Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!

3 kwietnia 2023 | 3 min. czytania

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to niezbędny dokument, który umożliwia korzystanie z publicznej opieki medycznej w krajach członkowskich UE/EFTA, na koszt NFZ. Osoby, które wyjeżdżają za granicę powinny posiadać kartę EKUZ. Jak ją uzyskać?

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!
Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zwiedzania nowych miejsc. Jednak, przed wyjazdem za granicę warto pomyśleć o tym, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo zdrowotne. Właśnie w tym celu powstała Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Czym jest EKUZ?

EKUZ to dokument, który umożliwia korzystanie z publicznej opieki medycznej w krajach UE/EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dzięki niej, w razie choroby lub wypadku, każdy Polak ma gwarancję dostępu do leczenia na takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego państwa. 

Ważność karty zależna jest od statusu osoby ubezpieczonej. Może to być 20 lat (dla osób pobierających świadczenie emerytalne, które osiągnęły wiek emerytalny) lub tylko 42 dni (dla kobiet niemających ubezpieczenia, ale będących w połogu, posiadających obywatelstwo polskie i mieszkających w Polsce).

Należy pamiętać o tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna, a osoba zainteresowana otrzyma ją jeżeli posiada ubezpieczenie zdrowotne.

Kiedy i gdzie należy wyrobić kartę EKUZ?

Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w oddziale NFZ lub uprawnionej delegaturze, wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną. Oprócz tego można to zrobić również przez ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta

Kartę najlepiej wyrobić przed planowanym wyjazdem za granicę. Proces trwa do 5 dni, chyba że wniosek zostanie złożony osobiście, wtedy karta zostanie przyznana od ręki. Należy mieć na uwadze, że w okresie od czerwca do września oddział wojewódzki może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni.

Aplikacja EKUZ w telefonie

Aplikacja EKUZ jest dostępna na urządzenia mobilne. Dzięki niej można mieć łatwy dostęp do informacji o korzyściach posiadania karty. Oprócz tego można tam znaleźć między innymi: 

  • numery alarmowe oraz usługi medyczne, z jakich można skorzystać w poszczególnych krajach,
  • instytucje, z którymi można się skontaktować, gdy osoba zainteresowana zgubi kartę,
  • funkcję przypomnienia o kończącym się terminie ważności karty,
  • ogólne informacje na temat EKUZ.

Aplikacja niestety nie jest elektroniczną kartą i nie zastępuje ona tradycyjnej wersji karty. 


Powiązana sprawa