Badania medycyny pracy – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

1 września 2021 | 4 min. czytania

Każdy nowy pracownik musi poddać się badaniom medycyny pracy, które mają na celu sprawdzenie, czy może on wykonywać obowiązki związane z zatrudnieniem. Jakim badaniom zostaje poddany pracownik? Co jaki okres czasu powinno się je powtarzać? Kto przeprowadza badania medycyny pracy? Zapraszamy do lektury!

Badania medycyny pracy – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!
Badania medycyny pracy – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Badania medycyny pracy – kto musi się im poddać?

Obowiązek udania się do poradni medycyny pracy na badania ma każdy nowo zatrudniony pracownik. Warto pamiętać, że orzeczenie lekarskie ma określony czas przydatności – gdy termin jego ważności upłynie, pracownik musi ponownie poddać się badaniom. Z wizytą w poradni medycyny pracy będą musieli się liczyć także pracownicy, którzy przejdą na stanowisko o nieco innym charakterze niż poprzednie. Taki sam obowiązek mają osoby, które przebywały na zwolnieniu lekarskim dłużej niż przez 30 dni.

Gdzie wykonuje się badania medycyny pracy?

Jeżeli otrzymałeś od pracodawcy skierowanie do lekarza medycyny pracy, powinieneś udać się do najbliższej poradni medycyny pracy. Badanie przeprowadza lekarz medycyny pracy, który po uzyskaniu wyników wyda decyzję, czy pracownik może wykonywać konkretny rodzaj pracy. Do jego obowiązków należy również diagnostyka chorób zawodowych, rozpoznawanie zagrożeń w miejscu pracy, prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród osób pracujących oraz organizacja akcji promocyjnych na temat zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Jakie badania wykonuje się w ramach badań medycyny pracy?

To, jakie badania będzie trzeba wykonać w ramach badań medycyny pracy, zależy przede wszystkim od zawodu wykonywanego przez pracownika. Lekarz orzecznik zawsze wykonuje podstawowe badania, na przykład pomiar ciśnienia krwi oraz osłuchanie klatki piersiowej. Przeprowadzi również wywiad z pracownikiem – zapyta o przyjmowane leki, przewlekłe choroby, nałogi oraz przebyte w przeszłości operacje. Jeżeli pracownik wykonuje pracę biurową, najpewniej zostanie skierowany na konsultację okulistyczną, w celu wykluczenia wady wzroku. Orzecznik może także wysłać pacjenta do laryngologa lub neurologa.  Niektóre zawody wymagają także pobrania krwi do badań.

Rodzaje badań medycyny pracy

Badania medycyny pracy dzielimy na 3 rodzaje: wstępne, okresowe oraz kontrolne. Pierwsze z nich wykonuje się – jak sama nazwa wskazuje – tuż przed rozpoczęciem zatrudnienia. Badaniom okresowym poddajemy się po wygaśnięciu terminu ważności badania wstępnego lub wcześniejszych badań okresowych. Okres, na jaki wydawane jest orzeczenie, różni się w zależności od wykonywanego zawodu. Może on wynosić od roku do nawet 5 lat. Ostatnie, badania kontrolne, są zlecane przez pracodawcę w sytuacji, gdy pracownik wraca do pracy po zwolnieniu lekarskim, trwającym dłużej niż 30 dni. Powinny one zostać przeprowadzone w pierwszym dniu zakończenia zwolnienia lekarskiego.

Badania medycyny pracy – jak się do nich przygotować?

Przede wszystkim, aby poddać się badaniom medycyny pracy, trzeba posiadać skierowanie. Jak je zdobyć? Wystarczy poprosić o nie pracodawcę. Gdy udamy się do poradni medycyny pracy, powinniśmy mieć przy sobie dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport), a także wszystkie dokumenty świadczące o naszym stanie zdrowia. Jeżeli na co dzień nosimy okulary, również powinniśmy zabrać je ze sobą – to samo tyczy się soczewek oraz aparatu słuchowego. W przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności, również trzeba mieć je przy sobie. 

Utarło się przeświadczenie, że na badania medycyny pracy powinno przychodzić się na czczo – nie jest to jednak konieczne za każdym razem. Badania krwi wykonuje się przede wszystkim kierowcom, a także osobom, które w pracy maja kontakt ze szkodliwymi substancjami. Przed badaniem warto jednak skontaktować się z poradnią medycyny pracy i dopytać, czy jest konieczność przychodzenia na badanie na czczo.

Dostałeś skierowanie na badania medycyny pracy i nie wiesz, co Cię czeka? Przygotowaliśmy instrukcję, w której dokładnie opisujemy, jak przebiegają badania medycyny pracy i jak się do nich przygotować! Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa