Osoby, które chcą jak najszybciej rozpocząć swoją przygodę z motoryzacją, mogą starać się o prawo jazdy kategorii AM, które zastąpiło popularną niegdyś kartę motorowerową. Jakimi pojazdami można kierować na podstawie tego dokumentu? Jakie kryteria należy spełniać, aby rozpocząć kurs w ośrodku szkolenia kierowców? Jak wygląda egzamin na tę kategorię prawa jazdy i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.
Jakimi pojazdami można jeździć na kat. AM?
Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii AM (dawną kartę motorowerową) może zasiąść za kierownicą:
- motoroweru (w tym skutera) z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub elektrycznym o mocy do 4 kW (5.44 KM) i o maksymalnej prędkości do 45 km/h,
- czterokołowca lekkiego (quada) o maksymalnej masie do 350 kg i prędkości maksymalnej do 45 km/h. Cięższymi czterokołowcami (do 400 kg w przypadku przewozu osób, lub 550 kg w przypadku przewozu ładunków), można poruszać się na podstawie kat. B1.
Od ilu lat można zrobić prawo jazdy na skuter, motorower i quad?
Kategorię AM prawa jazdy mogą otrzymać osoby, które:
- ukończyły 14 lat,
- mieszkają na terenie Polski co najmniej 185 dni,
- pozytywnie przejdą badanie lekarskie na prawo jazdy w Gostyniu,
- ukończyły odpowiedni kurs.
Kurs na uprawnienia kat. AM można rozpocząć 3 miesiące przed 14 urodzinami.
Prawo jazdy kategorii AM – cena
Cena kursu
Ceny kursu AM wahają się od 900 do 1500 złotych i są ustalane indywidualnie przez ośrodki szkolenia kierowców.
Cena egzaminu
Egzamin teoretyczny na motorower to koszt 50 złotych, praktyczny - 200 złotych. Jeżeli kursant kilkukrotnie podchodzi do egzaminu, będzie musiał za każdym razem uiszczać opłatę.
Cena dokumentu
Wydanie dokumentu uprawniającego do jazdy skuterem i quadem kosztuje 100,00 złotych.
Karta motorowerowa - czy trzeba ją posiadać?
Karta motorowerowa obowiązywała przed wprowadzeniem prawa jazdy kat. AM. Musiały ją posiadać osoby niepełnoletnie, chcące poruszać się motorowerem. Obowiązek posiadania tego dokumentu został zniesiony w 2013 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami. Obecnie zastępuje go prawo jazdy kategorii AM.
Kategoria AM prawa jazdy krok po kroku
Aby otrzymać uprawnienia do jazdy na quadzie, skuterze lub motorowerze, należy najpierw ukończyć szkolenie, a następnie przystąpić do egzaminu państwowego w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).
Cała procedura składa się z kilku etapów, które przedstawiono poniżej.
1. Wybór szkoły jazdy
Przyszły kursant może wybierać spośród wielu ośrodków szkolenia kierowców, nie tylko w Gostyniu. Przy wyborze szkoły warto kierować się opiniami i rekomendacjami, aby nauka i kurs przebiegły w dobrej atmosferze. Można również zapoznać się z odsetkiem tzw. „zdawalności” kursantów danej szkoły, co może być wyznacznikiem jakości nauczania.
2. Badania na prawo jazdy
Po wybraniu odpowiedniej szkoły jazdy należy poddać się badaniom lekarskim na prawo jazdy. Na ich podstawie lekarz wyda zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Podczas badania warto zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia dla osób noszących okulary i soczewki kontaktowe - lekarz powinien wskazać odpowiednie warunki uprawnienia.
3. Wyrobienie PKK
Kiedy przyszły kierowca wybierze szkołę jazdy i przejdzie badanie, powinien udać się do Wydziału Komunikacji w Gostyniu w celu wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). W urzędzie musi złożyć:
- wniosek o wydanie prawa jazdy,
- zdjęcie do prawa jazdy o wymiarach 3,5 cm na 4,5 cm → dowiedz się, gdzie wykonać zdjęcia do prawa jazdy w Gostyniu,
- orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami,
- dokument tożsamości do wglądu, a w przypadku osób niepełnoletnich wystarczająca może być legitymacja szkolna → sprawdź, jak wyrobić dowód osobisty w Gostyniu lub paszport w Gostyniu,
- zgodę rodziców lub opiekunów prawnych - w przypadku osób niepełnoletnich (rodzic lub opiekun prawny musi podpisać przy urzędniku dokument, w którym zgadza się na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy),
- kartę pobytu, wizę lub inny dokument potwierdzający pobyt w Polsce powyżej 185 dni - dotyczy cudzoziemców → jak złożyć wniosek o kartę pobytu w Gostyniu?
