Jawność wynagrodzeń jednak od 2027 roku

6 maja 2026 | 2 min. czytania

Zmiana, na którą pracownicy czekali z niecierpliwością, wejdzie w życie prawdopodobnie dopiero w 2027 roku. Mowa o jawności wynagrodzeń – pierwotnie nowe przepisy miały zacząć obowiązywać po 7 czerwca 2026 roku. Pojawił się nowy projekt ustawy.

Jawność wynagrodzeń jednak od 2027 roku
Jawność wynagrodzeń jednak od 2027 roku

Nowy projekt, przesunięcie terminów

Wielu pracowników czekało na wejście w życie jawności wynagrodzeń – pierwotnym terminem był 7 czerwca 2026 roku. Ten jednak zdaje się już nieaktualny – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało nowy projekt ustawy o wzmocnieniu stosowania prawa do jednakowego wynagrodzenia mężczyzn i kobiet za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Przepisy są obecnie na etapie konsultacji, a ich zapisy miałyby wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia ustawy, czyli realnie szacując - dopiero w 2027 roku. 

Nowa wersja ustawy zawiera m.in.:

  • doprecyzowanie, które kryteria oceny wartości pracy są obowiązkowe, 
  • wprowadzenie rozwiązania na wypadek impasu w uzgodnieniach kryteriów wartościowania pomiędzy pracodawcą a stroną związkową, 
  • doprecyzowanie, że pracodawca, dokonując oceny wartości pracy, stosuje takie same kryteria do wszystkich stanowisk i rodzajów pracy, 
  • wprowadzenie definicji struktury wynagrodzeń, 
  • doprecyzowanie, że pracownik może ujawnić informacje o swoim wynagrodzeniu bez względu na cel tego ujawnienia.

Dodatkowy czas dla firm

Ministerstwo dało firmom nieco więcej czasu na przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów w życie. Ich fundamentem i najbardziej czasochłonnym elementem jest wartościowanie stanowisk pracy, na podstawie których uzasadnione zostaną różnice płacowe. Pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzenia oceny wartości pracy na poszczególnych stanowiskach i na tej podstawie klasyfikować dane role. Ocena powinna opierać się na 4 kryteriach: umiejętnościach, wysiłku, odpowiedzialności i warunkach pracy. Wszystkie kryteria mają być stosowane w sposób neutralny płciowo.