Polski Ład – na jakie zmiany mogą liczyć polskie firmy?

18 maja 2021 | 3 min. czytania

Rząd ogłosił swój nowy program działania – Polski Ład – który składa się z 10 rozdziałów. Jeden z nich, o tytule „Dobry klimat dla firm”, traktuje o ułatwieniach czekających na polskich przedsiębiorców. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Polski Ład – na jakie zmiany mogą liczyć polskie firmy?
Polski Ład – na jakie zmiany mogą liczyć polskie firmy?

Coś dla małych firm

W dokumencie wyszczególniono pomoc dla małych biznesów, które z pewnością ucierpiały przez pandemię. Na dobry początek, mikrofirmy mogą liczyć na niższe podatki, dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków. Jeżeli dochody firmy zamykają się w 6 tysiącach złotych miesięcznie, również może ona liczyć na dużo niższe podatki. Rząd podkreśla, że w ten sposób właściciele biznesów zaoszczędzą rocznie około 2 tysiące złotych. W dokumencie znajduje się również zapis o ulgach na prototypy i umożliwieniu zakładania fundacji rodzinnych, znanych z zagranicy. Dodatkowo, uruchomiony zostanie program powrotu kapitału dla Polaków posiadających majątek bądź ukryte dochody za granicą. Umożliwi to bezpieczny powrót do kraju z rzeczonym majątkiem bez obaw o unikanie opodatkowania. Wspomniano również o ryczałcie ewidencyjnym w wysokości 2 milionów euro, ryczałcie dla przychodów zagranicznych oraz uldze konsolidacyjnej (w podatku CIT).

A co ze średnimi firmami?

Nie zapomniano również o średniej wielkości biznesach. Zamiarem rządzących jest wprowadzenie ulg na automatyzację i robotyzację produkcji, wsparcie ekspansji zagranicznej, ulga podatkowa na IPO oraz dużo łatwiejszy dostęp do finansowania venture capital. Średnie firmy mogą liczyć również na symultaniczną ulgę IP-BOX I B+R oraz estoński CIT, polegający na przesunięciu momentu opodatkowania zysków spółki do czasu ich wypłaty. 

Wiele korzyści dla dużych firm

Na wiele nowości mogą liczyć także właściciele dużych biznesów. Jedną z większych innowacji jest stworzenie Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora, nad którego uruchomieniem pracuje obecnie Ministerstwo Finansów. Sporym ułatwieniem będzie także wprowadzenie uproszczeń w zakresie rozliczania cen transferowych dla holdingów, które inwestują w naszym kraju. Polski Ład zakłada nowelizację ustawy kodeksu spółek handlowych oraz uchwalenie ustawy o programach akcjonariatu pracowniczego. Jej celem ma być stworzenie silnej klasy średniej i zapobieganie alokacji kapitału w rękach oligarchów. Na liście nowości znalazło się rozszerzenie ochrony podwykonawców i utworzenie rachunku powierniczego, a także zniesienie podatku VAT w rozliczeniach wewnątrz grup kapitałowych. 

Polski Ład

Mianem „Polskiego Ładu” określono nowy program przygotowany przez partię rządzącą. W dokumencie znajduje się 10 rozdziałów: Plan na zdrowie, uczciwa praca – godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz złota jesień życia. Każdy z nich odnosi się do innej sfery życia Polaków. Na ten moment największe zainteresowania budzi bon mieszkaniowy, który umożliwi obywatelom nabycie własnego mieszkania lub domu.