Nowe dowody osobiste już od sierpnia – sprawdź, czy musisz wymienić swój dokument!

2 marca 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Już od sierpnia tego roku do obiegu wejdą nowe dowody osobiste. Jakie zmiany zajdą w wyglądzie dokumentu? Nowe dowody tożsamości będą posiadały odciski palców i podpis posiadacza. Czy każdy obywatel będzie musiał w tym roku wymienić dowód na nowy? Odpowiadamy!

Nowe dowody osobiste już od sierpnia – sprawdź, czy musisz wymienić swój dokument!
Nowe dowody osobiste już od sierpnia – sprawdź, czy musisz wymienić swój dokument!

Zmiany w dowodach osobistych

Już od sierpnia dowody osobiste nieco się zmienią. Jedną z nowości jest wprowadzenie odwzorowania odcisków palców. Będzie to druga cecha biometryczna – pierwszą jest zawarte w dowodzie zdjęcie. Z tego powodu, aby wyrobić nowy dowód osobisty, konieczna będzie wizyta w urzędzie – urzędnik na miejscu odwzoruje odciski palców wnioskującego. Są jednak pewne wyjątki – odwzorowywania odcisków palców unikną dzieci poniżej 12. roku życia. Jeżeli zaś z różnych przyczyn odciski palców od osób, które ukończyły 12 lat, nie będą mogły zostać pobrane, wówczas wydany dokument będzie ważny tylko przez rok. 

- Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana - wyjaśnia Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.

Na dowody osobiste powróci również podpis jego właściciela, który zniknął z naszych dokumentów w 2015 roku wraz z takimi informacjami jak kolor oczu, wzrost oraz adres zamieszkania. Podobnie jak w przypadku odcisków palców, dzieci przed ukończeniem 12. roku życia nie są zobowiązane do składania podpisu.

Pewne rzeczy nie ulegną jednak zmianie – dowód nadal będzie ważny przez 10 lat. Dokumenty dzieci do 12. roku życia będą wydawane zaś na 5 lat. 

Wymiana dowodu – kto musi uaktualnić dokument?

Mimo faktu, że nowe dowody będą wydawane już od sierpnia, nie oznacza to, że każdy obywatel będzie musiał nagle wymienić swój dokument. Wiceminister MSWiA uspokoił, że dokument będzie wymieniany dopiero po upływie okresu jego ważności. Zatem obowiązek wymiany starych dowodów na nowe obejmuje wyłącznie osoby, których dokument utraci ważność. Odwzorowanie odcisków palców i podpis pojawią się również na dowodach obywateli, którzy w sierpniu lub kolejnych miesiącach wkroczą w dorosłość.

Złóż wniosek o dowód!

Oprócz zmian w samym dokumencie, zmieni się również sposób jego uzyskania. Do sierpnia możliwe będzie jeszcze złożenie wniosku przez Internet, później jednak nie będzie już takiej szansy. Jest to spowodowane wprowadzeniem konieczności odwzorowania odcisków palców. Wniosek trzeba będzie złożyć w urzędzie. 

W sytuacjach wyjątkowych urzędnicy będą mieli do dyspozycji mobilne urządzenia do pobierania odcisków palców – zatem jeżeli wnioskujący nie będzie mógł z różnych przyczyn złożyć wizyty w urzędzie, urzędnik odwiedzi go w domu, w celu załatwienia wszystkich formalności. 

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas instrukcją, w której krok po kroku opisujemy, jak złożyć wniosek o dowód osobisty.


Powiązana sprawa