Składki ZUS w 2021 – kiedy złożyć wnioski?

28 grudnia 2020

Od 2020 roku przedsiębiorcy – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – mogą płacić obowiązkowe składki ZUS, których wysokość nie jest ustalana z góry, lecz wyliczana na podstawie osiąganych dochodów. W 2021 również pojawiła się taka możliwość, jednak koniecznym jest dopełnienie kilku ważnych formalności.

Składki ZUS w 2021 – kiedy złożyć wnioski?
Składki ZUS w 2021 – kiedy złożyć wnioski?

Kto ma prawo do niższego ZUS-u?

Rzecz jasna nie każdy przedsiębiorca może płacić składki ZUS, których wysokość obliczana jest na podstawie osiąganego przychodu. Dotyczy to wyłącznie osób, których roczny dochód nie przekroczył 120 tysięcy złotych, co daje dochód w wysokości około 10 tysięcy złotych na miesiąc. Jeżeli działalność rozpoczęto dopiero w 2020 roku, kwotę limitu wyznacza się proporcjonalnie. Przywilej jest dostępny dla osób, które w 2020 roku prowadziły działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni.

Chcesz skorzystać? Złóż wniosek!

Aby móc skorzystać z możliwości płacenia składek ZUS, wyliczanych na podstawie faktycznych przychodów, należy złożyć odpowiedni wniosek. Wnioski złożone w 2020 roku, przestają obowiązywać wraz z jego końcem – konieczne jest zatem złożenie dokumentów ponownie, aby przedłużyć wyliczanie składek. 

Nie dla każdego!

Z prawa do płacenia składek ZUS od osiąganych przychodów można będzie korzystać nie przez rok, lecz przez 36 miesięcy. Warto zaznaczyć, że korzystania z tego przywileju nie poleca się osobom, które dopiero rozpoczęły działalność gospodarczą. Wówczas można korzystać z innych ulg – zwolnienia z ZUS przez pierwsze 6 miesięcy działalności i prawo do preferencyjnych składek, obowiązujące przez 24 miesiące.