Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wzór druku PDF 2024 Ustrzyki Dolne

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 26 kwietnia 2024 10 min. czytania

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest dokumentem, który pozwala pracodawcy na zatrudnienie pracownika z zagranicy na określony czas. Kiedy potrzebne jest oświadczenie o powierzeniu pracy, na jak długo się je wystawia i ile ono kosztuje? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Czego dotyczy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest dokumentem, który stanowi podstawę prawną dla zatrudnienia pracownika z zagranicy na terenie Polski. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca musi złożyć w urzędzie pracy oświadczenie przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca. 

Kto nie potrzebuje oświadczenia o powierzeniu pracy?

Niektóre osoby z zagranicy nie potrzebują oświadczenia o powierzeniu pracy, aby pracować w Polsce. Dotyczy to m.in. obywateli państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. W przypadku innych cudzoziemców, którzy mają pozwolenie na pobyt w Polsce, oświadczenie o powierzeniu pracy również nie jest wymagane.

Kiedy można złożyć oświadczenie?

Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca można złożyć pod warunkiem, że spełnione zostaną następujące wymagania:

  • cudzoziemiec, który ma być zatrudnionym, jest obywatelem jednego z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Ukrainy,
  • okres zatrudnienia nie przekroczy 24 miesięcy,
  • praca, którą będzie wykonywał cudzoziemiec, nie jest pracą sezonową, na którą wymagane jest zezwolenie,
  • dzień rozpoczęcia pracy nastąpi nie później niż za 6 miesięcy od daty złożenia oświadczenia,
  • wynagrodzenie cudzoziemca nie będzie niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Oświadczenie należy złożyć przed podjęciem pracy przez cudzoziemca. Cudzoziemiec może podjąć pracę, dopiero gdy powiatowy urząd pracy wpisze oświadczenie pracodawcy do ewidencji oświadczeń. Co do zasady, procedura wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi przez pracodawcę trwa 7 dni.

Jak długo można pracować po złożeniu oświadczenia? 

Możliwość powierzenia pracy cudzoziemcowi bez zezwolenia na pracę na podstawie złożonego oświadczenia wynosi do 24 miesięcy. 

Praca cudzoziemca jest legalna w okresie wskazanym w oświadczeniu

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? 

Jak złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w Ustrzykach Dolnych? 

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy należy złożyć w urzędzie pracy w Ustrzykach Dolnych. Oświadczenie powinno zawierać m.in. dane pracodawcy, dane pracownika z zagranicy oraz informacje o rodzaju i czasie pracy.

Jeśli pracodawca złoży oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, powiatowy urząd pracy nie przeprowadza testu rynku pracy.

Jakie dokumenty należy dostarczyć?

Przy składaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, istotne jest załączenie dokumentów:

  • skan ważnego dokumentu podróży cudzoziemca;
  • oświadczenie o niekaralności, które potwierdza brak kar i skazań za określone przewinienia, takie jak: niepowiadomienie powiatowego urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w ustalonym terminie, nielegalne zatrudnienie cudzoziemca lub nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi, przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów w związku z postępowaniem o wydanie zezwolenia na pracę lub jest podmiotem zarządzanym, lub kontrolowanym przez taką osobę, przestępstwo handlu ludźmi;
  • dowód wniesienia opłaty za złożenie oświadczenia;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa – o ile była wymagana.

Dodatkowo urząd pracy może zażądać dostarczenia dokumentów potwierdzających tożsamość pracodawcy, tj.:

  • odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub innego właściwego rejestru, zawierający aktualne dane na dzień składania oświadczenia – w przypadku osób prawnych,
  • kopię zaświadczenia o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS lub kopię zaświadczenia z urzędu potwierdzającego posiadanie gospodarstwa rolnego, lub inny dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego – w przypadku osób prowadzących gospodarstwo rolne.

Urząd, który posiada kompetencje do rozpatrzenia sprawy, może zażądać przedstawienia oryginałów dokumentów, z których sporządzono papierowe lub elektroniczne kopie (skany).  

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi - wzór PDF

Gdzie i jak złożyć oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi?

Gdzie i jak złożyć oświadczenie w Ustrzykach Dolnych? 

Oświadczenie należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ustrzykach Dolnych (o ile jest właściwy co do siedziby lub miejsca stałego pobytu, lub zameldowania na pobyt stały pracodawcy w przypadku osoby fizycznej), za pośrednictwem poczty polskiej lub online na portalu praca.gov.pl – podpisując go podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym

Wystarczy wypełnić i oświadczenie na portalu praca.gov.pl. 

Składając oświadczenie online, należy przejść do zakładki „Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi PSZ-OPWP”, gdzie można wypełnić formularz elektroniczny. Należy również dołączyć elektroniczne kopie dokumentów, które powinny być wcześniej zeskanowane. Po wypełnieniu i załączeniu dokumentów oświadczenie powinno zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pomocą profilu zaufanego. Jeśli w trakcie procesu składania oświadczenia zostaną zauważone jakieś braki formalne lub konieczność przedstawienia oryginałów dokumentów, które zostały załączone jako skany, urząd skontaktuje się z osobą składającą oświadczenie w celu uzupełnienia tych informacji. Na uzupełnienie braków pracodawca ma co najmniej 7 dni.

