ZUS przyjmuje nowe wnioski o 800 plus

7 lutego 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 lutego 2024 roku przyjmuje nowe wnioski o świadczenie wychowawcze (800 plus) w ramach nowego okresu świadczeniowego, który trwa od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Wnioski należy składać drogą elektroniczną.

ZUS przyjmuje nowe wnioski o 800 plus
ZUS przyjmuje nowe wnioski o 800 plus

800 plus w 2024 roku

Program 800 plus, wprowadzony w Polsce kilka lat temu, zyskał ogromną popularność, wspierając rodziny w aspekcie finansowym i przyczyniając się do poprawy warunków życia najmłodszych obywateli. Program ma na celu nie tylko wsparcie finansowe rodzin, ale także poprawę sytuacji demograficznej kraju poprzez zachęcanie do powiększania rodzin.

Wcześniej świadczenie wynosiło 500 zł na jedno dziecko, jednak od 1 stycznia 2024 roku zwiększono kwotę do 800 zł miesięcznie. Warto pamiętać, że pomoc finansowa jest realizowana bez względu na wysokość osiąganych dochodów rodziny. 

Jak złożyć wniosek? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • aplikacji moblinej mZUS – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają numer PESEL,
  • portalu Emp@tia – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają numer PESEL,
  • bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają numer PESEL.

Świadczenie rodzinne w liczbach

W ciągu 7 lat funkcjonowania programu do rodzin trafiło ponad 223 mld złotych. Obecnie z programu korzysta ponad 6,5 mln dzieci, a koszt tego wsparcia w 2023 roku to 41,6 mld zł.


Powiązana sprawa