Aplikacja mZUS już działa. Co przez nią załatwisz?

8 grudnia 2022

Aplikacja mZUS to pierwsza mobilna aplikacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wdrożenie takiego rozwiązania ma ułatwić rodzinom m.in. szybki dostęp do świadczeń 500 plus i 300 plus. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android oraz iOS.

Aplikacja mZUS już działa. Co przez nią załatwisz?
Aplikacja mZUS już działa. Co przez nią załatwisz?

Jakie są funkcje aplikacji mZUS?

W pierwszej aplikacji mobilnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wniosek o świadczenia 500 plus oraz 300 plus. Co więcej, można sprawdzić status wysłanych wniosków i poszukać informacji o wypłacie świadczeń. Oprócz tego w mZUS użytkownik otrzyma powiadomienie z ZUS dotyczące np. nowego okresu świadczeń oraz odczyta wiadomości, które pojawiły się na profilu PUE ZUS.

Dla kogo jest aplikacja mZUS?

Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to ogromne udogodnienie dla rodziców. Nie muszą oni odwiedzać urzędów. Sami decydują, kiedy złożyć wniosek. Mogą to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, także w weekendy – wskazała prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Obecnie aplikacja przeznaczona jest głównie dla osób, które mogą korzystać ze świadczeń rodzinnych. ZUS zapowiada, że aplikacja będzie rozwijana o kolejne świadczenia m.in. wnioski o kapitał opiekuńczy i dofinansowania żłobków.

Jak aktywować aplikacje mZUS?

Aby aktywować aplikację mZUS, należy posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i połączyć aplikację ze swoim profilem. Instrukcja jest dostępna na ekranach startowych aplikacji mobilnej.

W mZUS złożono już pierwsze wnioski

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformowała 18 listopada, że uruchomiona aplikacja cieszy się dużą popularnością. 

Od momentu uruchomienia aplikacji złożono już prawie 390 wniosków na blisko 580 dzieci. Naszą aplikację pobrało już prawie 30 tys. osób – przekazała Prezes ZUS. 


Powiązane sprawy