4. Kurs na kat. AM
Po uzyskaniu PKK kandydat na kierowcę może rozpocząć kurs na kategorię AM, czyli dawną kartę motorowerową, który składa się z minimum 5 godzin szkolenia teoretycznego oraz 5 godzin szkolenia praktycznego. Całkowita długość kursu zależy od szkoły jazdy.
5. Egzamin państwowy na kategorię AM
Po ukończeniu kursu kandydat na kierowcę może zapisać się na egzamin teoretyczny, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku - na praktyczną część egzaminu.
Egzamin teoretyczny kat. AM
Testowa część egzaminu składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej o przepisach ruchu drogowego i 12 pytań dotyczących zagadnień specjalistycznych o pojazdach objętych kategorią AM. Całość trwa 25 minut. Zaliczenie części testowej uprawnia do przystąpienia do części praktycznej.
Egzamin praktyczny na kategorię AM
Aby przystąpić do tej części egzaminu, należy mieć na sobie:
- kamizelkę, kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie, które zostaną udostępnione przez ośrodek egzaminacyjny,
- wiązane lub zapinane obuwie na płaskiej podeszwie,
- spodnie z długimi nogawkami, nie dresowe,
- kurtkę z długimi rękawami zapinaną na zamek, guziki lub zatrzaski,
- słuchawki służące do utrzymywania kontaktu z egzaminatorem,
- rękawice zakrywające całe dłonie.
Egzamin składa się z kilku etapów:
- Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie go do jazdy np. sprawdzenie poziomu oleju lub działania świateł - maksymalnie 5 minut.
- Manewry na placu - jazda pomiędzy pachołkami (slalom szybki), jazda pomiędzy 5 bramkami (slalom wolny), jazda po łukach w kształcie cyfry 8.
- Jazda w ruchu miejskim - minimum 10 minut.
6. Wyrobienie dokumentu
Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego świeżo upieczony kierowca może udać się do wydziału odpowiedzialnego za sprawy komunikacyjne, aby okazać dowód uiszczenia opłaty za wydanie uprawnień. Urzędnik kwituje opłatę i od tego momentu należy oczekiwać na gotowy dokument.
Ile czeka się na wydanie dokumentu?
Dokument prawa jazdy AM powinien trafić w ręce kierowcy:
- do 9 dni roboczych od dnia potwierdzenia opłaty,
- do 30 dni - jeśli pojawią się dodatkowe okoliczności do wyjaśnienia,
- do 2 miesięcy - jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana.
Jak sprawdzić, czy prawo jazdy kat. AM jest gotowe do odbioru?
Status prawa jazdy kat. AM można sprawdzić na stronie info-car.pl, podając: PESEL/datę urodzenia lub numer PKK oraz imię i nazwisko. Strona wyświetli informację o tym, na jakim etapie jest przygotowywanie dokumentu.
Ile jest ważne prawo jazdy AM?
Obecnie w Polsce nie wydaje się już uprawnień bezterminowych. Aktualnie najdłuższy okres ważności prawa jazdy wynosi 15 lat. Może on zostać skrócony, jeżeli podczas badania lekarz wykryje problemy ze zdrowiem i wystawi uprawnienie do kierowania pojazdami na krótszy okres.
Przykład: Ze względu na problemy ze wzrokiem kierowcy, lekarz może wystawić uprawnienie do kierowania pojazdami na 5 lat - oznacza to, że po upływie tego czasu, należy ponownie zgłosić się do lekarza na badania i następnie wyrobić nowy dokument.
Wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności
Kiedy zbliża się koniec terminu ważności dokumentu, należy odpowiednio wcześniej rozpocząć procedurę wyrobienia nowego prawa jazdy. W pierwszej kolejności potrzebne będzie orzeczenie lekarskie. Następnie należy złożyć je wraz z dokumentami: wnioskiem o wydanie nowego prawa jazdy, zdjęciem i dowodem wpłaty (100,00 zł) - do odpowiedniego urzędu. Przy wymianie z powodu upływu terminu ważności kierowca nie zdaje ponownie egzaminów.
W przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży, należy niezwłocznie zastrzec prawo jazdy w Gostyniu.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 622, 1123, 1234, 1312, 1560, 1872),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz.231),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz.702).