Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czyli nowy program wsparcia rodzin

19 lipca 2021

Rząd postanowił nadal uprawiać politykę prorodzinną – rodziny z dziećmi będą mogły liczyć na kolejne wsparcie finansowe, wynoszące aż 12 tysięcy złotych. Nowy program, który zamierza powołać Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nosi nazwę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czyli nowy program wsparcia rodzin
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czyli nowy program wsparcia rodzin

Kolejne wsparcie dla rodzin z dziećmi

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało kolejny projekt ustawy, który ma na celu zwiększyć wsparcie dla rodzin z dziećmi. Głównym jej założeniem jest powołanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – w jego ramach rodziny, które posiadają drugie i kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia, otrzymają świadczenie o wysokości 12 tysięcy złotych. Premier Mateusz Morawiecki zaznacza, że dzieci są przyszłością narodu, dlatego pomoc dla polskich rodzin jest niezbędna.

– Dzieci są przyszłością narodu i niezależnie od przynależności politycznej każdy się z tym zgodzi. Dlatego zapowiedzieliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, żeby pomóc polskim rodzinom. Polityka rodzinna jest znakiem firmowym naszego rządu – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Kto otrzyma świadczenie?

Na wsparcie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mogą liczyć rodziny, które posiadają drugie i kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia. Przyznawanie świadczenia nie będzie zależne od dochodów, a wypłatami będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na co będzie można przeznaczyć otrzymane 12 tysięcy złotych? O tym zadecydują rodzice. Minister Rodziny i Polityki Społecznej proponuje, że dzięki wsparciu finansowemu można na przykład opłacić miejsce w żłobku lub przedszkolu bądź zapłacić za usługi niani. Z pewnością można też w ten sposób opłacić wyprawkę szkolną, odzież czy wakacje dla dzieci.

– To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę – tłumaczy Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg.

W ramach projektu będą odbywały się konsultacje społeczne, aby dokonać niezbędnych poprawek. Pieniądze w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mogą pojawić się na kontach rodziców już na początku 2022 roku.

Realizacja „Polskiego Ładu”

Powołanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego było jednym z postulatów prezentowanych w ramach „Polskiego Ładu” w maju tego roku przez Zjednoczoną Prawicę. Zakłada między innymi obniżenie podatków, wsparcie finansowe Polaków w sferze polityki mieszkaniowej a także zwiększenie kapitału na służbę zdrowia, nadwyrężoną przez pandemię koronawirusa. Rząd zapowiedział dalsze rozwijanie polityki prorodzinnej, na którą kładzie spory nacisk. 

Czytaj także: Polski Ład - na jakie zmiany mogą liczyć polskie firmy?