Waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku. Kwoty mogą być wyższe niż przewidywano

23 stycznia 2023

Wzrost rent i emerytur w Polsce przypada na 1 marca 2023 roku w wyniku corocznej waloryzacji, która ma być wyższa, niż pierwotnie zakładał rząd. O ile wzrosną emerytury w 2023 roku?

Waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku. Kwoty mogą być wyższe niż przewidywano
Waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku. Kwoty mogą być wyższe niż przewidywano

Polityka senioralna

Rząd uważa, że osoby starsze zasługują na stabilne życie pełne spokoju i braku zmartwień o sytuację finansową w naszym kraju, dlatego promuje politykę senioralną, która według polskiego rządu wyrównuje szanse na lepsze życie obywatela.

Prawdziwa polityka senioralna, polityka solidarna musi obejmować wsparcie dla emerytów, wsparcie dla naszych babć, naszych dziadków, mam i ojców. Kiedy jest trudniej, pomagamy jeszcze bardziej. To nasza dewiza i z tej drogi państwa solidarnego nie zejdziemy. To jest nasze zobowiązanie — to jest nasza obietnica, którą daliśmy nie tylko wszystkim seniorom, daliśmy i dajemy całemu polskiemu społeczeństwu — powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Waloryzacja emerytur

Rada Ministrów w 2022 roku przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Z tej przyczyny w marcu emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji 113,8%.

Zgodnie z powyższą ustawą ma obowiązywać waloryzacja procentowo-kwotowa a minimalna podwyżka świadczeń wyniesie 250 zł brutto, co oznacza, że minimalna emerytura wzrośnie do 1588,44 zł. Świadczenia powyżej 1700 zł brutto będę podlegać waloryzacji procentowej
 
Początkowo rząd zapowiedział, iż wskaźnik waloryzacji wyniesie 13,8%. Jednakże GUS podał dane dotyczące inflacji za 2022 rok dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów, która wyniosła 14,8%. Rząd będzie musiał zmienić wskaźnik waloryzacji zaplanowany w budżecie, co spowoduje zwiększenie kwot emerytur i rent.  

Ile wyniosą emerytury i renty w 2023 roku? 

Po zwiększeniu waloryzacji z 13,8% na 14,8% kwoty emerytur i rent uwzględniające minimalną procentową podwyżkę ulegną zmianie. Pewne jest, że pozostanie gwarantowana na ten moment podwyżka w wysokości 250 zł brutto dla niższych świadczeń. Na pewno najwięcej zyskają osoby, które pobierają najwyższe renty i emerytury.

Finalny wskaźnik waloryzacji będzie oficjalnie podany 9 lutego 2023 roku przez GUS, jednak na pewno nie wyniesie on mniej niż 14,8%.

13. i 14. emerytura w 2023 roku

W 2023 roku rząd zapowiedział, że emeryci otrzymają również 13. i 14. emeryturę, ponieważ posiadają środki na waloryzację rent i emerytur bez względu na ostateczny wskaźnik waloryzacji

Wstępnie na waloryzacje mamy zabezpieczone ponad 42 mld zł. Do tego dojdzie też zwaloryzowana 13. emerytura, która zostanie wypłacona w kwietniu – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd chce, aby 14. emerytura pojawiła się również w 2023 roku, z tej przyczyny pracują nad projektem ustawy, która ich zdaniem w marcu powinna trafić już do Sejmu. Na 13. i 14. emeryturę rząd planuje przeznaczyć ponad 70 mld zł.


Powiązane sprawy