W przypadku składania oświadczenia przez agencję pracy tymczasowej należy dołączyć  specjalny formularz dokumentu, w którym należy wskazać należy dodatkowo nr KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) agencji oraz dane pracodawcy.

Wpis oświadczenia do ewidencji 

Po spełnieniu wszystkich wymagań dotyczących oświadczenia i załączników pracownik urzędu pracy wpisze oświadczenie do ewidencji. Potwierdzeniem wpisu oświadczenia, które złożył pracodawca, będzie samodzielnie podpisane przez pracodawcę oświadczenie z oficjalną pieczątką urzędu lub oświadczenie wydane w formie elektronicznej, zawierające podpis elektroniczny pracownika urzędu. 

Jeśli pracodawca chce, aby urząd przesłał oświadczenie drogą pocztową, należy wskazać tę opcję przy składaniu oświadczenia. W przypadku gdy urząd zdecyduje się wydać oświadczenie zarejestrowane w ewidencji w formie dokumentu elektronicznego, istnieje również możliwość przesłania go na konto firmy wnioskującego, lub pełnomocnika za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. 

Co po złożeniu oświadczenia?

Po wpisaniu oświadczenia do ewidencji przez urząd istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać:

  1. Poinformowanie powiatowego urzędu pracy w formie pisemnej o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca. Okres ten wynosi do 7 dni od planowanej daty rozpoczęcia pracy, jaką pracodawca wskazał w oświadczeniu.
  2. Podpisanie umowy z cudzoziemcem na warunkach określonych w oświadczeniu. Przed podpisaniem umowy, należy dostarczyć jej wersję przetłumaczoną na język zrozumiały dla cudzoziemca.
  3. Przestrzeganie wszystkich obowiązków związanych z powierzaniem pracy, które są takie same jak w przypadku polskich pracowników. Należy również przestrzegać obowiązków wynikających z zatrudnienia cudzoziemca. Przykładem może być przechowywanie kopii dokumentu pobytowego cudzoziemca.

Zarówno cudzoziemiec, jak i pracodawca, mają możliwość informowania urzędu o zakończeniu pracy na podstawie zarejestrowanego oświadczenia.

Niepowiadomienie powiatowego urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca grozi karą grzywny. Należy więc zachować ścisłą terminowość i zawiadomić urząd we wskazanym czasie.

Cudzoziemiec na podstawie oryginału wpisanego do ewidencji oświadczenia może ubiegać się w kraju jego stałego pobytu o wydanie wizy w celu wykonywania pracy oraz podjęcia pracy na warunkach wskazanych we wpisanym do ewidencji oświadczeniu bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Ile kosztuje złożenie oświadczenia?

Ile kosztuje złożenie oświadczenia?

Opłata za złożenie oświadczenia wynosi 100 złotych. Aby dokonać wpłaty, należy przelać tę kwotę na konto bankowe powiatowego urzędu pracy, w którym składa się oświadczenie. Numer konta bankowego urzędu pracy można znaleźć na ich stronie internetowej lub poprzez kontakt z urzędem.

Jeśli pracodawca będzie korzystał z pomocy pełnomocnika, konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 17 złotych za wystawienie pełnomocnictwa. Opłatę tę należy wpłacić na konto urzędu miasta lub gminy, które jest właściwe dla siedziby powiatowego urzędu pracy. 

Ile trzeba czekać?

Powiatowy Urząd Pracy (PUP) przeprowadzi ocenę złożonego oświadczenia zgodnie z określonymi terminami:

  • w ciągu 7 dni roboczych liczonych od następnego dnia roboczego po złożeniu pełnego i kompletnego oświadczenia. Jeśli sprawa nie wymaga dodatkowego postępowania wyjaśniającego;
  • w ciągu 30 dni od dnia złożenia oświadczenia – w przypadku spraw, które wymagają przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego;
  • do 2 miesięcy od daty złożenia oświadczenia – w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych.

Powyższe terminy obowiązują od dnia złożenia pełnego i kompletnego oświadczenia. W tym czasie PUP dokona oceny i podejmie decyzję dotyczącą zgłoszonej sprawy.

Odwołanie się od decyzji starosty

W przypadku, gdy starosta odmówił wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń, pracodawca ma możliwość złożenia odwołania od tej decyzji. Należy to zrobić w terminie do 14 dni, liczonym od dnia otrzymania decyzji odmownej. Odwołanie należy złożyć do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej za pośrednictwem starosty.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w Ustrzykach Dolnych?

Aby załatwić sprawę oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w Ustrzykach Dolnych, należy skontaktować się z instytucją Powiatowy Urząd Pracy pod adresem ul. Bełska 22 w Ustrzykach Dolnych.

Powiatowy Urząd Pracy w Ustrzykach Dolnych

adres: ul. Bełska 22, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. +48134608900 

strona www e-mail

Otwarte do 15:30 godziny otwarcia

pon-pt: 07:30-15:30
sob-niedz: nieczynne

Jak załatwić sprawę oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi online?

Praca.gov.pl
Usługi elektroniczne Publicznych Służb Zatrudnienia

Dokumenty do pobrania - wzory [PDF] 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 8,4 tys. dokumentów!
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PDF]
Pobierz dokument
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - dla agencji pracy tymczasowej [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu