Koniec ważności orzeczeń przedłużonych specustawą covidową

18 września 2024 | 3 min. czytania

30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności, które zostały przedłużone za sprawą specustawy covidowej z 19 grudnia 2023 roku. Po tej dacie osoby posiadające takie orzeczenia będą musiały wystąpić o ich odnowienie.

Koniec ważności orzeczeń przedłużonych specustawą covidową
Koniec ważności orzeczeń przedłużonych specustawą covidową

Ostateczny termin na odnowienie to 30 września 2024 roku

Zbliża się ważna data dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Na mocy specustawy covidowej, orzeczenia wydane przez miejskie, powiatowe lub wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, które straciły ważność w okresie od 9 grudnia 2019 roku do 29 września 2024 roku, zostały automatycznie przedłużone do 30 września 2024 roku. Jednakże po tej dacie, około 399 tysięcy Polaków będzie musiało złożyć wnioski o odnowienie swoich orzeczeń.

Aby uzyskać przedłużenie orzeczenia, konieczne jest złożenie wniosku przed upływem terminu ważności obecnego dokumentu. Po złożeniu wniosku, przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wystawi zaświadczenie potwierdzające jego przyjęcie oraz wskaże nową datę ważności orzeczenia.

Świadczenia zależne od niepełnosprawności – konieczny wniosek

Przedłużenie prawa do świadczeń powiązanych z niepełnosprawnością nie następuje automatycznie. Aby móc kontynuować korzystanie ze świadczeń po 30 września 2024 roku, osoby zainteresowane muszą złożyć wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) na odpowiednie świadczenie. Dotyczy to przede wszystkim:

Do wniosku należy dołączyć aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie o przedłużeniu ważności dotychczasowego orzeczenia, jeżeli nowe nie zostało jeszcze wydane.

Karty parkingowe i ich ważność

Również karty parkingowe, które straciły ważność w tym okresie, muszą zostać odnowione przed 30 września 2024 roku. Muszą zadbać o to osoby, które mają ograniczoną możliwość poruszania się:

  • z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Wydanie nowej karty parkingowej wiąże się z opłatą w wysokości 21 złotych, a standardowy czas oczekiwania na jej otrzymanie wynosi do 30 dni kalendarzowych. Warto złożyć wniosek z wyprzedzeniem, aby uniknąć przerw w korzystaniu z karty, która uprawnia do parkowania na wyznaczonych miejscach dla osób z niepełnosprawnościami.

Kary za brak ważnej karty parkingowej

Brak ważnej karty parkingowej może skutkować poważnymi konsekwencjami. Osoby, które zajmują miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością (tzw. koperty) i nie posiadają ważnej karty parkingowej, narażają się na mandat w wysokości 800 złotych i 6 punktów karnych. Karta powinna być zawsze umieszczona w widocznym miejscu na przedniej szybie samochodu.


Powiązane sprawy