Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021!

5 kwietnia 2021

1 kwietnia uruchomiono Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy – niespisanie się grozi karą finansową! Gdzie wypełnić formularz? Z uwagi na pandemię koronawirusa, najbardziej rekomendowanym sposobem jest spisanie się przez Internet. Jak tego dokonać? Wyjaśniamy.

Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021!
Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021!

Ruszył kolejny spis powszechny!

Tegoroczny spis powszechny będzie trwał od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Bierze się jednak pod uwagę możliwość wydłużenia tego terminu przez trwającą pandemię – jeżeli tak się stanie, będzie można spisać się aż do końca września tego roku. Warto podkreślić, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy – oznacza to, że osoby, które nie wezmą w nim udziału, muszą liczyć się z konsekwencjami. Za niespisanie się w terminie grozi kara grzywny do nawet 5 tysięcy złotych! 

Co podlega spisowi? Przede wszystkim osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach lub innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie kraju oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. W formularzu pojawiają się również pytania na temat mieszkania, budynku, obiektu zbiorowego zakwaterowania i innych zamieszkanych pomieszczeń niebędących mieszkaniami.

Jak się spisać?

Rzecz jasna, w dobie pandemii najbardziej bezpiecznym i zalecanym sposobem spisania się jest wypełnienie formularza online. Aby dokonać tzw. samospisu internetowego (CAWI), należy wejść na stronę spis.gov.pl oraz kliknąć przycisk „Przejdź do aplikacji spisowej”. Następnie trzeba wybrać sposób logowania – za pomocą systemu login.gov.pl (z pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej) lub znacznie prościej, wpisując numer PESEL oraz nazwisko rodowe matki. Po zalogowaniu pojawia się właściwy formularz, w którym odpowiadamy na pytania związane z miejscem zamieszkania, domowników czy wykonywanego zawodu.

Na jakie pytania należy się przygotować? Oczywiście na początku zostajemy poproszeni o wpisanie podstawowych danych osobowych, takich jak nazwisko, imiona, numer PESEL, adres zamieszkania. W następnej kolejności zaczną się pytania na temat obecnego miejsca zamieszkania – warto wcześniej przygotować sobie informacje na temat metrażu czy sposobu ogrzewania. Kolejnym punktem spisu jest dodanie domowników i wyznaczenie połączeń rodzinnych, jeżeli te występują. Ostatnim krokiem jest wypełnienie formularza osobistego, w którym pojawiają się pytania m.in. o narodowość, obywatelstwo, wykształcenie, wykonywany zawód oraz wyznanie. 

Jak nie przez Internet, to…

Jeżeli nie zdecydujemy się na samospis internetowy, istnieje możliwość spisania się na dwa inne sposoby. Można tego dokonać poprzez wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym (CATI) lub podczas wywiadu bezpośredniego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI). Aby spisać się telefonicznie, należy zadzwonić pod numer 22 279 99 99, na infolinię spisową, działającą od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania, z uwagi na trwającą epidemię. Rachmistrze skontaktują się z osobami, które nie dokonają samospisu internetowego ani telefonicznego i przeprowadzą spis telefonicznie. Rachmistrze rozpoczną przeprowadzanie wywiadów 4 maja.

Weź udział w loterii!

Po dokonaniu samospisu internetowego, każdy może podać swój adres mailowy i wziąć udział w spisowej loterii. Na podany adres przyjdzie wiadomość z 10-znakowym kodem, który będzie można wpisać od 22 kwietnia, w dzień rozpoczęcia loterii. Nagrodą główną w loterii jest samochód Toyota Yaris. Uczestnicy mają również szanse wygrać karty przedpłacone o wartości 1000 lub 500 złotych. Pula nagród w loterii wynosi ponad 2 miliony złotych.