Rodzicu! Rusza rekrutacja do przedszkoli 2023/2024!

27 lutego 2023 | 2 min. czytania

Zbliżają się terminy rekrutacji dzieci do przedszkoli na rok szkolny 2023/2024. Terminy różnią się w zależności od regionu. Jakie są etapy rekrutacji oraz kryteria przyjmowania dzieci? 

Rodzicu! Rusza rekrutacja do przedszkoli 2023/2024!
Rodzicu! Rusza rekrutacja do przedszkoli 2023/2024!

Zapisy do przedszkoli zazwyczaj odbywają się w lutym i marcu. Nie istnieją jednakowe terminy dla całej Polski, różnią  się one w zależności od regionu. Szczegółowych informacji na temat rekrutacji należy szukać przede wszystkim na stronach internetowych wybranych przedszkoli lub na stronie urzędu miasta, lub gminy. Można znaleźć tam również informację o liczbie wolnych miejsc. 

Jak wygląda rekrutacja do przedszkola? 

Warto pamiętać, że z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci w wieku od 3. do 6. lat. W wyjątkowych przypadkach dzieci w wieku 2,5 lat również mogą podjąć edukację przedszkolną. Wtedy o przyjęciu decyduje dyrektor przedszkola. 

Maluchy, które ukończyły 6 lat, mają obowiązek uczęszczania do przedszkola. Rodzice mogą mieć wtedy pewność, że urząd gminy lub miasta zapewni dla nich miejsce. 

Jakie dokumenty należy przygotować i gdzie należy je złożyć? 

Trzeba przygotować wniosek o przyjęcie do przedszkola, który można złożyć bezpośrednio w przedszkolu lub w urzędzie miasta, lub przez Internet za pomocą platformy rekrutacyjnej. Należy upewnić się jaką formę preferuje wybrana placówka.

Przedszkole w innej gminie

Zapisanie dziecka w innej gminie lub mieście jest możliwe, należy pamiętać wtedy o tym, że przedszkole w pierwszej kolejności przyjmie dzieci ze swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli w danej placówce zostaną wolne miejsca, wtedy przedszkole przyjmie dzieci z innych miast.

Istnieją również inne zasady, które odnoszą się do kolejności rekrutacji. W pierwszej kolejności do przedszkoli przyjmuje się: 

  • dziecko z rodziny wielodzietnej,
  • dziecko z niepełnosprawnością,
  • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
  • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
  • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Dziecko nie zostało zakwalifikowane do przedszkola - co robić? 

W takim przypadku można odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej lub zgłosić dziecko do innej placówki.


Powiązana sprawa