W mObywatel zgłosisz oświadczenie o zwiększenie limitu energii elektrycznej

5 grudnia 2022 | Aktualizacja: 6 grudnia 2022

Aplikacja mObywatel uruchomiła możliwość zgłoszenia zwiększenia limitu energii elektrycznej. Dzięki temu procedura będzie odbywać się znacznie sprawniej, ponieważ  można uniknąć bezpośredniej wizyty w punkcie obsługi dostawcy energii.

W mObywatel zgłosisz oświadczenie o zwiększenie limitu energii elektrycznej
W mObywatel zgłosisz oświadczenie o zwiększenie limitu energii elektrycznej

Oświadczenie o zwiększeniu limitu na energię elektryczną można złożyć przez aplikację mObywatel. Zachęcam wszystkich uprawnionych do korzystania z takiej możliwości. Składając wniosek w aplikacji, unikamy wizyty w punkcie obsługi dostawcy energii, a dzięki wykorzystaniu danych z rejestrów państwowych nie popełnimy błędu przy podawaniu danych osobowych. Aby skorzystać z usługi, potrzebujemy tylko telefonu komórkowego z dostępem do internetu – poinformował minister Janusz Cieszyński, sekretarz ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kto może zwiększyć limit energii elektrycznej?

Limit objęty preferencyjną ceną energii elektrycznej można zwiększyć do:

  • 3 MWh, jeżeli zainteresowany prowadzi gospodarstwo rolne lub posiada KDR,
  • 2,6 MWh, jeśli posiada orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu znacznym lub umiarkowanym, lub mieszka z osobą, która ma takie orzeczenie. 

Maksymalna cena energii ponad limity zużycia dla określonych typów gospodarstw domowych została określona na poziomie 693 zł za 1 MWh

Jakie dokumenty są potrzebne? 

Przede wszystkim należy sprawdzić na fakturze od dostawcy energii elektrycznej numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE), aby potwierdzić faktyczne zużycie. Dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulgi można załączyć w aplikacji w formie skanu lub wyraźnej fotografii. 

Jak wygląda procedura zgłoszenia oświadczenia o zwiększeniu limitu energii elektrycznej w mObywatel?

Przede wszystkim należy ściągnąć aplikację mObywatel, która dostępna jest dla systemów Android i iOS oraz posiadać profil zaufany. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Procedura wygląda następująco: 

  1. Należy otworzyć aplikację mObywatel i kliknąć zakładkę "Złóż wniosek".
  2. Następnie w "Oświadczenie dotyczące zwiększenia energii elektrycznej".
  3. Należy uzupełnić odpowiadające pola zgodnie ze stanem faktycznym.
  4. Jeżeli osoba zainteresowana posiada Kartę Dużej Rodziny, musi dodatkowo udostępnić jej kopie w załączniku do oświadczenia.
  5. Później należy zaznaczyć wszystkie zgody i przesłać oświadczenie, klikając przycisk "podpisz i wyślij".
     

Powiązana sprawa