Pełnoprawny dowód osobisty w twoim telefonie! Sejm przyjął ustawę o mObywatel

16 marca 2023 | Aktualizacja: 18 marca 2023 | 3 min. czytania

Sejm przyjął ustawę, która na równi traktuje dokumenty cyfrowe z ich tradycyjną formą. Dzięki temu możliwe będzie posługiwanie się dokumentami z aplikacji mObywatel na terenie całego kraju. 

Pełnoprawny dowód osobisty w twoim telefonie! Sejm przyjął ustawę o mObywatel
Pełnoprawny dowód osobisty w twoim telefonie! Sejm przyjął ustawę o mObywatel

Czeka nas rewolucja cyfrowa, na której wszyscy skorzystamy: dowód osobisty w smartfonie będzie tak samo ważny, jak ten plastikowy – mówi Adam Andruszkiewicz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa została przyjęta przez Sejm zdecydowaną większością głosów, bo aż 436 posłów było „za”. Oznacza to, że Polska zmierza ku cyfryzacji usług publicznych, co znacznie ułatwi załatwianie niektórych spraw urzędowych. 

Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Cyfrowy dokument tożsamości nie jest dowodem osobistym w postaci elektronicznej. To zupełnie nowy dokument, który funkcjonuje niezależnie od dowodu osobistego. Można się nim posługiwać na terenie całego kraju i będzie on powszechnie respektowany w każdym miejscu, gdzie załatwienie sprawy będzie wymagać pokazania dokumentu tożsamości, m.in. w:

  • urzędach, 
  • bankach.

Aplikacja mObywatel umożliwi wygodny dostęp do dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame z dokumentami w formie tradycyjnej. Po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu pojawią się nowe cyfrowe dokumenty m.in.:

Zmiany będą dotyczyć także dokumentów związanych ze szkolnictwem, ponieważ każdy student w pierwszej kolejności otrzyma cyfrową wersję legitymacji studenckiej, dostępnej w mObywatel. Szkolna mLegitymacja dla każdego ucznia również będzie znajdować się w aplikacji, jeżeli rodzic nie wyrazi sprzeciwu.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Trudno jednoznacznie określić, kiedy ustawa wejdzie w życie, ponieważ dalej jest w procesie legislacyjnym. Wszystko zależy od tego, czy Senat będzie chciał wprowadzić dodatkowe poprawki i w jakim czasie ustawę podpisze Prezydent RP. Na podpisanie ustawy Prezydent ma 21 dni, a po podpisaniu zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po publikacji nowa ustawa wchodzi w życie po 14 dniach, chyba że w jej treści określono inaczej.

mObywatel a jednostki samorządu terytorialnego 

Ustawa przewiduje, że jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty będą mogły udostępnić w aplikacji mObywatel lokalne dokumenty ważne dla danej społeczności, np. karty mieszkańca lub karty członkowskie (klub seniora, klub sportowy itp). Samorządy będą mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.

Czy tradycyjny dowód będzie dalej potrzebny?

Plastikowa wersja dowodu tożsamości będzie nadal obowiązywać. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można posłużyć się przekraczając granicę kraju — wymagane będzie okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Również wnioskując o nowy dowód osobisty, będzie trzeba w urzędzie pokazać tradycyjną wersję dokumentu tożsamości. 

Gdzie można pobrać aplikację mObywatel?

Aplikację w systemie Android można pobrać z Google Play lub iOS z App Store. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i według rządowej strony została pobrana już przez 10 mln Polaków. 


Powiązana sprawa


Powiązane tagi