Dokument mTożsamość straci ważność z końcem roku

1 listopada 2021

Nazwa mTożsamość została już na stałe zastąpiona nazwą mObywatel. W związku z tym, dokument z mTożsamości będzie ważny do ostatniego dnia tego roku. Do tego czasu bez żadnych problemów można korzystać ze starego wzoru dokumentu, który już wkrótce całkowicie zastąpi mObywatel.

Dokument mTożsamość straci ważność z końcem roku
Dokument mTożsamość straci ważność z końcem roku

mTożsamość straci ważność

Dowód osobisty na urządzeniach mobilnych, zwany wcześniej mTożsamością, już wkrótce straci ważność. Obecnie, wraz z najnowszą wersją aplikacji, pojawił się nowy wzór. Dokument stworzony na podstawie starego wzoru, prezentowany na zdjęciu głównym tego artykułu, pod koniec tego roku przestanie być respektowany podczas kontroli czy wyborów.

Aby stary wzór został wymieniony na nowy, wystarczy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji, korzystając z App Store lub Google Play.

Twórcy aplikacji przekonują do dokonania aktualizacji jak najbszybciej. Dlaczego? Oprócz faktu, że dokument znajdujący się w starej wersji już niebawem nie będzie nigdzie respektowany, nowy wzór jest dużo bezpieczniejszy i łatwiejszy w weryfikacji. W mObywatel zaprezentowane są wyłącznie podstawowe informacje na temat posiadacza aplikacji, takie jak jego imię i nazwisko, numer PESEL oraz data urodzenia. Bardziej szczegółowe dane zostały umieszczone niżej, właśnie ze względów bezpieczeństwa. Na nowym wzorze skorzystają także osoby weryfikujące – na dokumencie dokładnie wskazana jest data jego ważności, co czyni proces sprawdzania dużo sprawniejszym.

mTożsamość – gdzie można z niej skorzystać?

mTożsamość pozwala na zostawienie najważniejszych dokumentów w domu, co niweluje ryzyko ich zgubienia. Zamiast tradycyjnego dowodu osobistego, dokument w formie mobilnej możemy okazać podczas kontroli w pociągu, na wyborach, przy zakładaniu różnego rodzaju kart lojalnościowych, przy odbiorze listu poleconego na poczcie, w przychodni, na siłowni czy w hotelu. Opcji jest naprawdę wiele. 

Są jednak sytuacje, w których mTożsamość nie może zostać wykorzystana. Należą do nich te, w których prawo wymaga okazania dokumentu tożsamości, w postaci dowodu osobistego lub paszportu. Spotkamy się z tym m.in. w banku, u notariusza czy na lotnisku. 

Czy to bezpieczne?

Wiele osób rozważających zainstalowanie aplikacji mObywatel zastanawia się, czy przechowywanie tak istotnych danych w telefonie jest aby na pewno bezpieczne. Twórcy aplikacji uspokajają – dane zapisane na telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który otrzymujemy przy aktywacji aplikacji. Okazuje się, że nawet w sytuacji zgubienia telefonu informacje umieszczone w aplikacji mObywatel są bezpieczne – chronią je blokada telefonu oraz PIN, który użytkownik aplikacji wybiera na początku jej użytkowania.