Chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500 plus? Złóż wniosek do końca kwietnia!

26 kwietnia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina rodzicom i opiekunom o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy. Aby zachować ciągłość w wypłatach 500 plus, należy to zrobić do końca kwietna tego roku.

Chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500 plus? Złóż wniosek do końca kwietnia!
Chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500 plus? Złóż wniosek do końca kwietnia!

Należy się spieszyć!

Już niedługo rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy 500 plus - rodzice i opiekunowie muszą zatem pamiętać o złożeniu nowego wniosku, w celu przedłużenia wypłaty świadczenia. Jeżeli dokument złożymy do końca kwietnia tego roku, wówczas zostanie zachowana ciągłość w wypłacie świadczeń. Przyznanie oraz wypłata świadczenia za czerwiec nastąpi do 30 czerwca tego roku, tylko w sytuacji, gdy poprawnie wypełniony wniosek złożymy w terminie do 30 kwietnia

– W związku z tymi zmianami w programie „Rodzina 500+” w ubiegłym roku nie było konieczności składania nowego wniosku o świadczenie. W tym roku trzeba to zrobić. Ważna informacja dla rodziców i opiekunów jest taka, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia – wniosek należy złożyć do końca kwietnia. Nie warto zwlekaćmówi Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Warto również pamiętać, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 roku gwarantuje wypłacenie świadczenia z wyrównaniem od 1 czerwca.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie lub przedłużenie świadczenia 500+ można złożyć na dwa sposoby – drogą elektroniczną, co można było zrobić już od 1 lutego lub tradycyjną, którą uruchomiono 1 kwietnia. Dokument należy złożyć w odpowiedniej jednostce terytorialnej – Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Jest również możliwość wysłania papierowej wersji wniosku pocztą. Z uwagi na pandemię koronawirusa, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku przez Internet, za pomocą serwisu Emp@tia lub Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS. To rozwiązanie wymaga posiadania Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zachęca wszystkich rodziców do skorzystania z możliwości złożenia wniosku online we względu na bezpieczeństwo.

-Nie ma się czego obawiać, to szybka i bardzo bezpieczna drogapodkreśla pani minister.

500 plus – dla kogo?

Świadczenie „Rodzina 500+” przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Przy jego przyznawaniu nie bierze się pod uwagę żadnego kryterium dochodowego. 500 plus przyznawane jest na rok – oznacza to, że świadczenie należy corocznie przedłużać, aby zachować ciągłość wypłat. Złożenie wniosku jest całkowicie bezpłatne, a czas jego rozpatrywania to mniej więcej trzy miesiące. Świadczenie wypłacane jest z wyrównaniem do miesiąca złożenia wniosku. O 500 plus mogą ubiegać się również osoby niepełnosprawne, które ukończyły 18 lat oraz emeryci niezdolni do samodzielnej egzystencji. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami, klikając w link poniżej, który przenosi do instrukcji składania wniosku w sprawie świadczenia „Rodzina 500 plus”.


Powiązana sprawa