E-Budownictwo 2.0 – nowy rządowy portal do załatwiania spraw budowlanych

17 stycznia 2022

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) uruchomił nowy portal e-Budownictwo. Za jego pośrednictwem petenci z łatwością załatwią wszystkie sprawy związane z procesem budowlanym. Jak z niego korzystać? Podpowiadamy!

E-Budownictwo 2.0 – nowy rządowy portal do załatwiania spraw budowlanych
E-Budownictwo 2.0 – nowy rządowy portal do załatwiania spraw budowlanych

Kolejne ułatwienie w biurokracji

Coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu – do ich grona dołączyły formalności związane z procesem budowlanym. Portal e-Budownictwo umożliwia inwestorom wypełnianie i pobieranie wybranych wniosków – można je podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym i wysłać bezpośrednio np. do nadzoru budowlanego. Można także wydrukować wniosek, własnoręcznie go podpisać i zanieść do odpowiedniego organu osobiście.

Docelowo w serwisie mają się również znaleźć elektroniczny dziennik budowy, a także niezbędna wiedza do prawidłowego prowadzenia inwestycji budowlanej.

Z łatwością sprawdzisz uprawnienia

W serwisie e-Budownictwo znajduje się także e-CRUB czyli Centralny Rejestr Osób posiadających Uprawnienia budowlane. To wyszukiwarka, która umożliwia inwestorom i urzędnikom chcącym zatrudnić inżyniera czy projektanta, sprawdzenie, czy kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje – w rejestrze znajdują się dane osób posiadających uprawnienia budowlane.

Wybierz swoją rolę

W najnowszej wersji serwisu, użytkownik może wybrać rolę, w której występuje składając określony wniosek. Wnioskujący może wcielić się w 3 role:

  • inwestor jako osoba fizyczna,
  • inwestor jako osoba prawna  reprezentant,
  • pełnomocnik. 

Dzięki temu program nie proponuje użytkownikowi treści, które mógłby we wniosku pominąć.

Na ten moment platforma umożliwia złożenie 24 formularzy, m.in. o zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu, zgłoszenie rozbiórki czy o pozwolenie na budowę.


Powiązane sprawy