Planujesz budowę domu w 2023 roku? Przygotuj się na duże zmiany!

7 listopada 2022

W życie wejdą zmiany, które wprowadzą wiele nowoczesnych rozwiązań dotyczących budowy. Nowelizacja prawa budowlanego realizowana będzie już od 1 stycznia 2023 roku. Przepisy przewidują m.in. możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę niezależnie od metrażu. Nowe przepisy to również kolejny krok w stronę cyfryzacji budownictwa.

Planujesz budowę domu w 2023 roku? Przygotuj się na duże zmiany!
Planujesz budowę domu w 2023 roku? Przygotuj się na duże zmiany!

Aktualne przepisy  

Nowelizacja prawa budowlanego w 2023 roku ma umożliwić przede wszystkim budowę wszystkich domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę. Zgodnie z aktualnymi przepisami bez pozwolenia lub bez zgłoszenia możliwa jest budowa m.in.:

  • parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m;
  • wolnostojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. powierzchni działki;
  • wiat o powierzchni zabudowy do 50 m kw., sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m kw. powierzchni działki.

Co więcej, od 3 stycznia 2022 roku możemy również bez pozwolenia, ale z koniecznością zgłoszenia, budować domy do 70 m kw. Prawodawcy stwierdzili, że jest to niewystarczające, dlatego przygotowali nowe zmiany. 

Dom bez pozwolenia na budowę

Przyszłe zmiany ujednolicą procedurę w przypadku budowy całorocznych domów jednorodzinnych. Nie trzeba będzie uzyskiwać pozwolenia na budowę, jednakże wciąż obligatoryjne pozostanie zgłoszenie takich domów do urzędu. Aby zbudować dom bez pozwolenia bez względu na metraż, jedynie za pomocą zgłoszenia, trzeba spełnić pewne warunki.

Budowany dom:

  • musi być na własny użytek;
  • może mieć maksymalnie dwie kondygnacje, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na terenie, na których zostały zaprojektowane;
  • zostanie zbudowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Inne ważne aspekty dotyczą między innymi tego, że kierownik budowy będzie musiał być zaangażowany wyłącznie w projekty powyżej 70 m kw. Mniejsze budowle tego nie wymagają. Ułatwiona ma być także procedura odbioru domu – wystarczy, by ekspert potwierdził gotowość obiektu do użytku. Pozwolenia na budowę nie będą wymagały również wolnostojące elektrownie wiatrowe.

Cyfryzacja budownictwa

7 lipca 2022 roku rząd przyjął ustawę, która rozwija cyfryzację budownictwa. Nowelizacja wprowadza następujące udogodnienia:

  • Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego (EKOB) — projekt zakłada istnienie aplikacji, która będzie na bieżąco zbierać informacje dotyczące danego budynku, które uzupełni właściciel lub zarządca budynku; 
  • Baza Projektów Budowlanych — ma ułatwić dostęp do projektów. Zmniejszy to ilość formalności, ponieważ inwestor nie będzie musiał dołączać egzemplarza projektu budowanego do wniosków, wystarczy, że poda przy tym indywidualny numer projektu umieszczonego w Bazie Projektów Budowlanych;
  • Elektroniczny Dziennik Budowy — system EDB został opracowany przez GUNB. Dziennik jest najważniejszym dokumentem przy budowie np. domu jednorodzinnego. Inwestor będzie zobowiązany udostępnić EDB.

Kary za nieterminowe wydawanie pozwoleń na rozbiórkę

Nowelizacja zmienia również to, co we wcześniejszych ustaleniach prawnych było niejasne. Nowe prawo budowalne pozwala na nałożenie kar za nieterminowe wydawanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Zostaną wprowadzone rejestry, które mają obejmować wnioski o pozwolenie na rozbiórkę wraz z decyzjami o pozwoleniu na jej dokonanie. To pozwoli sprawdzić termin wydania polecenia i nałożenie kary za jego przekroczenie.
 


Powiązane sprawy