W maju ruszą wypłaty 500 plus dla obywateli Ukrainy

25 kwietnia 2022 | 2 min. czytania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wraz z początkiem maja rozpoczną się pierwsze wypłaty świadczenia „Rodzina 500 plus” dla obywateli Ukrainy. 

W maju ruszą wypłaty 500 plus dla obywateli Ukrainy
W maju ruszą wypłaty 500 plus dla obywateli Ukrainy

Ponad 300 tysięcy wniosków

Specustawa dotycząca pomocy Ukrainie dała uchodźcom możliwość otrzymania prawa do wielu świadczeń, w tym m.in. do 500 plus oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wnioski w tej sprawie zaczęto przyjmować 26 marca. Dotychczas do ZUS wpłynęło około 317 tysięcy formularzy wniosków o 500 plus dla Ukraińców. Złożone formularze dotyczą zarówno obecnego okresu rozliczeniowego, trwającego do końca maja, jak i kolejnego, zaczynającego się w czerwcu. 

Wypłata już w maju

Mamy dobrą wiadomość dla obywateli Ukrainy, którzy już złożyli wniosek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że już w maju nastąpi wypłata 500 plus. Pieniądze trafią na konta bankowe wnioskujących, których numery umieścili we wniosku.

Kto może otrzymać?

O 500 plus dla obywatela Ukrainy mogą starać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego z powodu wojny, posiadają numer PESEL, polski rachunek bankowy oraz polski numer telefonu. Wnioski zarówno o 500 plus, jak i wiele innych świadczeń, można składać wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem PUE ZUS. Można również udać się do wybranej placówki ZUS i poprosić o pomoc pracownika.


Powiązane sprawy