Składki dla przedsiębiorców pójdą w górę. Na jakie kwoty trzeba się przygotować?

25 stycznia 2021 | Aktualizacja: 27 stycznia 2021

Nowy rok oznacza zmiany w wartościach składek ZUS. Na podwyżkę muszą przygotować się przedsiębiorcy – za pełne składki zapłacą o 26 złotych więcej niż w roku poprzednim. O ile wzrosły konkretne składowe pełnej składki? Od czwartku znamy już wysokości wszystkich składek ZUS. 

Składki dla przedsiębiorców pójdą w górę. Na jakie kwoty trzeba się przygotować?
Składki dla przedsiębiorców pójdą w górę. Na jakie kwoty trzeba się przygotować?

Wyższe składki od początku 2021

Przedsiębiorcy będą musieli pogodzić się z wyższymi składkami ZUS. W sumie wyniosą one 1457 złotych i 49 groszy – czyli o 26 złotych więcej niż w roku 2020. Ich wysokość zależna jest od pewnych czynników, między innymi wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2020 roku, które wynosi 5656 złotych i 51 groszy. Na tej podstawie wylicza się wysokość składki zdrowotnej, której comiesięczna wysokość to 381,81 zł.

Wysokości poszczególnych składek

Najwięcej przedsiębiorcy będą musieli zapłacić za składkę emerytalną – będzie to aż 615,93 zł. Następną pod względem wysokości kosztów jest składka zdrowotna w kwocie 381,81 zł, następnie rentowa – 252,43 zł, chorobowa i na Fundusz Pracy – obie w wysokości 77,31 zł oraz najniższa składka wypadkowa w wysokości 52,70 zł. Warto pamiętać, że przedstawione kwoty stanowią minimalną wysokość składek – każdy przedsiębiorca może wpłacić na nie więcej, według własnego uznania. Takie działania zaowocują w przyszłości między innymi wyższym świadczeniem emerytalnym z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Składki w górę nawet dla początkujących!

Nawet młodzi stażem przedsiębiorcy, korzystający z tzw. ulgi na start muszą się przygotować na nieco wyższe opłaty. Mimo braku konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności, nadal ich obowiązkiem jest uiszczanie opłat za składkę zdrowotną, której wartość wzrosła najbardziej względem zeszłego roku, bo aż o 19 złotych i 47 groszy. Przed 24 miesiące istnieje również możliwość płacenia składek na tzw. preferencyjnych warunkach. Ich łączna kwota wyniesie wówczas 647,59 zł, czyli o 38,45 zł więcej niż w poprzednim roku. 

Składki uzależnione od dochodu

Na obniżenie wysokości składek mogą liczyć przedsiębiorcy, których dochód nie przekroczył 120 tysięcy złotych w 2020 roku. Mogą oni wówczas skorzystać z programu „Mały ZUS plus”. W takim wypadku wysokość opłacanych składek jest uzależniona tylko i wyłącznie od osiąganych dochodów. Z takiej opcji można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu każdych 60 miesięcy – czyli przez 3 lata w ciągu każdych 5 lat.