z których można uzyskać fundusze na zakup klimatyzacji, są – Mój Prąd 5.0, Czyste Powietrze, Moje Ciepło

Mój Prąd 5.0

Program ruszył 22 kwietnia 2023 roku i oferuje wsparcie finansowe dla zakupu fotowoltaiki, magazynu energii, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Aby otrzymać środki finansowe na zakup klimatyzatora w ramach tego programu, konieczne jest nabycie urządzenia, które działa na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze, która posiada również funkcję grzania.

Kwota dofinansowania takich klimatyzatorów wynosi 4 400 zł i pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych. 

Czyste Powietrze

Program obowiązuje od 3 stycznia 2023 roku i zapewnia rządowe wsparcie dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Program obejmuje dofinansowanie montażu systemu klimatyzacji, który posiada funkcję grzania powietrza. Dodatkowo klimatyzacja musi spełniać wymóg klasy efektywności A+.

Kwota dofinansowania jest zależna od wysokości dochodów beneficjenta:

  • podstawowy poziom dofinansowania – beneficjent otrzyma 4 400 zł lub do 40% kosztów, 
  • podwyższony poziom dofinansowania – beneficjent otrzyma 7 800 zł lub do 70% kosztów, 
  • najwyższy poziom dofinansowania – beneficjent może otrzymać nawet 100% zwrotu kosztów, czyli 11 100 zł.

Moje Ciepło

Program trwa od 29 kwietnia 2022 roku. Również dotyczy dofinansowania zakupu i montażu pompy ciepła. Jeżeli osoba zainteresowana chce z tego programu uzyskać fundusze, jej klimatyzacja musi posiadać funkcję grzania. To rządowe wsparcie dotyczy tylko osób, które mają dom o podwyższonych standardach energetycznych

Dotacje z tego programu mają pokrywać do 30% kosztów lub do 40% jeżeli beneficjent jest posiadaczem Karty Dużej Rodziny. Jednocześnie dofinansowanie nie może wynieść więcej niż:

  • 7 000 zł – w przypadku powietrznej pompy ciepła,
  • 21 000 zł – w przypadku gruntowej pompy ciepła.

Odliczenie klimatyzacji od podatku

Jeżeli osoba zainteresowana zakupiła i zamontowała klimatyzator z funkcją grzania, może skorzystać z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. Jest to ulga podatkowa przeznaczona dla osób, które inwestują w poprawę efektywności cieplnej swojego budynku.
 


Powiązane sprawy