„Rodzina 500 plus” - złóż wniosek już od 1 lutego

30 stycznia 2023

Rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2023 roku. Nowym rozwiązaniem ma być składanie wniosków za pomocą aplikacji.

„Rodzina 500 plus” - złóż wniosek już od 1 lutego
„Rodzina 500 plus” - złóż wniosek już od 1 lutego

Założenia programu

Z programu 500 plus mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do lat 18, pełnoletnie osoby niepełnosprawne oraz emeryci. Co ważne, wniosek można złożyć już na pierwsze dziecko bez obowiązywania szczególnego kryterium dochodowego.  Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy.

Kiedy można składać wnioski o świadczenie?

Ważne jest, aby złożyć wniosek do końca kwietnia, by mieć płynność wypłaty świadczeń. Każdego miesiąca z programu Rodzina 500 plus korzysta 7 mln dzieci, od początku programu to ponad 220 mld zł — powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować wnioski na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku, nie wcześniej niż 1 lutego 2023 roku. Rodzice mogą składać wnioski do 30 kwietnia 2023 roku, a świadczenie wychowawcze otrzymają do 30 czerwca 2023 roku.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie można składać na wiele sposobów. Rodzice starający się o to świadczenie mogą to zrobić za pośrednictwem:

  • bezpłatnej aplikacji mZUS;
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
  • portalu Emp@tia - jeżeli rodzic lub opiekun dziecka, posiada numer PESEL;
  • banku, w którym rodzic posiada konto, jeżeli ten uruchomił taką usługę.

Wypełnianie wniosków online ma uprościć i przyśpieszyć procedurę przyznawania świadczenia.

500 plus dla obcokrajowców

Świadczenie przysługuje również obcokrajowcom, którzy mieszkają w Polsce, pod warunkiem że mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku o 500 plus muszą dołączyć dokumenty, które to potwierdzą np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Oprócz tego świadczenie 500 plus przysługuje również obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce. Aby otrzymać 500 plus, powinni przekazać wniosek na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U.


Powiązana sprawa