Jedną z okoliczności zmiany nazwiska jest zawarcie związku małżeńskiego. Jak zmienić nazwisko po ślubie w Polsce lub za granicą? Jakie możliwości mają świeżo upieczeni małżonkowie? Ile kosztuje zmiana nazwiska po ślubie? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.
Kto może zmienić nazwisko po ślubie?
Zmiana nazwiska po ślubie przysługuje każdemu z małżonków. Mają oni następujące możliwości:
- mogą nosić wspólne nazwisko, które dotychczas było nazwiskiem jednego z nich,
- każdy z małżonków pozostaje przy swoim nazwisku,
- przyjmują nazwisko dwuczłonowe, składające się ze swojego dotychczasowego nazwiska oraz nazwiska małżonka.
Jak zmienić nazwisko po ślubie we Wrześni?
Małżonkowie podejmują decyzję o nazwisku noszonym po ślubie poprzez złożenie w Urzędzie Stanu Cywilnego we Wrześni specjalnego oświadczenia. Może zostać ono sporządzone przed ślubem lub tuż po nim. Oświadczenie może zostać złożone również w formie ustnej przed kierownikiem USC Września. Jeżeli para nie złoży oświadczenia w terminie 3 miesięcy od dnia ślubu, wówczas ich nazwiska się nie zmienią. Jeżeli zechcą zmienić nazwisko po upływie tego okresu, muszą skorzystać z klasycznej procedury zmiany nazwiska we Wrześni.
Ile kosztuje zmiana nazwiska po ślubie we Wrześni?
Procedura jest bezpłatna.
Zmiana nazwiska po ślubie za granicą
Po zawarciu małżeństwa za granicą, jeżeli małżonkowie chcą nosić zmienione nazwiska w Polsce, muszą dopełnić kilku formalności. W tym celu muszą udać się do USC w Polsce lub przebywając za granicą do polskiego konsula z następującymi dokumentami:
- akt ślubu z kraju zawarcia małżeństwa wraz z jego tłumaczeniem na język polski,
- wniosek o przeniesienie zagranicznego aktu małżeństwa do rejestru stanu cywilnego w Polsce,
- wniosek o uzupełnienie aktu ślubu o nazwisko noszone po zawarciu małżeństwa - jeżeli nie widnieje ono w dokumentach o zawarciu małżeństwa wydanych za granicą.
Gdy tylko urzędnik przyjmie wniosek, rozpocznie się jego rozpatrzenie. Opłata za wydanie odpisu polskiego aktu małżeństwa we Wrześni wynosi 22 zł.
Formalności po ślubie
Małżonek, który zdecyduje się na zmianę nazwiska, musi pamiętać o kilku istotnych formalnościach, których trzeba dopełnić. Należą do nich wymiana dokumentów po ślubie oraz zgłoszenie zmiany nazwiska u pracodawcy lub w urzędzie pracy, jeśli dana osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna. Osoby prowadzące działalność powinny w ciągu 7 dni zgłosić zmianę danych w ZUS, w urzędzie skarbowym oraz CEiDG. Zaktualizować swoje dane należy również w banku.